Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Kawa na wynos będzie droższa. Za kubeczek będzie trzeba dopłacić
Radosław Święcki
Radosław Święcki 03.04.2021 02:00

Kawa na wynos będzie droższa. Za kubeczek będzie trzeba dopłacić

Jeszcze w wakacje może wejść w życie nowa opłata
Biznes Info

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest opłata produktowa

  • Kiedy wejdzie w życie

  • Jaki jest cel nowej opłaty

Opłata produktowa jeszcze w tym roku?

1 kwietnia na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej oraz niektórych innych ustaw, autorstwa  Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Zatrzymajmy się na opłacie produktowej, zwanej również opłatą opakowaniową. To rodzaj ekologicznej opłaty, która pojawiła się w Polsce na początku 2014 roku. Proponowana przez resort klimatu i środowiska ustawa zakłada, że z taką opłatą za chwilę będzie musiało się liczyć wielu z nas.

Konkretnie, ci, którzy kupią np. kawę na wynos w jednorazowym opakowaniu. W związku z takim, a nie innym opakowaniem za taki zakup trzeba będzie dopłacić. Ile? Jak podaje Money.pl, do rachunku ma zostać doliczona maksymalnie złotówka. Opłatę pobierać będą właściciele lokali gastronomicznych, jak również m.in. hurtownicy.

Twórcy projektu nie ukrywają, że celem wprowadzenia opłaty jest zniechęcenie klientów do kupowania produktów – jak choćby wspomnianej kawy – w produktach jednorazowych i plastikowych.

- Opłata ma na celu zniechęcenie konsumentów do nabywania opakowań jednorazowego użytku z tworzywa sztucznego na rzecz produktów z alternatywnych materiałów lub produktów wielokrotnego użytku – czytamy w cytowanym przez Polską Agencję Prasową fragmencie oceny skutków regulacji.

Ustawa wprowadza także zakaz sprzedaży produktów jednorazowego użytku z tworzywa sztucznego oraz produktów wykonanych z oksydegradowalnych tworzyw sztucznych. W praktyce oznacza to, że nie będzie już można kupić np. plastikowych talerzy, sztućców, czy słomek.

Zachodzi pytanie, co będzie musiał zrobić klient, który zechce kupić kawę na wynos i otrzyma ją w jednorazowym kubku, choć nie będzie mu na tym zależało, a już na pewno nie będzie chciał za to dopłacać? Tu istotna rola należy do właściciela lokalu, który zgodnie z projektem ustawy autorstwa Ministerstwa Klimatu i Środowiska, będzie miał obowiązek zapewnienia konsumentowi alternatywy, tak by miał on możliwość zakupu produktu w opakowaniach wielokrotnego użytku bądź wykonanych z innego materiału niż tworzywa sztuczne.  

Powtórka z podatku cukrowego?

Wracając do wspomnianego fragmentu oceny skutków regulacji, trudno uniknąć skojarzeń z wprowadzoną wraz z początkiem tego roku opłatą cukrową. Jej wprowadzenie miało doprowadzić do wzrostu cen napojów słodkich i tym samym zniechęcić klientów do ich kupowania.

Nie trzeba było długo czekać na efekty podatku cukrowego. Jak pisaliśmy kilka dni temu, w ciągu pierwszych dwóch miesięcy funkcjonowania opłaty, objęte nią napoje zdrożały średnio o 10 proc. Okazało się, że podwyżki odstraszyły klientów i to na tyle, że wolumen sprzedaży spadł o prawie 16 proc.

Czy opłata produktowa doprowadzi do spadku sprzedaży produktów w jednorazowych i plastikowych opakowań? Wydaje się to bardzo prawdopodobne, gdyż trudno sobie wyobrazić, by konsumenci chcieli dopłacać do napoju dlatego, że jest on sprzedwany w takich opakowaniach. 

Kiedy ustawa autorstwa Ministerstwa Klimatu i Środowiska wejdzie w życie? Z informacji podanych przez Money.pl wynika, że realny termin to lipiec tego roku.

Tagi: Opłata