Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Technologie > Kilkaset śmiercionośnych pocisków. Polska nie szczędzi miliardów
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 10.08.2024 15:06

Kilkaset śmiercionośnych pocisków. Polska nie szczędzi miliardów

AIM-120 AMRAAM
fot. Maso)mrboom, Wikimedia Commons/A1C Greg L. Davis, USAF

Agencja Uzbrojenia podpisała kolejną umowę. O jej zawarciu w mediach społecznościowych poinformował wiceszef MON Paweł Bejda. Do Polski trafią setki pocisków dedykowanych naszym myśliwcom F-16. Cena, którą zapłacimy Amerykanom, może robić wrażenie. 

Z tego tekstu dowiesz się:

● Jakie pociski kupuje Polska.

● W jakim celu się ich używa oraz skąd są wystrzeliwane. 

● Jakie środki przeznacza Polska na ich kupno oraz jakich kolejnych zakupów można się spodziewać. 

Bezpieczeństwo naszej przestrzeni powietrznej

Myśliwce F-16 stanowią dziś główny filar polskich sił powietrznych. To właśnie dla nich Agencja Uzbrojenia kupi do 745 pocisków powietrz-powietrze typu AIM-120 AMRAAM (ang. Advanced Medium-Range Air-to-Air Missile - zaawansowany pocisk powietrze-powietrze średniego zasięgu). Jak napisał na platformie X (daw. Twitter) Paweł Bejda, chodzi o bezpieczeństwo polskiego nieba. 

Odpowiedni zapas lotniczych środków bojowych jest wymogiem do utrzymania bezpieczeństwa naszej przestrzeni powietrznej – napisał wiceszef MON. 

Przełomowe odkrycie naukowców. Wszystko zaczęło się dużo wcześniej niż myśleliśmy

Nie można sobie pozwolić na puste magazyny

Pociski, o których mowa, produkowane są przez amerykański koncern Raytheon. AIM-120 AMRAAM wykorzystywane są zarówno przez Stany Zjednoczone, jak i inne kraje NATO. Polska posiada ich obecnie kilkaset sztuk, a nośnikiem są w naszym kraju myśliwce F-16. Trwający w Ukrainie konflikt pokazuje jednak, że odpowiednie nasycenie magazynów wszelkiego rodzaju amunicją, rakietami i pociskami może być decydującym czynnikiem wpływającym na powodzenie działań zbrojnych. 

 Większa ilość AIM-120 AMRAAM jest nam potrzeba również dlatego, że w przyszłości planuje się wykorzystanie ich również z oczekiwanymi myśliwcami nowej generacji, czyli F-35. Co ciekawe, pociski mają być również integrowane z zamówionymi w Korei Południowej lekkimi samolotami FA-50. 

Miliardy na pociski i rakiety dla Polski

Zgodę na sprzedaż pocisków Polsce musiał wydać amerykański Departament Stanu i zrobił to w połowie marca. To wówczas w Waszyngtonie gościli wspólnie premier Donald Tusk oraz prezydent Andrzej Duda. Wówczas zezwolono na sprzedaż 745 pocisków AIM-120 AMRAAM  i wszystko wskazuje na to, że właśnie tyle wzmocni polskie siły zbrojne, a zapłacimy za nie ok. 1,7 miliarda dolarów. Pociski mają zasięg 100 km oraz podczas lotu osiągają prędkość do 4 Ma. 

Całkiem możliwe, że to nie koniec ogłoszeń Agencji Uzbrojenia. Podczas wizyty premiera i prezydenta w USA, tamtejszy Departament Stanu wydał również zgodę na sprzedaż Polsce 821 rakiet powietrze-ziemia AGM-158B JASSM za 1,77 mld dolarów oraz 232 pocisków taktycznych krótkiego zasięgu AIM-9X Sidewinder Block II za sumę 219 mln dolarów. 

Powiązane
haker
Quiz sprawdzi, czy jesteś bezpieczny w internecie. Jeśli nie zdobędziesz 7/10 pkt., możesz mieć kłopoty