BiznesINFO.pl
Kaucja za zwrot butelek

Warszawska róg Szerokiej w Tomaszowie Mazowieckim, w województwie łódzkim, PL, EU. CC0

Kaucja na szklane i plastikowe butelki już niemal pewna. Znamy szczegóły projektu

29 Marca 2021

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Udostępnij:

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kiedy zwrot butelek za kaucję wejdzie w życie

  • Na czym polegał zaprezentowany projekt

  • Za jakie butelki otrzymamy kaucję

Kaucja za plastikowe i szklane butelki

Zwrot butelek za kaucją już niedługo będzie możliwy i powszechny w całej Polsce. Podczas seminarium Forum Rozwoju Lokalnego przedstawiono zarys przepisów, które są już szykowane. Z założeń, które zostały zaprezentowane na spotkaniu, wynika, że obowiązkowy system kaucyjny ma objąć teren całej Polski.

Kaucję otrzymamy nie tylko za szklane butelki wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5 litra, ale także butelki z plastiku o pojemności do 3 litrów. System nie uwzględnia jednak opakowań aluminiowych, przekazał portal wiadomoscihandlowe.pl.

- Przez system kaucyjny należy rozumieć system, w którym przy sprzedaży produktów w opakowaniach pobierana jest opłata, która jest zwracana w momencie zwrotu opakowań lub odpadów opakowaniowych bez konieczności okazania paragonu potwierdzającego wcześniejsze uiszczenie kaucji - informowali autorzy projektu na jednym z prezentowanych slajdów.

Duża odpowiedzialność na przedsiębiorcach

System mają także tworzyć "wprowadzający produkty w opakowaniach objętych systemem kaucyjnym". W związku z prowadzeniem kaucji za butelki przedsiębiorcy "będą obowiązani do uzyskania określonych poziomów selektywnego zbierania opakowań lub odpadów opakowaniowych - nieuzyskanie wymaganych poziomów będzie się wiązać z koniecznością uiszczenia przez wprowadzających opłaty produktowej".

Oprócz tego projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi wprowadzający tzw. ROP zakłada "nałożenie na wprowadzających produkty w opakowaniach obowiązku finansowania zagospodarowania odpadów opakowaniowych i uzyskania wymaganych poziomów recyklingu", podaje portal.

Wprowadzający produkty w opakowaniach mają realizować ustawowe obowiązki przez wniesienie opłaty opakowaniowej, która będzie dotyczyć wyłącznie opakowań przeznaczonych dla gospodarstw domowych, czyli B2C, "na sfinansowanie kosztów zbierania i przetwarzania odpadów opakowaniowych w gminie", a także finansowanie zbierania i recyklingu odpadów opakowaniowych zbieranych poza systemem gminnym.

- Nadal musimy czekać na publikację projektu. Obecnie możemy polegać na informacjach z Ministerstwa Klimatu i Środowiska - skomentował cytowany przez portal Konrad Nowakowski, prezes Polskiej Izby Odzysku i Recyklingu Opakowań i zauważył, że ostateczny kształt projektu może różnić się od tego, co zostało zaprezentowane na seminarium Forum Rozwoju Lokalnego.

Podobne artykuły

Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i Świat

Poczta Polska ostrzega przed cyberprzestępcami. Podszywają się pod instytucję

Czytaj więcej >
Kiedy koniec obostrzeń? Szef resortu realnie o powrocie do normalności

Polska i Świat

Kiedy koniec obostrzeń? Minister zdrowia podał datę wprost

Czytaj więcej >
NFZ podliczył ile będzie kosztować rehabilitacja ozdrowieńców

Polska i Świat

NFZ dokonał kalkulacji. Wiemy, ile kosztuje leczenie po przejściu koronawirusa

Czytaj więcej >
Lockdown dla szkół i przedszkoli prawdopodobnie zostanie przedłużony

Polska i Świat

Lockdown w przedszkolach i żłobkach do przedłużenia. Rząd wysłał klarowny sygnał

Czytaj więcej >
Zjednoczona Prawica się rozpadnie? Znamy opinię Polaków

Polska i Świat

Zjednoczona Prawica ma się rozpaść. Tak prognozuje 32 proc. Polaków

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/East News

Polska i Świat

Grzywna aż na równowartość 826 tys. zł. Przesunął tylko kilka kamieni, ale nie wiedział ile mają lat

Czytaj więcej >