Jest decyzja rządu. „Trzynastka” i „czternastka” nie będą zwolnione z podatku
W 2022 r. 13. i 14. emerytura nie były objęte podatkiem dochodowym. W odpowiedzi na interpelację opozycyjnego posła, wiceminister finansów, Artur Soboń, tłumaczy, dlaczego w tym roku rząd nie podjął podobnej decyzji, czytamy na stronie money.pl.
Zwolnienie emerytur z podatku było jednorazową decyzją rządu
W piątek, 17 marca, wiceminister finansów, Artur Soboń, odpowiedział na interpelację poselską Michała Jarosa z KO. Poseł pytał, dlaczego w tym roku rząd zdecydował się opodatkować “trzynastki” i “czternastki”. Wiceminister wyjaśnił, że zwolnienie z podatku dochodowego było jednorazową decyzją rządu, dotyczącą tylko ubiegłego roku.
„Wszystkie świadczenia dla emerytów są opodatkowane, niezależnie od tego, w jaki sposób są finansowane. Podatek dochodowy jest systemowo częścią zobowiązań, które podatnicy w tym przypadku płacą. Zwolnienie emerytur z podatku jest czymś nadzwyczajnym. Finalnie decyzja zawsze jest po stronie Rady Ministrów i pana premiera. Wyjątkowo trzynastki i czternastki nie zostały opodatkowane tylko w 2022 r.” - powiedział w lutym, w rozmowie z „Faktem”, wiceminister Soboń.
Zeszły rok był trudny
Wiceminister finansów tłumaczy, że ubiegłoroczna decyzja rządu podyktowana była bardzo wyjątkową sytuacją, na którą złożyło się niezwykle wiele czynników. Chodzi m.in. o nagły wzrost cen, przyspieszony przez skutki wojny w Ukrainie.
Rezultat wielu czynników
Wiceminister zwrócił też uwagę, że od zeszłego roku wiele się zmieniło. Osoby, które dostają emeryturę do wysokości 2,5 tys. zł średniomiesięcznie w ogóle nie płacą podatku dochodowego, ponieważ kwota wolna od podatku wzrosła do 30 tysięcy złotych.