Polskie Dowództwo Operacyjne poinformowało w czwartkowy poranek (21 listopada) o poderwaniu myśliwców wojskowych, stanowiących “wszystkie dostępne siły i środki” w dyspozycji dowódcy. To odpowiedź na poranny (ok. 5.00), rosyjski ostrzał na ukraiński obwód dnietropietrowski, sam Dniepr i - jak wynika z informacji przekazanych przez polską administrację - “obiekty znajdujące się między innymi na zachodzie Ukrainy”.
New York Times, powołując się na źródła w administracji Białego Domu, podaje, że Joe Biden wyraził zgodę na użycie przez ukraińską armię amerykańskiego systemu rakietowego ziemia-ziemia ATACMS. Jako jeden z powodów wymienia się obecność żołnierzy z Korei Północnej po stronie Rosji.
Wojna w Ukrainie i hybrydowe działania zza wschodniej granicy, których obiektem od pewnego czasu stała się Polska skłoniły rząd do większych wydatków na obronność. W ubiegłym tygodniu przyjęta została ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej. Jej treść reguluje ważne kwestie dotyczące budowy i kształtu schronów. Wiadomo, ile rząd przeznaczy na obronność oraz jak będzie przebiegać ochrona ludności w czasie pokoju i wojny. Kwoty robią ogromne wrażenie.
W przyszłym roku Wojsko Polskie planuje wezwanie na ćwiczenia blisko 200 tys. osób. Obejmą one rezerwistów, ale także osoby bez wcześniejszych doświadczeń z wojskiem. Wojsko nie chce jednak ludzi całkowicie przypadkowych - w pierwszej kolejności wezwani zostaną wykonawcy konkretnych zawodów.
Polska już niebawem zyska nowe wsparcie obronne – baza antyrakietowa w Redzikowie, ważne ogniwo systemu tarczy antyrakietowej NATO, jest gotowa do rozpoczęcia operacji. Jakie znaczenie będzie miało to miejsce dla bezpieczeństwa Polski i regionu? Wiadomo, jakie plany wobec niej mają polskie władze.
Wraz z początkiem 2025 roku polskie wojsko planuje wezwanie blisko 200 tysięcy Polaków na obowiązkowe ćwiczenia wojskowe. Rządowy plan obejmuje zarówno rezerwistów, jak i nowych ochotników. Taki ruch wywołuje spore zainteresowanie oraz pytania o to, kto może otrzymać powołanie i jak długo mogą trwać ćwiczenia. Kto i jak może odwołać się od wezwania do wojska?
Amerykański dziennik „The Wall Street Journal” opublikował plan Donalda Trumpa na zakończenie wojny w Ukrainie. Koncepcje są dwie i żadna nie wygląda korzystnie dla kraju, który wciąż broni się przed rosyjską agresją. Obie nie wzbudzają też entuzjazmu, gdy przygląda im się z perspektywy polskiej. Tymczasem jedno nie ulega wątpliwości – nowo wybrany prezydent USA złamał już pierwszą z przedwyborczych obietnic.
Totalitarny reżim Kim Dzong Una rozpoczął wspieranie Rosji na szeroką skalę, a północnokoreańscy żołnierze już szkolą się do walki z Ukraińcami – takie informacje opublikował amerykański Instytut Studiów nad Wojną oraz Kyiv Post, powołując się na swoje źródła wywiadowcze. Kreml posyłając do walki wojsko sojusznika chce jak najdłużej opóźniać kolejną falę mobilizacji.
Wywołana rosyjską agresją wojna w Ukrainie toczy się już od ponad 30 miesięcy i nie zanosi się na to, by miała w najbliższym czasie się zakończyć. Sytuację za naszą wschodnią granicą z niepokojem śledzi wiele osób. Polacy zostali zapytani o stanowisko wobec przyszłości sąsiada: powiedzieli przykrą prawdę na temat tego, co sądzą o konflikcie. Odpowiedzi jeszcze nigdy nie były tak pesymistyczne.
