Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Finanse > Jak sporządzić sprawozdanie finansowe?
Maciej Blacha
Maciej Blacha 24.05.2021 02:00

Jak sporządzić sprawozdanie finansowe?

sprawozdanie
https://pixabay.com/pl/photos/przedsi%C4%99biorca-pomys%C5%82-kompetencji-1340649/

Sprawozdanie finansowe obejmujące swoim zakresem cały rok obrotowy jest jednym z najważniejszych obowiązków przedsiębiorcy. Aby sprawozdanie finansowe wyglądało wiarygodnie, elementy, z których jest skonstruowane, powinny być sporządzone prawidłowo. Z tego artykułu dowiesz się, jak sporządzić sprawozdanie finansowe, jakie są najważniejsze terminy, a także jaki jest zakres regulacji.

Czym jest sprawozdanie finansowe?

Sprawozdanie finansowe to dokument sporządzany na koniec roku obrotowego, w którym przedsiębiorstwo przedstawia sytuację finansową firmy. Sprawozdanie dotyczy całego roku obrotowego i sporządzane jest na dzień bilansowy dla jednostki gospodarczej. W przypadku, gdy rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, to dzień bilansowy wypada na ostatni dzień roku kalendarzowego.

Jakie podmioty muszą sporządzić sprawozdanie finansowe?

Zobowiązanie do złożenia sprawozdania są podmioty określone w ustawie o rachunkowości oraz te, które samodzielnie wybrały pełne księgi rachunkowe jako sposób ewidencjonowania. W związku z tym obowiązek sporządzenia sprawozdania może dotyczyć zarówno spółki z osobowością prawną, jak i jednoosobowe firmy oraz spółki osób fizycznych. Zobowiązanym do sporządzenia sprawozdania finansowego jest osoba prowadząca sprawy danego przedsiębiorstwa, dotyczy to przede wszystkim:

  • wspólników w spółce cywilnej, jawnej i partnerskiej;

  • komplementariusza w spółce komandytowej i komandytowo-akcyjnej;

  • członków zarządu spółek kapitałowych;

  • likwidatorów, syndyków lub zarządców w postępowaniu upadłościowym;

  • członków organów jednostki, do których zastosowanie mają przepisu ustawy o rachunkowości;

Elementy sprawozdania finansowego

Zgodnie z artykułem 45 ust. 2 ustawy o rachunkowości, poprawnie sporządzone sprawozdanie finansowe musi zawierać:

Bilans, czyli zestawienie aktywów i pasywów przedsiębiorstwa. Sporządza się go na początek okresu sprawozdawczego (bilans otwarcia), a także na koniec okresu sprawozdawczego (bilans zamknięcia). Bilans określa składniki majątkowe przedsiębiorstwa, a także źródła ich finansowania w danym momencie. Informuje więc o wszystkich zasobach wchodzących w skład majątku przedsiębiorstwa, a także o sposobach ich pozyskiwania. Bilans, aby być sporządzonym prawidłowo, musi być:

  • rzetelny – majątek firmy musi być zaprezentowany zgodnie ze stanem rzeczywistym,

  • zupełny– musi obejmować wszystkie dane dotyczące danego okresu

  • ciągły– zamknięcie jednego okresu jest otwarciem następnego

  • sprawdzalny– pozycje w bilansie można porównać ze źródłami, z których pochodzą

  • przejrzysty– forma musi być czytelna i umożliwiać analizę stanu środków i finansowania.

Rachunek zysków i strat

Kolejnym obowiązkowym składnikiem sprawozdania finansowego jest rachunek zysków i strat. Jest to informacja o poszczególnych rodzajach działalności i ich ogólnym wyniku ekonomicznym dla firmy. Zawiera informacje o przychodach, kosztach, zyskach, stratach i o obciążeniach wyniku finansowego za poprzedni i bieżący rok kalendarzowy.