BiznesINFO.pl
Inspektorzy pracy mają szanse nawet na 12 dni dodatkowego wolnego

BiznesInfo

Inspekcja pracy z dodatkowym wolnym. Dostaną nawet 12 dni urlopu więcej

21 Marca 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Dobra wiadomość dla inspektorów pracy wykonujących czynności kontrolne. Niektórzy z nich mogą zyskać nawet 12 dni dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Wszystko zależy od decyzji parlamentu. Pierwsze kroki w tej sprawie poczyniła sejmowa komisja do spraw pet

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Inspektorzy pracy mogą zyskać dodatkowe wolne

  • Kto może liczyć nawet na 12 dodatkowych dni

  • Kto jeszcze może liczyć na prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego

Inspektorzy pracy mogą zyskać 2 tygodnie urlopu

Na początku marca sejmowa komisja do spraw petycji przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy z 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy. Zakłada on przyznanie inspektorom pracy wykonującym czynności kontrolne prawa do dodatkowego urlopu wypoczynkowego, ponad to co przysługuje na podstawie prawa pracy (w zależności od stażu jest to 20 lub 26 dni).

Na dodatkowe dni wolne mogą liczyć kontrolerzy z minimum 10-letnim stażem. Projekt ustawy jak podaje serwis pip.gov.pl przewiduje dla nich prawo do dodatkowego wypoczynku w wymiarze 6 dni roboczych. Prawdziwa gratka czeka natomiast osoby przeprowadzające kontrole z 20-letni stażem. Mogą oni liczyć na 12 dodatkowych wolnych dni roboczych, co oznacza, że w praktyce mogą nie pojawiać się w pracy ponad dwa tygodnie.

Podczas obrad komisji jej stały doradca, a w przeszłości minister pracy i polityki społecznej zwracał uwagę, że proponowane rozwiązanie jest analogiczne do uprawnienia przysługującego pracownikom Najwyższej Izby Kontroli wykonującym czynności kontrolne, którzy po 10 latach pracy mogą liczyć na 6 dni dodatkowego urlopu, zaś po 20 latach  na 12 dni wypoczynku.

Z kolei Główny Inspektor Pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko podkreślała podczas obrad, że inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy realizują trudne zadania, z dużym obciążeniem psychicznym i stresem. Ponadto, jak wskazywała Łażewska-Hrycko muszą oni stale poszerzać wiedzę, by być na bieżąco ze zmieniającymi się przepisami i móc sprostać coraz to nowym zadaniom nakładanym na inspekcję pracy. W jej ocenie może to prowadzić do wypalenia zawodowego, stąd inspektorom potrzeby jest dodatkowy wypoczynek.

Łażewska-Hrycko jak podaje pip.gov.pl zwracała uwagę, że dłuższy urlop inspektorów pracy nie będzie rodził skutków finansowych dla budżetu państwa, zaś dla samych zainteresowanych będzie dużym wsparciem „w procesie regeneracji ich nadwątlonych sił”.

Szef Związku Zawodowego Pracowników Państwowej Inspekcji Pracy Przemysław Róziewicz podkreślał natomiast, że dodatkowe dni wolne dla inspektorów pracy nie będą miały wpływu na ilość i zakres spraw przez nich realizowanych. Pozwolą natomiast – poza wypoczynkiem - na dodatkowe dokształcanie się, na które jak zaznaczał Róziewicz w codziennej pracy kontrolnej w obliczu nowych zadań jest coraz mniej czasu.

Do uzyskania dodatkowych dni wolnych dla inspektorów pracy z co najmniej 10-letnim stażem droga jeszcze daleka. Jak wspomniano projekt ustawy w tej sprawie przyjęła jak na razie sejmowa komisja do spraw petycji. Nad projektem będą toczyć się dalsze prace. Jeśli spotka się on a akceptacją parlamentu, wówczas dodatkowe urlopy zaczną obowiązywać prawdopodobnie od początku przyszłego roku.

Kto ma prawo do dodatkowego urlopu?

Jeśli inspektorzy pracy otrzymają dodatkowe wolne wówczas dołączą do innych grup, które cieszą sie podobnymi przywilejami. Poza wspomnianymi kontrolerami Najwyższej Izby Kontroli, mogą na nie liczyć sędziowie i prokuratorzy. W tym wypadku jednak jak przypomina Money.pl 12 dni wolnych przysługuje już po 15 latach pracy.

Dodatkowe dni urlopowe przysługuje również m.in. urzędnikom służby cywilnej, służbom mundurowym, czy  pracownikom socjalnym zatrudnionym w ośrodkach pomocy społecznej.

Podobne artykuły

Praca zdalna zostanie utrzymana także po pandemii?

Praca

Praca zdalna od roku. Większość firm planuje umożliwić home office także po pandemii

Czytaj więcej >
Praca dla nastolatków jest czymś innym niż dla starszych pokoleń. Gdzie chcą pracować nastolatki?

Praca

Praca oczami polskiej nastolatki. Młode Polki widzą swoją pracę w sieci, nie w sieciówce

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Warszawa N/Z Sklep sieci "Lidl"

Praca

Lidl szuka do pracy studentów. Mogą liczyć na niemałe pieniądze

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. Warszawa Trasa WZ 24.09.2016. n/z Kobiety debatujace na lawce.

Praca

Kobiety nawet 20 proc. mniej od mężczyzn. Emerytury też dostają niższe

Czytaj więcej >
Praca zdalna zostanie uregulowana w Kodeksie pracy?

Praca

Praca zdalna zostanie prawnie uregulowana. Prace nad kształtem przepisów są w toku

Czytaj więcej >
ZUS przegląda zdjęcia w sieci i może odebrać zasiłek

Praca

ZUS zabrał zasiłek po zobaczeniu zdjęć w sieci. Nauczycielka przegrała w sądzie

Czytaj więcej >