Jasne stanowisko Kościoła ws. majówki. Wielu Polaków będzie niezadowolonych

Do długiego weekendu majowego zostało już tylko kilka dni. Od 1 do 4 maja Polacy będą mieli okazję korzystać z wypoczynku i spędzić czas z rodziną i znajomymi. Wiele osób nie wyobraża sobie tego czasu bez polskiej tradycji w postaci wiosennego grilla, ale nie wszyscy będą mogli się tym nacieszyć. Te osoby staną przed trudnym wyborem.
Robią to wszyscy Polacy, katolikom nie wolno. Kościół odpowiada
W tym roku majówka rozpocznie się w czwartek i potrwa cztery dni — łącznie z niedzielą, 4 maja. Osoby, które zdecydowały się wziąć kilka dni urlopu, mogą już teraz cieszyć się wiosennymi wakacjami (od soboty, 26 maja). Dla większości Polaków sam środek majówki wypada jednak w piątek, 2 maja. A to dla osób praktykujących wiarę wiąże się z pewnymi ograniczeniami.
Zgodnie z zasadami Kościoła katolickiego, w piątki należy bowiem zachować wstrzemięźliwość od potraw mięsnych i jego przetworów. Dla osób planujących tradycyjnego majówkowego grilla może być to niemały problem. Okazuje się jednak, że w tym tygodniu zakaz nie będzie dotyczył wszystkich.

Te osoby nie mogą jeść mięsa w majówkę. Są wyjątki
W ogólnie przyjętej tradycji katolickiej, mięsa nie wolno spożywać w każdy piątek, również w ten Wielki, ale także Środę Popielcową. Jest jednak kilka wyjątków od tej zasady. Przede wszystkim zakaz nie dotyczy dzieci. Wstrzemięźliwość od określonych potraw powinny zachować osoby powyżej 14 lat, natomiast post dotyczy wierzących pełnoletnich do 60. roku życia.
Co więcej, Kościół przewiduje kilka odstępstw od tej reguły. W piątek potrawy mięsne mogą spożywać wszyscy, jeśli w tym dniu wypada uroczystość lub jeśli zostanie udzielona dyspensa zgodnie z przepisami prawa kanonicznego. Czy w majówkę zadziała któryś z tych wyjątków? Nie wszyscy Polacy będą mogli na tym skorzystać.

Dyspensa na mięso w majówkę. Tylko w wybranych miastach
Czy 2 maja można jeść mięso? Decyzję w tej sprawie podjęli m.in. biskupi warszawskich diecezji. Arcybiskup Adrian Józef Galbas, metropolita warszawski, ogłosił, że udziela dyspensy od zachowania piątkowej wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych, zgodnie z kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego. Ma to ułatwić członkom wspólnoty “radosne przeżywanie dni okresu paschalnego”.
Korzystających z dyspensy zobowiązuję, aby tego dnia ofiarowali dowolną modlitwę według intencji wyboru Ojca Świętego – dodał abp Adrian Józef Galbas, podkreślając, że 2 maja sprzyja organizacji spotkań rodzinnych i towarzyskich.
Podobne dekrety wprowadziły już również inne diecezje, np. katowicka i częstochowska. Osoby chcące dbać o przestrzeganie zasad Kościoła, powinny upewnić się, jakie stanowisko zajęła ich wspólnota. Diecezja Warszawsko-Praska również ogłosiła dyspensę, jednak Polacy, którzy będą chcieli z niej skorzystać, muszą wypełnić dodatkowe obowiązki.
Osoby, które dobrowolnie pragną skorzystać z dyspensy [od wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych i zachowania charakteru dnia pokutnego], zobowiązane są zrealizować czyn pokutny o charakterze duchowym lub materialnym, ofiarowany w intencji chorych, ubogich, cierpiących oraz pokoju na świecie – czytamy na stronie Diecezji.





































