Jakie wynagrodzenie ma sołtys? Zaskakująco wysokie
Jakie wynagrodzenie ma sołtys? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Sołtys bowiem, wybierany w trakcie tajnego głosowania przedstawiciel danego sołectwa (jednostki pomocniczej gminy), pełni swoją funkcję społecznie, a za taką nie ma jednego stałego wynagrodzenia. Dietę, bo tak nazywa się wynagrodzenie sołtysa, ustala Rada Gminy. Co ciekawe, wiele osób nie ma nawet pojęcia, że za pełnienie swojej funkcji sołtys otrzymuje jakiekolwiek pieniądze.
Zarobki sołtysa
Rada Gminy, która na swoim terenie ma dane sołectwo z sołtysem na czele, rokrocznie może ustalić nową dietę dla sołtysa. Ta oczywiście zmienia się w zależności od tego, jakie zadania wykonuje sołtys, jak radzi sobie gmina, ile ma mieszkańców i wielu innych czynników, które wpływają na wypłatę przyznawaną sołtysowi.
Jakie wynagrodzenie ma sołtys?
Należy zaznaczyć, że pensja sołtysa składa się z dwóch kwot. Pierwszą stanowi dieta, którą ustala gmina. Drugą jest prowizja od zebranego przez sołtysa podatku. W sumie pensja sołtysa średnio w Polsce plasuje się na poziomie 200 - 300 złotych. Niektórzy otrzymują kilkadziesiąt złotych miesięcznie, inni zaś po 500 złotych i więcej, choć tych ostatnich w Polsce jest naprawdę niewielu.
Choć, jak wspomniano, dietę sołtysa ustala z góry gmina, to jednak zwykle ta nie zmienia się na przestrzeni lat. Co więcej, nie każdy sołtys może liczyć na dietę za pełnienie swojej funkcji. Badania pokazują, że na 40 tys. sołectw 9 na 10 sołtysów otrzymuje pieniądze. Pozostali nie mają za sołtysowanie żadnych pieniędzy, co może wynikać z faktu, że dane sołectwo jest bardzo ubogie, małe lub też funkcja sołtysa przyznawana jest z zasady, a sam sołtys nie ma większych zadań wynikających ze swojej funkcji.