Jedno świadczenie dla całej rodziny? Wiemy, kiedy ZUS wypłaci pieniądze
Każde świadczenie wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych rządzi się własnymi prawami. Terminy składania wniosków są różne, różne są także warunki otrzymania pieniędzy. Jedno świadczenie jest szczególnie ”wymagające” Kto może liczyć na środki z tytułu renty rodzinnej?
Pieniądze od ZUS ”na czarną godzinę”
Niektóre sytuacje życiowe stanowią wyzwanie, z którym trudno uporać sobie bez pomocy. Takim przypadkiem może być utrata kogoś bliskiego, na przykład małżonka lub rodzica. Co więcej, może okazać się to nie tylko ciosem emocjonalnym, ale również finansowym. Właśnie z tego powodu, dla osób dotkniętych stratą Zakład Ubezpieczeń Społecznych przewidział zabezpieczenie w postaci renty rodzinnej. Otrzymać może ją zarówno wdowa/wdowiec po zmarłej osobie, jak i dzieci czy nawet rodzice. Każdy z beneficjentów musi jednak spełnić szereg warunków. Komu ZUS przyzna świadczenie?
Renta rodzinna — dla kogo?
Świadczenie wypłacane przez ZUS w sytuacji utraty bliskiej osoby, stanowi wsparcie przede wszystkich dla tych, którzy stracili opiekuna. Są więc to pieniądze dla dzieci, które straciły rodzica (biologicznego, lub który przyjął je na wychowanie). W szczególnej sytuacji może to dotyczyć również rodziców zmarłego.
Renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny po osobie, która w chwili śmierci miała prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy oraz po osobie ubezpieczonej, która spełniła warunki do przyznania emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy. Przy ocenie prawa do renty rodzinnej przyjmuje się, że osoba zmarła była całkowicie niezdolna do pracy” — tłumaczy Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Pieniądze mogą trafić do rodzica, jeśli osoba zmarła ”bezpośrednio przed śmiercią przyczyniała się do jego utrzymania”, jeśli rodzic spełnia także pozostałe warunki do przyznania renty rodzinnej dla osoby owdowiałej. W przypadku dzieci natomiast ZUS wyróżnia trzy warunki:
- dziecko ma mniej niż 16 lat
- dziecko ma od 16 do 25 lat i kontynuuje naukę w szkole,
- dziecko stało się całkowicie niezdolne do pracy i do samodzielnej egzystencji albo całkowicie niezdolne do pracy.
Renta rodzinna dla małżonka
Zakład Ubezpieczeń Społecznych rentę rodzinną może również przyznać wdowie lub wdowcowi. Podobnie jak w pozostałych przypadkach, świadczenie jest wypłacane raz w miesiącu, jako jedna, łączna renta dla wszystkich beneficjentów po zmarłym. Jak tłumaczy resort, w razie konieczności świadczenie może jednak zostać podzielone.
Kiedy dokładnie małżonek zmarłego może otrzymać pieniądze? Renta rodzinna przysługuje mu jeśli:
- w chwili śmierci małżonka miał skończone 50 lat lub był niezdolny do pracy, lub wychowywał co najmniej jedno dziecko, które jest uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym współmałżonku i nie skończyło 16 lat,
- sprawuje pieczę nad dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy i do samodzielnej egzystencji,
- ukończył 50 lat lub stał się niezdolny do pracy w ciągu 5 lat po śmierci współmałżonka albo od momentu, kiedy przestał wychowywać dzieci uprawnione do renty rodzinnej.