Po tym, jak w nocy z poniedziałku na wtorek Izrael rozpoczął wymierzone w Hezbollah działania zbrojne w Libanie, we wtorek Iran zaatakował Izrael. W antyrakietową obronę partnera włączyły się Stany Zjednoczone. Sytuacja na Bliskim Wschodzie się zaognia, a rezultat obecnych działań może przynieść brzemienne w skutkach zmiany w regionie.
Izrael rozpoczął "ukierunkowaną i wyznaczoną operację naziemną w południowym Libanie" wymierzoną w siły Hezbollahu – radykalnej, szyickiej organizacji terrorystycznej. Wojsko Izraela prowadzi działania w wioskach położonych w pobliżu granicy. Do sieci trafiają nagrania ukazujące skalę ataków, oświadczenie w sprawie działań sojusznika wydały też Stany Zjednoczone. Głos w sprawie zabrało już polskie Ministerstwo Obrony Narodowej. Tymczasem na sytuację na Bliskim Wschodzie zareagowały już rynki. ”Złoto nie było jeszcze nigdy notowane na takich poziomach”.
Ataki reżimu Łukaszenki na wschodnią granicę przybierają na sile. Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz podczas odprawy żołnierzy na Podlasiu przekazał najnowsze informacje dotyczące liczby migrantów, którzy próbują przedostać się do Polski z Białorusi. Sytuacja wygląda poważnie. Statystyki mówią same za siebie.
Podczas gdy Polska mierzy się ze skutkami klęski żywiołowej, Rosjanie przeprowadzają w naszym kraju szeroko zakrojone działania polegające na szerzeniu dezinformacji, budowaniu napięć społecznych oraz lęku i nieufności do rządu. Propagandowa machina putinowskiego reżimu gotowa jest wykorzystać wszystko, by następnie obrócić to na swoją korzyść. Jak ostrzegają polskie Wojska Obrony Cyberprzestrzeni, nie inaczej jest w przypadku powodzi. Informacje o tym, jak Rosjanie wykorzystują polską powódź obiegła już spory kawałek świata.
Rosyjski rząd zawiadomił obywateli o rzekomych planach ataku na państwa bałtyckie. Pretekst? Ochrona obwodu królewieckiego. Takiej interpretacji słów Władimira Putina — na środowym spotkaniu z szefami regionów — dokonał portal Moscow Times.
Rosjanie przeprowadzili zakrojoną na szeroką skalę kampanię dezinformacyjną w polskim, europejskim i amerykańskim internecie. W ramach operacji ”Sobowtór” zakładali kopie popularnych serwisów informacyjnych, za pośrednictwem których sączyli putinowską propagandę. "Zełenski wciąga Polskę w wojnę: jeszcze nie jest za późno, by to powstrzymać" i ”Ukraińska korupcja może zabić Europejczyków” - to niektóre z serwowanych tytułów. W końcu do akcji wkroczyło amerykańskie FBI i Departament Sprawiedliwości.
To ważna wiadomość w dniach, kiedy Polska zmaga się z klęską żywiołową i jednocześnie cały czas stoi w obliczu innych zagrożeń, choćby tych zza wschodniej granicy. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. Zmienią się przepisy dotyczące ewakuacji ludności i schronów, a Rządowe Centrum Bezpieczeństwa będzie miało nową, ważną rolę.
Komplikująca się sytuacja międzynarodowa oraz atak Rosji na Ukrainę zwróciły uwagę na poważne problemy jakie ma dziś Polska z bezpieczeństwem publicznym. Na terenie całego kraju znajduje się zaledwie kilka tysięcy schronów, które spełniają niezbędne wymagania i zapewnią schronienia jedynie garstce społeczeństwa. Okazuje się jednak, że niebawem może się to zmienić. Powstały projekty, które mają przyspieszyć mnożenie schronień dla Polaków, a Wojskowa Akademia Techniczna otwiera właśnie nowy kierunek studiów – skupi się na budowie i eksploatacji schronów.
