BiznesINFO.pl
Jeszcze w wakacje może wejść w życie nowa opłata

Biznes Info

Kawa na wynos będzie droższa. Za kubeczek będzie trzeba dopłacić

3 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Zamówisz kawę na wynos w jednorazowym kubeczku? Już niedługo będziesz musiał dopłacić. Wszystko w związku z wprowadzeniem tzw. opłaty produktowej, zwanej również opłatą ekologiczną nad którą pracuje rząd. Jaki jest jej cel? Podobny do tego jaki stał za wp

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest opłata produktowa

  • Kiedy wejdzie w życie

  • Jaki jest cel nowej opłaty

Opłata produktowa jeszcze w tym roku?

1 kwietnia na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej oraz niektórych innych ustaw, autorstwa  Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Zatrzymajmy się na opłacie produktowej, zwanej również opłatą opakowaniową. To rodzaj ekologicznej opłaty, która pojawiła się w Polsce na początku 2014 roku. Proponowana przez resort klimatu i środowiska ustawa zakłada, że z taką opłatą za chwilę będzie musiało się liczyć wielu z nas.

Konkretnie, ci, którzy kupią np. kawę na wynos w jednorazowym opakowaniu. W związku z takim, a nie innym opakowaniem za taki zakup trzeba będzie dopłacić. Ile? Jak podaje Money.pl, do rachunku ma zostać doliczona maksymalnie złotówka. Opłatę pobierać będą właściciele lokali gastronomicznych, jak również m.in. hurtownicy.

Twórcy projektu nie ukrywają, że celem wprowadzenia opłaty jest zniechęcenie klientów do kupowania produktów – jak choćby wspomnianej kawy – w produktach jednorazowych i plastikowych.

- Opłata ma na celu zniechęcenie konsumentów do nabywania opakowań jednorazowego użytku z tworzywa sztucznego na rzecz produktów z alternatywnych materiałów lub produktów wielokrotnego użytku – czytamy w cytowanym przez Polską Agencję Prasową fragmencie oceny skutków regulacji.

Ustawa wprowadza także zakaz sprzedaży produktów jednorazowego użytku z tworzywa sztucznego oraz produktów wykonanych z oksydegradowalnych tworzyw sztucznych. W praktyce oznacza to, że nie będzie już można kupić np. plastikowych talerzy, sztućców, czy słomek.

Zachodzi pytanie, co będzie musiał zrobić klient, który zechce kupić kawę na wynos i otrzyma ją w jednorazowym kubku, choć nie będzie mu na tym zależało, a już na pewno nie będzie chciał za to dopłacać? Tu istotna rola należy do właściciela lokalu, który zgodnie z projektem ustawy autorstwa Ministerstwa Klimatu i Środowiska, będzie miał obowiązek zapewnienia konsumentowi alternatywy, tak by miał on możliwość zakupu produktu w opakowaniach wielokrotnego użytku bądź wykonanych z innego materiału niż tworzywa sztuczne.  

Powtórka z podatku cukrowego?

Wracając do wspomnianego fragmentu oceny skutków regulacji, trudno uniknąć skojarzeń z wprowadzoną wraz z początkiem tego roku opłatą cukrową. Jej wprowadzenie miało doprowadzić do wzrostu cen napojów słodkich i tym samym zniechęcić klientów do ich kupowania.

Nie trzeba było długo czekać na efekty podatku cukrowego. Jak pisaliśmy kilka dni temu, w ciągu pierwszych dwóch miesięcy funkcjonowania opłaty, objęte nią napoje zdrożały średnio o 10 proc. Okazało się, że podwyżki odstraszyły klientów i to na tyle, że wolumen sprzedaży spadł o prawie 16 proc.

Czy opłata produktowa doprowadzi do spadku sprzedaży produktów w jednorazowych i plastikowych opakowań? Wydaje się to bardzo prawdopodobne, gdyż trudno sobie wyobrazić, by konsumenci chcieli dopłacać do napoju dlatego, że jest on sprzedwany w takich opakowaniach. 

Kiedy ustawa autorstwa Ministerstwa Klimatu i Środowiska wejdzie w życie? Z informacji podanych przez Money.pl wynika, że realny termin to lipiec tego roku.

Podobne artykuły

Pexels/Pixabay

Twój portfel

Uwaga na fałszywą aplikację Netflixa. Wygląda niemal tak samo jak oryginał

Czytaj więcej >
Marek Bazak/EAST NEWS

Twój portfel

Emerytura honorowa. Co zrobić aby otrzymać dodatek 4,5 tys. zł brutto?

Czytaj więcej >
Będzie podatek od kampera

Twój portfel

Podatek wchodzi już od 1 lipca. Zapłacą go wyjeżdżający na wakacje kamperem

Czytaj więcej >
Klienci Energi otrzymali zawyżone rachunki. Teraz spółkę może czekać kontrola

Twój portfel

Energa Obrót zawyżała rachunki? Do siedziby wejdzie kontrola

Czytaj więcej >
Biznesinfo

Twój portfel

Opłata za ogrzewanie wystrzeli. Szykuj się na horrendalne stawki

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Twój portfel

PKO BP ostrzega przed oszustami. Wyłudzają dane nową metodą

Czytaj więcej >