Rozmowa z dr Piotrem Balcerowskim, ekonomistą, wiceprezesem Instytutu Staszica
Krzysztof Gawkowski zapowiedział nowy program, w ramach którego uczniowie będą mogli odebrać laptopy. Niedługo rusza przetarg, który wicepremier i minister cyfryzacji określił, jako „największy w Europie”. Kto będzie mógł skorzystać i kiedy ruszy akcja? Ministerstwo zdradziło kilka szczegółów.
Kilka dni temu Minister Cyfryzacji Krzysztof Gawkowski ogłosił prace nad podatkiem cyfrowym. To spotkało się z natychmiastowym oporem nie tylko ze strony kandydata na ambasadora USA w Polsce, ale również części rządu. Napięcie pomiędzy resortami cyfryzacji i finansów rośnie. Pretensji jest coraz więcej.
Ministerstwo Cyfryzacji podejmuje kroki, które mają ułatwić obywatelom załatwianie spraw urzędowych. W tym celu uruchomiono aplikację mObywatel. Od niedawna dostępna jest w niej nowa funkcja. Warto to wiedzieć.
Gdy prezydenta USA nie odstępuje Elon Musk, ministerstwo cyfryzacji zapowiada projekt, który uderzy bezpośrednio w amerykański biznes internetowy. Choć propozycja jest zasadna i proponowane ramy prawne funkcjonują w dziesiątkach państw z powodzeniem, to ostatnie podobne eksperymenty w Polsce zakończyły się blamażem.
Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski poinformował w niedzielę, że szpital MSWiA w Krakowie stał się celem cyberataku. Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo cyfrowe pracują już na miejscu i zabezpieczają wszelkie ślady działalności przestępczej. Trwają starania o powrót instytucji do normalnego funkcjonowania.
Doszło do cyberataku na polską agencję rządową – informację tę przekazał minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. W związku z incydentem odłączono infrastrukturę od internetu, niedostępne są informacyjne strony internetowe. Trwają intensywne działania operacyjne – poinformował wicepremier.
Aplikacja mobilna mObywatel jest sporym ułatwieniem przy załatwianiu spraw urzędowych. Nie tylko składanie wniosków jest szybsze w usłudze cyfrowej, to miejsce, w którym można znaleźć wiele przydatnych informacji. Tymczasem Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało o aktualizacjach, które wejdą w życie pod koniec lutego. Co się zmieni?
Na skrzynkach pocztowych coraz częściej pojawia się tajemnicza litera „R”. Czym jest, dlaczego zyskuje na popularności i jak można ją uzyskać? To rozwiązanie, które może oszczędzić czas i zaskoczyć swoją funkcjonalnością. Zastanawiasz się, o co chodzi? Sprawdź szczegóły.
Media obiegła informacja o powszechnie dostępnych fałszywych dowodach osobistych. Pojawiły się już pierwsze osoby, które dopuściły się oszustwa i nabyły określone produkty w sposób nieuprawniony. Na te doniesienia postanowiło zareagować Ministerstwo Cyfryzacji, publikując konieczne zalecenia. To ważne, szczególnie w obliczu zbliżających się wyborów.
Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało najnowszy ranking najczęściej nadawanych imion dzieciom w Polsce. Jak co roku, dane te wywołują spore zainteresowanie i stanowią inspirację dla przyszłych rodziców. Na liście nie brakuje zarówno dobrze znanych faworytów, jak i nieoczekiwanych zmian na podium.
O tym, że e-Doręczenia nie działają, wiemy już od jakiegoś czasu. Samorządy alarmują o opóźnieniach, słabej przepustowości systemu, a nawet zagrożeniu dla danych osobowych. Pojawiła się reakcja Ministerstwa Cyfryzacji, prace trwają.
Nowe kompetencje Urzędu Komunikacji Elektronicznej i tzw. ustawa antyhejterska rodzą skojarzenia z cenzurą treści publikowanych w internecie. Wątpliwości jest sporo i są one więcej niż uzasadnione. Różnice i podobieństwa wyjaśnia dla BiznesINFO przewodniczący Parlamentarnego zespołu do walki z hejtem, Łukasz Osmalak z Polski 2050.
Zgodnie z założeniami, e-Doręczenia miały zapewnić szybkie, bezpieczne i niezawodne przesyłanie dokumentów. W praktyce, jak donosi Dziennik Gazeta Prawna, jest jednak zupełnie odwrotnie, a system zawodzi na każdym kroku. W efekcie elektroniczne wiadomości nie tylko zaliczają kilkudniowe opóźnienia, ale i nawet nie dochodzą wcale.
Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło, że zaczyna prace nad wprowadzeniem systemu lokalizującego położenie osób dzwoniących na numer alarmowy 112. Polska jest jednym z trzech państw Unii Europejskiej, która wciąż nie ma takiej technologii. Dla służb ratunkowych będzie to wielkie wsparcie, a dla osób, które na numer alarmowy dzwoniły bez uzasadnienia – koniec żartów. Co dokładnie się zmieni?
