Kaucja na szklane i plastikowe butelki już niemal pewna. Znamy szczegóły projektu
Z tego artykułu dowiesz się:
Kiedy zwrot butelek za kaucję wejdzie w życie
Na czym polegał zaprezentowany projekt
Za jakie butelki otrzymamy kaucję
Kaucja za plastikowe i szklane butelki
Zwrot butelek za kaucją już niedługo będzie możliwy i powszechny w całej Polsce. Podczas seminarium Forum Rozwoju Lokalnego przedstawiono zarys przepisów, które są już szykowane. Z założeń, które zostały zaprezentowane na spotkaniu, wynika, że obowiązkowy system kaucyjny ma objąć teren całej Polski.
Kaucję otrzymamy nie tylko za szklane butelki wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5 litra, ale także butelki z plastiku o pojemności do 3 litrów. System nie uwzględnia jednak opakowań aluminiowych, przekazał portal wiadomoscihandlowe.pl.
- Przez system kaucyjny należy rozumieć system, w którym przy sprzedaży produktów w opakowaniach pobierana jest opłata, która jest zwracana w momencie zwrotu opakowań lub odpadów opakowaniowych bez konieczności okazania paragonu potwierdzającego wcześniejsze uiszczenie kaucji - informowali autorzy projektu na jednym z prezentowanych slajdów.
Duża odpowiedzialność na przedsiębiorcach
System mają także tworzyć "wprowadzający produkty w opakowaniach objętych systemem kaucyjnym". W związku z prowadzeniem kaucji za butelki przedsiębiorcy "będą obowiązani do uzyskania określonych poziomów selektywnego zbierania opakowań lub odpadów opakowaniowych - nieuzyskanie wymaganych poziomów będzie się wiązać z koniecznością uiszczenia przez wprowadzających opłaty produktowej".
Oprócz tego projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi wprowadzający tzw. ROP zakłada "nałożenie na wprowadzających produkty w opakowaniach obowiązku finansowania zagospodarowania odpadów opakowaniowych i uzyskania wymaganych poziomów recyklingu", podaje portal.
Wprowadzający produkty w opakowaniach mają realizować ustawowe obowiązki przez wniesienie opłaty opakowaniowej, która będzie dotyczyć wyłącznie opakowań przeznaczonych dla gospodarstw domowych, czyli B2C, "na sfinansowanie kosztów zbierania i przetwarzania odpadów opakowaniowych w gminie", a także finansowanie zbierania i recyklingu odpadów opakowaniowych zbieranych poza systemem gminnym.
- Nadal musimy czekać na publikację projektu. Obecnie możemy polegać na informacjach z Ministerstwa Klimatu i Środowiska - skomentował cytowany przez portal Konrad Nowakowski, prezes Polskiej Izby Odzysku i Recyklingu Opakowań i zauważył, że ostateczny kształt projektu może różnić się od tego, co zostało zaprezentowane na seminarium Forum Rozwoju Lokalnego.