Intel zrezygnował z fabryki, ale co dalej? Polska ma plan
Po tym jak Intel wycofał się z budowy zakładu we Wrocławiu, Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło podjęcie działań w sprawie polskiej strategii półprzewodnikowej. Pomóc ma w tym wiedza zdobyta podczas rozmów prowadzonych z Intelem oraz procesów niezbędnych do przeprowadzenia inwestycji, zmagającego się obecnie z kryzysem, amerykańskiego giganta w Polsce. Jaki jest plan?
Życie bez Intela musi toczyć się dalej
Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło, że nie rezygnuje z planów przyciągnięcia do Polski projektów związanych z półprzewodnikami. Kluczem w realizacji planów mają być unikalne doświadczenia, jakie zebrano podczas planowania i wdrażania procesów, które umożliwiały w Polsce budowę zakładu Intela. W tym prenotyfikacji z Komisją Europejską, której wymagania należało spełnić w ramach europejskiego Chips Act, by tak szczególna amerykańska inwestycja w Europie mogła w ogóle otrzymać niezbędne zezwolenia.
Shein i Temu na celowniku Unii Europejskiej. Polska podpisała skargęWieloletnia polityka półprzewodnikowa
Polska chce opracować własną politykę, której celem będzie umocnienie pozycji naszego kraju w taki sposób, by w przyszłości przyciągać rozmaite inwestycje związane z półprzewodnikami. Resort zamierza wdrożyć wieloletnią politykę półprzewodnikową, wyznaczy kluczowe obszary inwestycyjne oraz wektory rozwoju.
W ciągu najbliższych miesięcy zostanie zaktualizowana uchwała w sprawie Krajowych Ram Wspierania Strategicznych Inwestycji Półprzewodnikowych — powstanie koordynowana przez Ministerstwo Cyfryzacji wieloletnia polityka półprzewodnikowa, wskazująca kluczowe obszary inwestycyjne oraz rozwojowe w obszarze tej technologii – czytamy w komunikacie MC.
By być konkurencyjnym
Ministerstwo Cyfryzacji przekonuje, że by nasz kraj był konkurencyjny w strategicznym i coraz bardziej kluczowym dla świata obszarze półprzewodników, Polska musi postawić na współpracę międzyresortową i zdecydowaną koordynację działań.
Finansowe wsparcie inwestycji Intela miało wynosić 7,4 mld zł i być rozłożone na dwa lata. W poniedziałek 16 września Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że Intel zmienił swoje plany inwestycyjne.
Intel zmienia plany inwestycyjne i wstrzymuje na dwa lata projekt budowy fabryk w Niemczech i Polsce. Decyzja ta wynika z pogarszającej się globalnej sytuacji finansowej firmy - czytaliśmy w serwisie X.