Instagram w tym kraju nagle przestał działać. Rozkaz przyszedł z samej góry - "To czysta cenzura"
Władze kraju licznie odwiedzanego przez Polaków, szczególnie w okresie wakacyjnym, zdecydowały się zablokować dostęp do Instagrama. Publikować zdjęć oraz relacji nie mogą zarówno mieszkańcy, jak i turyści spędzający urlopy w licznych hotelach i kurortach. Oficjalnie nie podano powodu, który stałby za tą kontrowersyjną decyzją, jednak w rzeczywistości przestrzeń na wątpliwości jest niewielka. O jaki kraj chodzi?
Z tego tekstu dowiesz się:
● Jaki kraj zablokował Instagrama,
● Jaki jest powód tak radykalnego kroku,
● Jaki ma to związek z zabójstwem jednego z liderów Hamasu.
Nie pochwalisz się zdjęciami z wakacji
W piątek 2 sierpnia władze Turcji opublikowały komunikat o całkowitym zablokowaniu dostępu do Instagrama na terenie kraju. Z platformy nie skorzystają ani sami Turcy, ani turyści, którzy zdecydowali się spędzić wakacyjny urlop pomiędzy morzami Egejskim, Śródziemnym, Czarnym i Marmara. Nie można ani przeglądać treści, ani samemu publikować – dostęp do Instagrama jest całkowicie odcięty.
Chociaż przy okazji ogłoszenia blokady, przedstawiciele tureckiego rządu nie poinformowali dlaczego zdecydowano się na taki krok, nietrudno zgadnąć czym kierowało się polityczne otoczenie prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana. Najprawdopodobniej decyzja jest konsekwencją komentarzy tureckiego urzędnika do spraw komunikacji Fahrettina Altuna. Polityk jednoznacznie krytykował Instagrama za blokowanie wpisów oraz materiałów zawierających kondolencje dla otoczenia Ismaila Haniyeha.
Prezydent spoliczkował dziecko, które nie ucałowało mu dłoni. Następnie zaczął grozić wojnąInstagram, Iran i Hamas
Ismail Haniyeh był jednym z najważniejszych członków bojowego ugrupowania, jakim jest Hamas. Mężczyzna zmarł w środę, kiedy na jego rezydencję w północnym Teheranie około godziny 2 w nocy spadł kierowany pocisk. Chociaż nikt nie przyznał się do zamachu, zarówno Hamas, jak i Iran oskarżenia kierują w stronę Izraela. Hamas przez Unię Europejską oraz Stany Zjednoczone uznawany jest za organizację terrorystyczną.
Co na to Meta?
Decyzję Instagrama o niepublikowaniu wpisów dotyczących śmierci Haniyeha, Fahrettin Altun określał jako ”cenzurę w czystej postaci”. Turecki polityk zarzucał jednocześnie Instagramowi, że ten nie przytoczył żadnych naruszeń polityki kiedy blokował poszczególne wpisy.
Informacje o blokadzie Instagrama opublikował Urząd ds. Technologii Informacyjnych i Komunikacji w Turcji. Jak dotąd właściciel zablokowanej platformy, czyli Meta, nie opublikowała komentarza, ani w żaden inny sposób nie odniosła się do sprawy.