Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Jutro odczuje to cała Polska. Przygotujcie tabletki, zbliżymy się do rekordu
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 25.10.2024 06:30

Jutro odczuje to cała Polska. Przygotujcie tabletki, zbliżymy się do rekordu

Jesień
Fot. Photo by Oleg Zarevennyi on Unsplash

Obecnie nad Polską dominuje potężny wyż atmosferyczny, który przynosi najwyższe wartości ciśnienia od dziesięciu miesięcy. Dla osób wrażliwych na zmiany pogodowe, a zwłaszcza na wahania ciśnienia, nie jest to dobra wiadomość. Tak wysokich wartości nie obserwowano od stycznia tego roku.

Dlaczego ciśnienie tak bardzo się zmienia?

Jesienią wahania ciśnienia atmosferycznego są szczególnie widoczne. Polska znajduje się bowiem pod wpływem zmiennych układów atmosferycznych - od niżów, przynoszących wilgotną i wietrzną pogodę, po suche, spokojne wyże, które mogą również sprzyjać tworzeniu się mgieł. W ciągu jednego miesiąca ciśnienie potrafi zmieniać się o nawet 50 hPa, co może powodować znaczne dyskomfort u osób wrażliwych na te zmiany, czyli tzw. meteoropatów.

Wysokie ciśnienie atmosferyczne, które obecnie przynosi wyż Xelat, sięga w niektórych regionach aż 1038 hPa, co jest najwyższym odczytem od niemal roku. Do końca czwartku ciśnienie nieznacznie spadnie, osiągając około 1030 hPa, ale to dopiero początek zmian. Przewidywane na kolejne dni spadki mogą być gwałtowne - w piątek (25 października) wartości ciśnienia w Polsce wyniosą od 1020 hPa na północnym zachodzie do 1025 hPa na południowym wschodzie, co oznacza spadek nawet o 15 hPa.

Europa może zmienić się nie do poznania. Skutki będą katastrofalne

Wpływ wysokiego ciśnienia na zdrowie i samopoczucie

Wysokie ciśnienie atmosferyczne może mieć różnorodne skutki dla naszego zdrowia i samopoczucia. Najbardziej narażone są osoby cierpiące na astmę. Powoduje ono także zwiększony nacisk na drogi oddechowe, co utrudnia oddychanie, a astmatykom może sprawiać szczególne trudności. Przy słabym wietrze zanieczyszczenia powietrza mają tendencję do osiadania przy powierzchni ziemi, co pogarsza jakość powietrza. Jest to problem nie tylko dla alergików, ale i dla osób zdrowych, zwłaszcza w miastach, gdzie smog jest częstym i dosyć uporczywym zjawiskiem.

Wysokie ciśnienie ma jednak również pozytywne strony. Zwiększony napływ krwi do serca może przyspieszać regenerację organizmu. Dzięki temu, na przykład rany, zwłaszcza oparzenia, goją się szybciej. Jednak paradoksalnie, zwiększony napływ krwi może też prowadzić do wzrostu ryzyka udaru mózgu, co stanowi poważne zagrożenie dla osób starszych oraz tych z problemami układu krążenia.

Gwałtowne spadki ciśnienia - ostrzeżenie dla meteoropatów

Jednym z najbardziej dotkliwych skutków zmian ciśnienia jest szybki jego spadek. Meteoropaci, czyli osoby wrażliwe na zmiany atmosferyczne, mogą odczuwać różnorodne dolegliwości, takie jak bóle głowy, bóle stawów, senność, problemy z koncentracją, a nawet spowolnione reakcje. Szybki spadek ciśnienia, jaki prognozowany jest na najbliższe dni, może nasilić te objawy, zwłaszcza że różnica w ciśnieniu może wynieść aż 15 hPa w bardzo krótkim czasie.

Ciśnienie atmosferyczne
Fot. https://meteo.imgw.pl/

Obecne wartości ciśnienia są wysokie, ale wciąż dalekie od rekordów. Najwyższe ciśnienie atmosferyczne w Polsce po wojnie zanotowano 16 grudnia 1997 roku w Suwałkach, gdzie barometry wskazały 1054,4 hPa. Jeszcze wcześniej, w 1907 roku, najprawdopodobniej padł rekord wynoszący nawet 1065 hPa, także w tym samym regionie Polski - Suwalszczyźnie.

Na tle Europy polskie rekordy wciąż nie są najwyższe. Rekordowe ciśnienie atmosferyczne na Starym Kontynencie zmierzono 16 lutego 1856 roku w Rosji, w rejonie Workuty (1070 hPa) - ogólnoświatowy rekord należy natomiast do Mongolii, gdzie 9 grudnia 2001 roku w miejscowości Tosoncengel zmierzono ciśnienie aż 1084,8 hPa. Tak wysokie wartości są możliwe, ponieważ w sercu Azji zimą formują się najpotężniejsze wyże na świecie, będące wynikiem ekstremalnie niskich temperatur powietrza.