Od pewnego czasu rośnie napięcie na granicy białorusko-ukraińskiej, co budzi obawy zarówno na Ukrainie, jak i w społeczności międzynarodowej. Intensyfikacja obecności wojsk białoruskich w tym regionie, zwłaszcza po pojawieniu się na ich sprzęcie wojskowym tajemniczego oznaczenia "B", wywołała falę spekulacji. Czy to zapowiedź bezpośredniego zaangażowania Białorusi w konflikt, czy może jedynie kolejna forma wojny psychologicznej?
Do mediów społecznościowych trafiło nagranie z ataku przeprowadzonego przez Rosjan na ukraińskie transportery opancerzone. Do ostrzału, do którego doszło pod Kurskiem, wykorzystano drony sterowane po… kablu. Chociaż takie rozwiązanie może wydawać się absurdalne, to najwyraźniej działa i jest śmiertelnie skuteczne. Tymczasem, jak wskazuje ekspert, Polska nie dysponuje odpowiednimi środkami obrony przed taką formą ataku.
Ukraińscy urzędnicy poinformowali, że na terenie okupowanej przez Rosjan Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej w Enerhodarze doszło do pożaru. Media społecznościowe obiegły nagrania pokazujące słup czarnego dymu nad elektrownią. Głos w tej sprawie zabrał Wołodymyr Zełenski.
Teren byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Langenstein-Zwieberge wraz z systemem tuneli został sprzedany. Inwestor specjalizuje się w ”problematycznych nieruchomościach”. O transakcji informują niemieckie media, a historia sprzedaży terenu wciąż budzi kontrowersje.
Agencja Uzbrojenia podpisała kolejną umowę. O jej zawarciu w mediach społecznościowych poinformował wiceszef MON Paweł Bejda. Do Polski trafią setki pocisków dedykowanych naszym myśliwcom F-16. Cena, którą zapłacimy Amerykanom, może robić wrażenie. Z tego tekstu dowiesz się:● Jakie pociski kupuje Polska.● W jakim celu się ich używa oraz skąd są wystrzeliwane. ● Jakie środki przeznacza Polska na ich kupno oraz jakich kolejnych zakupów można się spodziewać.
Myśliwce F-16 zaobserwowano w okolicach ukraińskiego Chersonia, który obecnie jest okupowany przez najeźdźców z Rosji. Taką informację podała rosyjska agencja informacyjna TASS. To przełomowe doniesienia, które jeśli okażą się prawdą, mogą świadczyć o różnych rzeczach. Jednym z interesujących wątków jest bowiem Krym.Z tego tekstu dowiesz się:● Dlaczego od przekazania myśliwców do ich użycia minęło tyle czasu.● Gdzie widziano F-16 i co mówi relacja.● Co mogą robić myśliwce w tamtym regionie.
Broniąca się przed rosyjską agresją Ukraina prowadzi obecnie działania, które zaskoczyły zarówno ekspertów, jak i samą Rosję. Regularne oddziały Ukraińców 6 sierpnia przekroczyły granicę państwa rządzonego przed Władimira Putina i urządzają sobie osobliwy rajd w głąb obwodu kurskiego. Na tę wyjątkową akcję zareagowała już zarówno Rosja, jak i USA. Jakie mogą być zamiary Ukraińców? Z tego tekstu dowiesz się:● Co robią ukraińscy żołnierze w Rosji.● Co może się kryć za ich zaskakującą akcją. ● Jak reaguje Rosja i Stany Zjednoczone.
Narodowy Bank Ukrainy (NBU) przedstawił pesymistyczne prognozy dotyczące migracji ludności w najbliższych latach, przewidując, że do końca 2025 roku kraj opuści około 700 tysięcy osób. Główne przyczyny tego masowego exodusu to zniszczenia w sektorze energetycznym oraz trudna sytuacja gospodarcza spowodowana trwającą wojną z Rosją.