W erze cyfryzacji, gdzie coraz więcej naszych działań przenosi się do sieci, kwestia bezpieczeństwa online jest absolutnym priorytetem. Wiele wskazuje na to, że świadomość tego rośnie wśród Polaków. Potwierdza to rosnąca popularność usługi "Bezpiecznie w sieci" w aplikacji mObywatel. Już ponad 100 000 użytkowników zdecydowało się na włączenie powiadomień push, które informują o najnowszych zagrożeniach cybernetycznych.
Już wkrótce Polacy będą mogli załatwiać sprawy urzędowe bez wychodzenia z domu. Co oznacza nowy system e-Doręczeń i jak wpłynie na nasze codzienne życie? Zmiany mają zrewolucjonizować funkcjonowanie urzędów i instytucji publicznych.
Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało Strategię Cyfryzacji Polski, która ma obowiązywać aż do 2035 roku. Dokument stanowi plan działań w zakresie cyfryzacji określający strukturę i zakres dalszych działań wraz ze wskazaniem finansowania. Dość powiedzieć, że Polska już za dekadę ma wydawać na cyfryzację 5 proc. PKB.
Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło, że mDowód w aplikacji mObywatel ma już ponad 8 milionów użytkowników. „To pokazuje, że chcemy i potrafimy korzystać z nowych technologii, które podnoszą standardy bezpieczeństwa i usprawniają codzienne życie” – ocenił Krzysztof Gawkowski.
Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski niedługo po przyjęciu AI Act, europejskiej regulacji rozwoju sztucznej inteligencji, zapowiedział, że Polska będzie państwem Wspólnoty, które najszybciej wdroży dyrektywę. Dziś dysponujemy już projektem ustawy o systemach sztucznej inteligencji i mamy możliwość przyjrzeć się temu, jakie plany na rodzime SI ma rząd po porażce ws. IDEAS NCBR.
W XXI wieku wojna to nie tylko działania na froncie, ale też ataki cyberataki na infrastrukturę, czy próby paraliżu ważnych systemów internetowych przez hakerów. Unia chce chronić się przed takimi działaniami i dlatego we wszystkich krajach wprowadza nowe przepisy dotyczące bezpieczeństwa w sieci. Polski rząd ma już bardzo niewiele czasu na ich wdrożenie. Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zdradził, co wkrótce się zmieni.
Po tym jak Intel wycofał się z budowy zakładu we Wrocławiu, Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło podjęcie działań w sprawie polskiej strategii półprzewodnikowej. Pomóc ma w tym wiedza zdobyta podczas rozmów prowadzonych z Intelem oraz procesów niezbędnych do przeprowadzenia inwestycji, zmagającego się obecnie z kryzysem, amerykańskiego giganta w Polsce. Jaki jest plan?
Aktualnie, by uzyskać pomoc, dzwoniąc pod numer 112 jedną z informacji, które musimy podać operatorowi jest miejsce, w którym się znajdujemy. Istnieją jednak sytuacje, w których podanie dokładnej lokalizacji jest niemożliwe do wykonania. Nie tylko ze względu na skrajne emocje, które wywołane są nagłą sytuacją krytyczną, ale również ze zwykłej nieświadomości zainteresowanego — w jakim miejscu się znajduje. Stąd Ministerstwo Cyfryzacji zapowiada zmiany. Jakich ulepszeń możemy się spodziewać?
Coraz większa aktywność przestępców oraz zagranicznych służb zaczyna się w przestrzeni cyfrowej – tłumaczyli podczas konferencji prasowej ministrowie Krzysztof Gawkowski i Tomasz Siemoniak. Dlatego właśnie rząd zapowiedział wzmożoną walkę z cyberprzestępczością i cyberterroryzmem. W tej sprawie nad stworzeniem odpowiednich przepisów, współpracować mają dwa ministerstwa.
Powraca temat dostępności w sieci treści dla osób pełnoletnich. Wzięcie go pod lupę zapowiedział sekretarz stanu w ministerstwie cyfryzacji Michał Gramatyka. Poseł Trzeciej Drogi poinformował, że złoży projekt ustawy, która drastycznie ograniczy dostęp do treści o charakterze pornograficznym w internecie. Co chcą wprowadzić politycy?Z tego tekstu dowiesz się:● Co o treściach dla dorosłych w sieci myśli polityk Trzeciej Drogi.● Jakie ograniczenia chce wprowadzić.● W jaki sposób miałoby się uzyskiwać dostęp do treści.● Jak może to zagrozić prywatności i bezpieczeństwu w sieci.● Kiedy pojawi się projekt ustawy.