Wdrożenie w Polsce aktu o usługach cyfrowych przebiega w atmosferze skandalu po tym, jak ujawniono nowe zapisy o charakterze cenzorskim. Pojawiają się uzasadnione obawy, że polskie przepisy będą służyć usuwaniu niewygodnych treści. Rząd odpiera zarzuty, jednak jego argumenty nie przekonują.
Śmiertelne potrącenie 14-latka w Warszawie wstrząsnęło opinią publiczną i uwidoczniło luki w systemie weryfikacji kierowców. Rząd postanowił działać – powstaje zautomatyzowane narzędzie, które ma zwiększyć bezpieczeństwo na drogach. Jakie zmiany nas czekają i co to oznacza dla firm?
Ministerstwo Cyfryzacji w 2023 roku zapowiedziało powstanie platformy, która będzie dla każdego prostym źródłem informacji o emeryturze. W łatwy sposób miała oferować dostęp do danych o zebranych składkach oraz przewidywanej wysokości świadczenia. Miała. Ale nie będzie.
Z początkiem nowego roku Poczta Polska zapowiada rewolucję. Nowa usługa może całkowicie odmienić oblicze tradycyjnych przesyłek i sprawić, że w skrzynce na listy już nigdy nie znajdziemy awizo. Co zastąpi tę starą metodę? Zmiany oznaczają ulgę dla nadawców, odbiorców i listonoszy.
W erze cyfryzacji, gdzie coraz więcej naszych działań przenosi się do sieci, kwestia bezpieczeństwa online jest absolutnym priorytetem. Wiele wskazuje na to, że świadomość tego rośnie wśród Polaków. Potwierdza to rosnąca popularność usługi "Bezpiecznie w sieci" w aplikacji mObywatel. Już ponad 100 000 użytkowników zdecydowało się na włączenie powiadomień push, które informują o najnowszych zagrożeniach cybernetycznych.
Już wkrótce Polacy będą mogli załatwiać sprawy urzędowe bez wychodzenia z domu. Co oznacza nowy system e-Doręczeń i jak wpłynie na nasze codzienne życie? Zmiany mają zrewolucjonizować funkcjonowanie urzędów i instytucji publicznych.
Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało Strategię Cyfryzacji Polski, która ma obowiązywać aż do 2035 roku. Dokument stanowi plan działań w zakresie cyfryzacji określający strukturę i zakres dalszych działań wraz ze wskazaniem finansowania. Dość powiedzieć, że Polska już za dekadę ma wydawać na cyfryzację 5 proc. PKB.
Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło, że mDowód w aplikacji mObywatel ma już ponad 8 milionów użytkowników. „To pokazuje, że chcemy i potrafimy korzystać z nowych technologii, które podnoszą standardy bezpieczeństwa i usprawniają codzienne życie” – ocenił Krzysztof Gawkowski.
Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski niedługo po przyjęciu AI Act, europejskiej regulacji rozwoju sztucznej inteligencji, zapowiedział, że Polska będzie państwem Wspólnoty, które najszybciej wdroży dyrektywę. Dziś dysponujemy już projektem ustawy o systemach sztucznej inteligencji i mamy możliwość przyjrzeć się temu, jakie plany na rodzime SI ma rząd po porażce ws. IDEAS NCBR.
W XXI wieku wojna to nie tylko działania na froncie, ale też ataki cyberataki na infrastrukturę, czy próby paraliżu ważnych systemów internetowych przez hakerów. Unia chce chronić się przed takimi działaniami i dlatego we wszystkich krajach wprowadza nowe przepisy dotyczące bezpieczeństwa w sieci. Polski rząd ma już bardzo niewiele czasu na ich wdrożenie. Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zdradził, co wkrótce się zmieni.
Po tym jak Intel wycofał się z budowy zakładu we Wrocławiu, Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło podjęcie działań w sprawie polskiej strategii półprzewodnikowej. Pomóc ma w tym wiedza zdobyta podczas rozmów prowadzonych z Intelem oraz procesów niezbędnych do przeprowadzenia inwestycji, zmagającego się obecnie z kryzysem, amerykańskiego giganta w Polsce. Jaki jest plan?
Aktualnie, by uzyskać pomoc, dzwoniąc pod numer 112 jedną z informacji, które musimy podać operatorowi jest miejsce, w którym się znajdujemy. Istnieją jednak sytuacje, w których podanie dokładnej lokalizacji jest niemożliwe do wykonania. Nie tylko ze względu na skrajne emocje, które wywołane są nagłą sytuacją krytyczną, ale również ze zwykłej nieświadomości zainteresowanego — w jakim miejscu się znajduje. Stąd Ministerstwo Cyfryzacji zapowiada zmiany. Jakich ulepszeń możemy się spodziewać?
Coraz większa aktywność przestępców oraz zagranicznych służb zaczyna się w przestrzeni cyfrowej – tłumaczyli podczas konferencji prasowej ministrowie Krzysztof Gawkowski i Tomasz Siemoniak. Dlatego właśnie rząd zapowiedział wzmożoną walkę z cyberprzestępczością i cyberterroryzmem. W tej sprawie nad stworzeniem odpowiednich przepisów, współpracować mają dwa ministerstwa.