Jak obliczyć VAT należny i naliczony w deklaracji VAT?
Podatek należny i podatek naliczony to pojęcia niejednokrotnie mylone. Podatki te oblicza się jednak na różnej podstawie. Podatek należny wynika z przychodu firmy. Podatek naliczony to suma zapłaconego podatku od towarów i usług. Podatek naliczony pomniejsza podatek należny. Różnica między nimi zostaje uregulowana na rzecz Urzędu Skarbowego albo na rzecz podatnika. W artykule zdefiniujemy oba pojęcia aby rozróżnienie ich już nigdy nie przysparzało problemów.
Podatek naliczony definicja
Podatek naliczony to podatek wynikający z faktur VAT, które podatnik otrzymuje w momencie zakupu towaru lub usługi. Jego wysokość uzależniona jest od ceny netto towaru oraz stawki podatku VAT. Jeśli chodzi o import to, podatek należny stanowi sumę kwot podatku wynikających z dokumentów celnych. O kwotę podatku naliczonego można obniżyć podatek, który należy się budżetowi państwa, czyli podatek należny.
Podatek należny definicja
Podatek należny oblicza się od przychodów ze sprzedaży towarów i usług. Wynika on z faktur własnych przedsiębiorcy. Podatek VAT należny obliczany jest od podstawy opodatkowania, czyli wartości netto towaru lub usługi.
Obliczanie podatku należnego i naliczonego
Płatnik podatku VAT (sprzedawca), oblicza podatek należny od przeprowadzonych transakcji i pomniejsza go o zapłacony wcześniej podatek naliczony. Podatek naliczony związany jest z wcześniejszą transakcją opodatkowaną zawartą w fakturach zakupu (uwzględnia on wszelkie upusty i rabaty). Obliczanie podatku należnego i naliczonego wymaga od płatnika prowadzenia rejestrów sprzedaży oraz zakupów. Jeśli podatek należny jest wyższy od naliczonego, różnicę należy odprowadzić do Urzędu Skarbowego. W odwrotnej sytuacji różnica zostanie zwrócona podatnikowi albo ma on prawo do odliczenia różnicy w następnym okresie. Zaznaczmy jednak, że prawo do odliczenia nie przysługuje każdemu. Nie dotyczy ono bowiem podmiotów zwolnionych z podatku VAT. W ustawie znajdziemy również listę wyłączeń od możliwości odliczenia podatku należnego (dotyczy to np. usług noclegowych i gastronomicznych lub przypadku umowy darowizny). Wydatki takie nie są ujmowane w ewidencji zakupów VAT. Obecnie prawie każdy przedsiębiorca prowadzi księgowość przy użyciu programów komputerowych, gdzie deklaracje VAT wyliczane są automatycznie. Warto jednak wiedzieć, jak obliczyć VAT, aby sprawdzić poprawność wyliczonych wartości podatku w deklaracji oraz na wystawionych fakturach.
Wyliczanie podatku VAT od sprzedaży
Aby poprawnie wystawić fakturę sprzedaży, trzeba znać stawkę podatku VAT, jaką należy zastosować do danej transakcji. Podstawową stawką podatku VAT dla sprzedaży towarów i świadczenia usług jest stawka 23%, natomiast ustawa o VAT przewiduje kilka obniżonych stawek podatku. Są to stawki (0%, 5% oraz 8%). W ustawie dokładnie wyjaśniono, dla jakich transakcji i towarów owe stawki mają zastosowanie. Kiedy już wiemy, jaką stawkę podatku musimy zastosować przy konkretnej sprzedaży, łatwo jest obliczyć podatek VAT, który należy ująć na wystawionej fakturze sprzedaży. Kwotę sprzedaży, czyli kwotę brutto, trzeba przeliczyć według następującego wzoru: dla stawki 23% - kwota podatku = (kwota brutto/1,23) x 0,23 dla stawki 8% - kwota podatku = (kwota brutto/1,08) x 0,08 dla stawki 5% - kwota podatku = (kwota brutto/1,05) x 0,05 Obliczając w taki sposób podatek VAT, można sprawdzić poprawność wystawionej przez program faktury. W przypadku kiedy podatnik wystawia faktury ręcznie dzięki tej metodzie, może obliczyć wartość podatku, który powinien zostać uwzględniony na fakturze.