Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Praca > Rewolucja w Kodeksie pracy. Zmiany dotyczą zwolnień pracowników
Paulina Musianek
Paulina Musianek 01.10.2019 02:00

Rewolucja w Kodeksie pracy. Zmiany dotyczą zwolnień pracowników

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Kodeks pracy. Istotne zmiany 

Kodeks pracy przejdzie sporą rewolucję. Zmiany w nim są efektem nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw z 4 lipca 2019 r. Na jej mocy większość przepisów wejdzie w życie 7 listopada, a niektóre już obowiązują.

Jedną z istotniejszych zmian, jak zauważa money.pl, jest art. 4772, w którym zapisano, że "uznając wypowiedzenie umowy o pracę za bezskuteczne albo przywracając pracownika do pracy, sąd na wniosek pracownika może w wyroku nałożyć na pracodawcę obowiązek dalszego zatrudnienia pracownika do czasu prawomocnego zakończenia postępowania". 

W takiej sytuacji pracownik podejmie pracę niejako warunkowo. Będzie czekał na to, aż uprawomocni się wyrok albo na wyrok rewizyjny drugiej instancji i jego uprawomocnienie. Ma to na celu zwiększenie ochrony pracowników. Często osoba w sytuacji, gdy kwestionuje swoje zwolnienie musi miesiącami bezczynnie czekać na wyrok sądu.

Istnieje jednak wiele wątpliwości dotyczących tych zmian. Gdy sąd drugiej instancji nie zgodzi się z sądem pierwszej instancji i oddali powództwo pracownika o przywrócenie do pracy, to pracodawca, który zostać niejako “zmuszony” do zatrudnienia pracownika zgodnie z wyrokiem sądu pierwszej instancji, będzie mógł starać się o odszkodowania od Skarbu Państwa. 

Jak czytamy na money.pl, problemem dla pracodawców może być również sytuacja, gdy do pracy przywrócony został pracownik, który później osiągnął wiek emerytalny lub zachodzi w ciąże i nie można go już pozbawić zatrudnienia.

Tagi: Kodeks Pracy