Rosyjska zima, znana ze swej surowości, zaczęła przypominać o sobie w pełnej krasie. Na Syberii termometry pokazują obecnie wartości sięgające -45 stopni Celsjusza, a ten "bąbel mrozu" przemieszcza się w kierunku Europy. Polska w najbliższych dniach doświadczy pierwszych poważniejszych oznak zimy z temperaturami spadającymi nawet poniżej -15 stopni Celsjusza.
Pogoda we wtorkowy poranek (12 listopada) może się okazać bardzo niebezpieczny dla kierowców. Po długim weekendzie na drogach należy zachować szczególną ostrożność. Ostrzeżenia dla znacznej części obszaru Polski wydał już Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Wiadomo, w których regionach sytuacja będzie najtrudniejsza.
Zbliża się połowa listopada, a co za tym idzie, czas zaprzyjaźnić się z zimowymi częściami garderoby. Przed nami wolny poniedziałek z okazji Święta Niepodległości (11 listopada). Jaka pogoda czeka nas w ten i kolejne dni? Na to pytanie odpowiedzieli eksperci z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Ponad miesiąc temu mieszkańcy zachodniej i południowej Polski zmagali się z powodzią. Teraz znów pojawia się zagrożenie związane ze stanem wód. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał komunikat, w którym ostrzega przed wzrostem poziomu wody do wysokiego. Możliwe jest występowanie niebezpiecznych zjawisk grożących stratami materialnymi, a nawet zagrożeniem dla zdrowia i życia.
Apogeum sezonu na grzybobranie mamy już za sobą, ale wciąż w lasach znajdziemy wielu amatorów tej pasji. Co więcej, daleko jeszcze do tego, by wracali oni z pustymi rękami. W lasach na dużej części terytorium Polski nadal można liczyć na całkiem obfite zbiory, o czym świadczą dane dostarczone przez internetowe społeczności.
1 listopada może się okazać ostatnim relatywnie ciepłym dniem tej jesieni. Najnowsze prognozy synoptyczne wskazują, że już w długi weekend czeka nas wyraźna zmiana pogody. Towarzyszyć temu mają nie tylko dość silny wiatry, co odnotowujemy już dziś, ale w także spadki temperatury w nadchodzących dniach.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opracował prognozę meteorologiczną na najbliższe dni, aż do 31 października. Wiadomości są dobre, ale tylko pozornie. Przez wiele lat pod koniec października oczywistością były pierwsze opady śniegu. W tym roku możemy bowiem liczyć na temperatury sięgające 16 st. C. Co jeszcze czeka nas od poniedziałku?
Nieco po fakcie, ale jednak bojkot, i to masowy. Polskie uczelnie, głównie za sprawą sprzeciwu swoich studentów, wycofały się ze współpracy z polskim przedstawicielstwem chińskiego giganta e-commerce: Shein. Na kampusach miały się odbyć wydarzenia składające się w całą “trasę” promocyjną. Koncepcja upadła, choć dopiero po przystanku w Warszawie. Teraz odcinają się uczelnie i urząd miasta.
Obecnie nad Polską dominuje potężny wyż atmosferyczny, który przynosi najwyższe wartości ciśnienia od dziesięciu miesięcy. Dla osób wrażliwych na zmiany pogodowe, a zwłaszcza na wahania ciśnienia, nie jest to dobra wiadomość. Tak wysokich wartości nie obserwowano od stycznia tego roku.
Październikowa pogoda zaskoczy wahaniami temperatur... ale to nie wszystko. W niektórych rejonach Polski ma spaść śnieg. Czego możemy się spodziewać w najbliższych dniach? Przedstawiamy pogodę IMGW na najbliższe pięć dni.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) przewiduje drastyczną zmianę pogody w nadchodzących dniach. Polska wchodzi w okres typowo jesienny, a lokalnie pojawią się opady śniegu i deszczu. Dla niektórych regionów wydano już alerty pierwszego stopnia, a mieszkańcy powinni przygotować się na gwałtowne warunki atmosferyczne. Jakie będą kolejne dni i które regiony najbardziej ucierpią?
Październik przyniesie więcej deszczu niż zwykle, zwłaszcza w regionach niedawno dotkniętych powodzią. IMGW opublikowało długoterminową prognozę pogody, która nie pozostawia złudzeń – przed nami mokre tygodnie, a temperatury zaskoczą zarówno ciepłem, jak i chłodem w różnych częściach kraju. Sprawdź, gdzie należy przygotować się na obfite opady i które regiony mogą liczyć na cieplejsze dni.
Dopiero co nad Polską przeszły ulewne deszcze, które doprowadziły do największej od lat klęski żywiołowej, a już możliwe są kolejne niespodziewane zmiany pogody. Choć pierwszy dzień jesieni zapowiada się spokojne, na dalszą część tygodnia IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia dla województw położonych w południowej części kraju.
Mamy początek września, za nieco ponad dwa tygodnie rozpocznie się kalendarzowa jesień, a w kraju wciąż utrzymują się temperatury przekraczające 30 stopni Celsjusza. To się ma jednak w końcu zmienić i jest nadzieja na to, że początek jesieni zbiegnie się ze znaczącym spadkiem temperatur.