Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Jak rozliczyć zarobki zza granicy? Wyjaśniamy krok po kroku
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 19.06.2019 02:00

Jak rozliczyć zarobki zza granicy? Wyjaśniamy krok po kroku

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Zarobi zza granicy dla poskiego fiskusa mogą liczyć się różnie, a wszystko w zalezności od czy obowiązek podatkowy jest organiczony czy też nieograniczony. 

Zarobki zza granicy przy nieograniczonym obowiązku podatkowym

W przypadku osób, które zamieszkują Polskę a zarabiają za granicą stosowany jest nieograniczony obowiązek podatkowy. Co ważne, nie gra roli tutaj miejsce zameldowania. Nawet jeżeli jesteśmy zameldowani za granicą, to gdy w Polsce występuje ich tzw. ośrodek interesów życiowych, o czym mówi nam ksiegowosc.infor.pl, to takie osoby mają obowiązek opłacania swoich podatków w Polsce ze wszystkich miejsc na świecie, w których pobierają zarobki. Jeżeli właśnie ten ośrodek interesów życiowych zachodzi w Polsce, to wtedy bardzo dużo z punktu widzenia podatnika zależy od tego, w jakim kraju zarabia on pieniądze. Jeżeli jest to kraj, z którym Polska ma podpisaną umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, to podatnik wyjdzie na tym dużo bardziej korzystnie. 

Ogólnie mamy dwie metody rozliczenia dochodów zagranicznych w polskim urzędzie. Mamy tutaj metodę wyłączenia z progresją lub metode zaliczenia proporcjonalnego. W zależności od tego z jakiej metody korzystamy możemy ustalić termin, w którym podatnik musi złożyć deklarację. 

 Rozliczenie zarobków zza granicy metodą wyłączenia z progresją 

Taką metodę stosuje właściwie większość Polaków pracujących za granicą, bowiem stosuje się ją m.in. przy roliczeniach podatku z zarobków w Niemczech, Wielkiej Brytanii czy Danii. Na mocy ustaleń pomiędzy Polską a wyżej wymienionymi krajami, dochody które uzyskujemy za granicą nie podlegają opodatkowaniu w kraju, w którym zamieszkuje podatnik, a więc w tym przypadku w Polsce. Fakt, że nie musimy od tych dochodów płacić podatku w Polsce nie zwalnia nas jednak od złożenia zeznania w polskim urzędzie z informacją o tym jakie dochody uzyskujemy poza granicami Polski.

Co w przypadku gdy jakaś osoba osiąga część dochodów w Polsce, a część poza jej granicami, ale w jakimś kraju, z którym mamy podpisaną umowę o uchyleniu podwójnego opodatkowania? W takiej sytuacji opodatkowane zostaną jedynie te dochody, które podatnik otrzymał na terenie Polski. Choć i tutaj jest pewien szkopuł, a mianowicie stawka opodatkowania będzie zależała od sumy dochodów, czyli Urząd Skarbowy zastosuje próg podatkowy licząc dochody zarówno polskie jak i zagraniczne. 

Rozliczenie zarobków zza granicy metodą rozliczenia proporcjonalnego

Metodę zaliczenia proporcjonalnego stosuje się w przypadku zarobków zza granicy, które przywozimy z krajów jakie z naszym krajem nie mają podpisanych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. W takim przypadku najczęściej powstaje niedopłata, którą generuje polski urząd, bowiem podatnik płaci podatek dochodowy w kraju, w którym uzyskuje dochód. Żeby jednak zmniejszyć kwotę opodatkowania i nie zmuszac podatnika do płacenia właściwie to podwójnego podatku stosowana jest ulga abolicyjna. Dochody z krajów, z których liczy się podatek metodą rozliczenia proporcjonalnego musi rozliczyć każda osoba, która przywoziła stamtąd wynagrodzenie. 

Jak rozliczyć zarobki zza granicy

W przypadku osób rozliczanych na zasadzie rozliczenia proporcjonalnego, proces składania dokumentów wygląda bardzo podobnie jak w przypadku roliczeń podatkowych osób, które zarabiają w Polsce. Zagraniczne zeznania powinny być składane na druku PIT36 z załącznikiem PIT/ZG. Jeżeli zaś nasze dochody pochodzą z większej ilości krajów niż jednego, to trzeba załączyć taką ilość formularzy ZG, która odpowiada ilości krajów, w których osiągamy dochody.

Tagi: Fiskus