Kiedyś straszyły, dziś cieszą oko. Deweloperzy przedstawiają „perełki rewitalizacji”
Polski Związek Firm Deweloperskich informuje, że zwiększa się liczba zrewitalizowanych inwestycji. Na porównawczych fotografiach przedstawia, jak obecnie wyglądają: warszawska kamienica Wolfa Krongolda, krakowski Angel Stradom oraz wielokrotnie nagradzane Browary Warszawskie.
Nowe życie starych budynków
Rewitalizacja jest złożonym procesem, na który składają się czynności urbanistyczne i planistyczne, mające na celu kompleksowe przywrócenie życia obszarom zdegradowanym. Jest to nie tylko remont, modernizacja czy adaptacja danej przestrzeni , ale również ochrona wartości materialnych i kulturowych zabytków oraz poprawienie jakości życia mieszkańców rewitalizowanego obszaru. Dziś prestiż dewelopera nie opiera się już tylko na liczbie sprzedanych mieszkań i fotogaleriach kolejnych realizacji. Na pierwszy plan wysuwa się społeczna odpowiedzialność, komfort mieszkańców, ekologia i dbałość o harmonię inwestycji z otoczeniem – przekonuje Polski Związek Firm Deweloperskich w komunikacie nadesłanym do redakcji Biznesinfo.
Nowe oblicze Browarów Warszawskich
W 1846 roku w obrębie warszawskiej Woli powstał browar Haberbuscha i Schielego – największy w Królestwie Polskim i jeden z największych w ówczesnej Europie. Niestety, II wojna światowa spowodowała zupełne zniszczenie tego rejonu. Po wojnie Browar zmieniał nazwę i właścicieli, ale nigdy nie powrócił do swojej świetności.
Firmie Echo Investment rewitalizacja tego miejsca zajęła siedem lat. Zaledwie w ciągu roku od debiutu inwestycja otrzymała aż 31 nagród. Obecnie jest to miejsce, które wręcz tętni życiem – codziennie przewijają się tu tysiące osób, które mogą skorzystać z szerokiego zaplecza usługowo-gastronomicznego , a to wszystko przy jednoczesnym upamiętnieniu historii. Zabudowania dawnego browaru m.in. zabytkowa Warzelnia, Willa Fabrykanta czy 170-letnie piwnice Leżakowni zostały bowiem pieczołowicie odtworzone.
Troska o „duchy przeszłości”
W samym sercu Krakowa realizowana jest inwestycja Angel Stradom – XIV budynek już niebawem ma stać się ekskluzywnym kompleksem hotelowo-mieszkalnym. To nie pierwsza tego typu inwestycja grupy Angel Poland Group. Deweloper dał drugie życie także m.in. XVI-wiecznemu spichlerzowi Herren-Malzchoff we Wrocławiu, który dziś, działając jako The Granary Hotel, jest punktem odniesienia dla wszystkich butikowych hoteli w Polsce – informuje Polski Związek Firm Deweloperskich.
Spektakularna rewitalizacja przedwojennej kamienicy
Kamienica Wolfa Krongolda w Warszawie powstała w latach 1896-1899. Zwyczajowo budynek ten nazywano „ Pekinem ” , co w gwarze warszawskiej stanowi określenie przeludnionej kamienicy czynszowej. W ubiegłym roku zakończono przekształcenie nieruchomości w luksusowy apartamentowiec z podziemnym parkingiem. Efekt kilkuletnich prac zapiera dech w piersiach. Obdrapane ściany i okna zasłonięte dyktą zastąpiło znane z przedwojennych fotografii bogactwo zdobień i ornamentów. Powróciły też oryginalne balkony i precyzyjnie odtworzona sztukateria – podkreśla Polski Związek Firm Deweloperskich.