BiznesINFO.pl Finanse Jak wymienić uszkodzony banknot? Może stracić na wartości
jarmoluk/Pixabay

Jak wymienić uszkodzony banknot? Może stracić na wartości

21 kwietnia 2024
Autor tekstu: Michał Górecki

Jak wymienić uszkodzony banknot? Narodowy Bank Polski bardzo dokładnie opisał, jak i gdzie zwracać uszkodzone pieniądze, by nie traciły wartości. Są też wyjątki, kiedy dany nominał stracimy bezpowrotnie.

Jak wymienić uszkodzony banknot? NBP odpowiada

Sposób wymiany uszkodzonych banknotów bardzo precyzyjnie reguluje zarządzenie prezesa NBP (31/2013, wydane 17 grudnia). Dokument gwarantuje odzyskanie wartości zdecydowanej większości zniszczonych banknotów w sposób niewymagający zbędnych formalności.

Jak wymienić uszkodzony banknot? Jeżeli dany banknot zachował więcej, niż 75 proc. swojej pierwotnej powierzchni w jednym fragmencie , w dowolnej placówce Banku Polskiego (także w bankach komercyjnych) możemy wymienić pieniądze na ich równowartość. Proces odbywa się bez żadnych formalności. Nieco trudniej robi się, kiedy uszkodzenie danego banknotu nie oszczędziło większości jego powierzchni w jednym kawałku. Ale i takie uszkodzenia przepisy regulują bardzo precyzyjnie.

Posłowie PiS chcą ekologicznego przymusu. Samorządy protestują. "Absurdalne"

Uszkodzony banknot nie zachował większości powierzchni. Co zrobić?

Kiedy uszkodzenie banknotu zachowało jedynie od 45 do 75 proc. powierzchni, wtedy bank może oferować nam połowę jego wartości nominalnej. W takim przypadku ze 100 zł. otrzymamy jedynie 50 zł.

Zdarza się i tak, że zniszczony banknot jest bezwartościowy . To wąska grupa przypadków, ale niezerowa: chodzi o sytuacje, w których zachowa się mniej, niż 45 proc. pierwotnej powierzchni banknotu w jednym kawałku . Wtedy bank już nie pomoże.

Jak wymienić uszkodzone... monety?

W przypadku monet, choć to zdecydowanie rzadsze sytuacje, wymienić je można kiedy zachowały się oba elementy, czyli pierścień i rdzeń. Wtedy bank wyda 100 proc. wartości uszkodzonego nominału. W przypadku np. zgubienia jednego z nich, bank wypłaci połowę wartości.

Majówka 2024. Pracodawca może dopłacić do wyjazdu. Co trzeba zrobić?
Obserwuj nas w
autor
Michał Górecki

Dziennikarz portalu BiznesINFO, gościnnie piszę dla Goniec.pl. Opisywałem relacje sektora samorządowego z NGO w trakcie i po kampanii wyborczej w 2018 r. Przez 3 lata pisałem o najciekawszych procesach karnych i cywilnych z południowej Polski. Zanim Justin Welby koronował Karola III, rozmawiałem z Brytyjczykami na Westminster, a po koronacji – z tymi skandującymi „Not my King”. Opisywałem drogę synodalną w Kościele Powszechnym i jej lokalne ścieżki w polskich parafiach. Współpracowałem z reprezentantami firm dealerskich, żeby opisać przemiany gospodarcze i społeczne z przełomu wieków i zrelacjonować najbardziej efektywne praktyki marketingowe. Jeśli nie odbieram, to znaczy, że jestem z psem w lesie.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie