Kiedy trzeba wykorzystać urlop okolicznościowy? Przepisy stoją po Twojej stronie
Czym jest urlop okolicznościowy?
Urlopem okolicznościowym nazywamy wolne w pracy, które bierzemy ze względu na określone sytuacje. Za ślub dziecka lub pogrzeb rodzeństwa, teściów, dziadków oraz osób, które pozostają na naszym utrzymaniu, przysługuje nam jeden dzień urlopu okolicznościowego.
Natomiast dwa dni wolnego otrzymamy ze względu na na nasz ślub, narodziny naszego dziecka lub śmierć i pogrzeb małżonka, dzieci, rodziców oraz ojczyma lub macochy.
Pracodawca jest zobowiązany udzielić nam urlopu na mocy Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy.
Jak otrzymać urlop okolicznościowy?
Pracownik jest zobowiązany poinformować swojego pracodawcę o przewidywanej nieobecności, jeśli zna wcześniej jej datę. Natomiast w przypadku zdarzeń losowych należy poinformować o nich najpóźniej w drugim dniu nieobecności w pracy.
Oprócz tego pracownik powinien także złożyć pracodawcy wniosek o udzielenie urlopu okolicznościowego i dołączyć do niego dokumenty potwierdzające planowaną nieobecność (na przykład akt ślubu, urodzenia itp.).
Kiedy trzeba wykorzystać urlop okolicznościowy?
Warto wiedzieć, że urlopu okolicznościowego nie trzeba wykorzystywać w dniu trwania zdarzenia. Mimo to nasza nieobecność powinna być uzasadniona i mieć bezpośredni związek z tym wydarzeniem. W przypadku przysługujących nam dwóch dni wolnego możemy skorzystać z nich w dniach nie występujących po sobie.
A co z zapłatą za urlop okolicznościowy? Także w tej kwestii pracownicy mają powody do zadowolenia. Wynagrodzenie za urlop okolicznościowy jest liczone w taki sam sposób jak w przypadku urlopu wypoczynkowego.