Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Kiedy warto przejść na emeryturę? Data ma znaczenie
Michał Górecki
Michał Górecki 27.06.2024 21:28

Kiedy warto przejść na emeryturę? Data ma znaczenie

Emerytura
Fot. Obraz autorstwa freepik

Kiedy warto przejść na emeryturę? Każdego roku tę decyzję muszą podjąć tysiące dotąd zatrudnionych, zwykle na stałe żegnając się z rynkiem pracy. Kiedy przejście na emeryturę opłaca się najbardziej? Który miesiąc pozwoli później dostawać na emeryturze najwięcej? Prostych odpowiedzi nie ma, ale są wskazówki.

Kiedy przejść na emeryturę?

Kiedy przejść na emeryturę? Szczegółowo omawialiśmy już kluczowe komponenty, składające się na przyszłą wysokość świadczenia emerytalnego: staż pracy, okres składkowy i kapitał początkowy. Istnieje jednak 5 podstawowych czynników, o których trzeba pamiętać, planując przejście na emeryturę. Zwielokrotnią Twoje ostateczne świadczenie, przy sprzyjających warunkach różnica może być znaczna.

Zobacz też: Oto co podwyższa emeryturę. Nie każdy o tym pamięta

Waloryzacja emerytur dwa razy w roku? Zapomnij. Minister tłumaczy: Tak będzie lepiej

Emerytura. Kiedy przejść? TOP 5 czynników zwiększających świadczenie emerytalne

Na pytanie kiedy najlepiej przejść na emeryturę szczegółowe odpowiedzi będą się różnić w zależności od indywidualnego stażu pracy, zgromadzonego na koncie w ZUS (albo subkoncie) kapitału początkowego czy liczby okresów składkowych, ale też czynników od nas niezależnych; średniej szacowanej długości życia (ustala GUS) czy inflacji. Serwis Infor.pl wyizolował jednak kilka, wspólnych dla wszystkich, czynników, które warto wziąć pod uwagę, przy podejmowaniu decyzji o przejściu na emeryturę. Oto one:

Waloryzacja. Poczekaj z wnioskiem o emeryturę do czerwca

Waloryzacja emerytur to w skrócie pomnażanie kapitału początkowego, czyli sumy środków, które w trakcie zawodowego życia zgromadziłeś/aś na swoim koncie w ZUS. Jeżeli chcesz przejść na emeryturę, poczekaj do 1 czerwca. W 2024 r. kapitał początkowy wzrósł o 14,87 proc. - przypomina Infor.pl, a w roku 2025 wzrost może być jeszcze większy. Niezależnie od roku, w którym będziesz decydował/a się na wniosek emerytalny, zaczekaj do czerwca. Waloryzacja kapitału początkowego wprost przekłada się na kwotę jednorazowego świadczenia emerytalnego.

Zaczekaj do urodzin. Co najmniej

Jeżeli masz urodziny w maju, wniosek o emeryturę złóż najwcześniej kwietniu, a najlepiej po maju. Chodzi o sytuację, w której przechodzisz na emeryturę od razu po osiągnięciu wieku emerytalnego (w przypadku mężczyzn 65, kobiet - 60 lat). Jeżeli złożysz wniosek o emeryturę przed urodzinami, ZUS może go odrzucić. Najwcześniej można go złożyć miesiąc przed urodzinami, ale najlepiej po nich - ostatecznie dłuższa praca zawsze przekłada się na większą kwotę początkową.

Najpierw rozwiąż umowę. Najlepiej na koniec miesiąca

Także i w tej poradzie chodzi m.in. o wynagrodzenie za świadczenie pracy. Jeżeli rozwiążesz umowę o pracę z końcem miesiąca (np. dwa dni przed końcem miesiąca) i do końca miesiąca (w ciągu tych dwóch dni) złożysz, już wraz ze świadectwem pracy, wniosek o emeryturę - otrzymasz wynagrodzenie za dany miesiąc i dodatkowo świadczenie emerytalne. Serwis Infor.pl zaznacza przy tym, żeby stosunku pracy nie rozwiązywać ostatniego dnia miesiąca - jeżeli tego samego dnia złożymy też wniosek o emeryturę, będzie ona przyznana dopiero od przyszłego miesiąca (czyli następnego dnia). Możemy w ten sposób stracić.

Odprawa emerytalna

Odprawa emerytalna jest niezbywalnym prawym pracownika, ale żeby ją otrzymać, najpierw pracownik musi nabyć prawo do emerytury (osiągnąć wiek em.) i faktycznie na nią przejść. Musi nastąpić faktyczne zakończenie stosunku pracy - tj. nie otrzymasz odprawy, jeżeli osiągnąłeś wiek emerytalny, ale nie złożyłeś wniosku o emeryturę.

Tablice trwania życia

Tu, na szczęście, pułapki nie ma. Tablice średniego trwania życia ustala GUS, ale ZUS - rozpatrując nas wniosek o emeryturę - powinien wziąć pod uwagę korzystniejszą dla nas opcję. ZUS dzieli nasz kapitał początkowy przez średnią, szacowaną długość trwania życia - tak ustala kwotę pojedynczego świadczenia, które nam przyzna.  Jeśli tablice zmienią się na przestrzeni od osiągnięcia wieku emerytalnego do złożenia przez nas wniosku - ZUS powinien wziąć pod uwagę tę wartość, która jest dla nas korzystniejsza.

Eksperci są bezlitośni: warto pracować dłużej

Większość analityków, ale także sam ZUS i rząd, wskazują jasno: opłaca się pracować dłużej. Po osiągnięciu wieku emerytalnego szacuje się, że każdy rok pracy może przełożyć się na kilkunastoprocentowy wzrost ostatecznego świadczenia. Każdy dodatkowy rok pracy to, średnio, 8-15 proc. wzrostu pojedynczej wypłaty emerytalnej.