Jeśli pracownik osiągnął odpowiedni wiek, pracodawca nie ma prawa go zwolnić. Dotyczy to osób, które nie osiągnęły jeszcze wieku emerytalnego, a przepisy chronią ich również przed utratą wynagrodzenia. Niestety, nie wszyscy mogą liczyć na benefity wynikające z wieku ochronnego. Komu pracodawca i tak może wręczyć wypowiedzenie?
Wydatki związane z dojazdami do pracy potrafią znacząco uszczuplić miesięczny budżet. Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, ale w określonych przypadkach pracodawca może nam zwrócić pieniądze. Jest jednak jeden haczyk: nie jest to obowiązkowe świadczenie. Przynajmniej w większości sytuacji. Kiedy możemy ubiegać się o zwrot kosztów?
Każda pracująca osoba przez lata buduje swój staż pracy. Jednak część nie zdaje sobie nawet sprawy, że umowy cywilnoprawne — jak umowa o dzieło, czy umowa zlecenie — a także prowadzenie działalności gospodarczej do stażu pracy się nie wliczają. Ma to odzwierciedlenie w uprawnieniach pracowniczych. Jakie zmiany wprowadzi nowelizacja Kodeksu pracy? I kiedy wejdą w życie?
Zmiany w Kodeksie pracy przynoszą nowe przywileje dla pracowników, w tym dwa dodatkowe rodzaje urlopów: opiekuńczy oraz z powodu siły wyższej. Jak skorzystać z tych uprawnień i co one oznaczają dla pracowników? Sprawdź, co musisz wiedzieć o nowych zasadach.
W 2024 roku planowane są istotne zmiany w Kodeksie Pracy, które mogą wpłynąć na tysiące pracowników, zwłaszcza tych zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych oraz prowadzących działalność gospodarczą. Co się ma zmienić?
W 2024 roku polscy pracownicy mogą po raz drugi skorzystać z dodatkowych dni wolnych, które wykraczają poza standardowy limit urlopu wypoczynkowego. W wyniku nowelizacji Kodeksu pracy z 26 kwietnia 2023 roku wprowadzono nowe przepisy przewidujące aż 7 dodatkowych dni urlopowych. Jak z nich skorzystać?
Upalne lato trwa w Polsce w najlepsze. I chociaż lipiec to dla wielu z nas okres urlopowy, większość miesiąca niezmiennie spędzamy w pracy. Wysokie temperatury wiążą się jednak z dodatkowymi obowiązkami dla pracodawców. Pracownicy także powinni o tym wiedzieć.
Czy pracownik ma obowiązek pójścia na 14-dniowy urlop? Wiele osób się nad tym zastanawia, zwłaszcza w okresie wakacyjnym. Z drugiej strony: czy pracodawca może odmówić pracownikowi takiego urlopu? Sprawdzamy, co na to Kodeks pracy.
Więcej dni wolnych w ciągu roku? Z pewnością wielu z nas chętnie by na to przystało. Polacy zatrudnieni na etacie wciąż jednak mają prawo do maksymalnie 26 dni urlopu wypoczynkowego. Wkrótce może się to jednak zmienić.
Chociaż rozwiązanie to jest popularne w Europie, w Polsce wciąż wzbudza kontrowersje. Mimo to model obowiązkowych nadgodzin staje się coraz bardziej popularny. Sprawdzamy, co na ten temat mówi Kodeks pracy.
Czy każdemu pracownikowi przysługuje prawo do przerwy? Ile powinna trwać? Czy pracodawca może ukarać za przerwę na kawę? Wiele osób się nad tym zastanawia, ale przepisy nie pozostawiają wątpliwości. Ich złamanie może skutkować karą do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Okazuje się, że wielu Polaków ma możliwość wykorzystania dodatkowego urlopu. Wszystko to za sprawą nowelizacji Kodeksu pracy, która wprowadziła aż 5 dni wolnych, z których mogą skorzystać pracownicy. Przedstawiamy szczegóły.
Jedna z większych firm obecnych w Polsce przeprowadziła masowe zwolnienia w oddziale zlokalizowanym w Krakowie. To, co odróżnia ten przypadek od innych, jest niemal ekspresowe tempo redukcji zatrudnienia bez konsultacji ze związkami i samymi pracownikami.
Umowa zlecenie w wielu sytuacjach bywa wygodnym i opłacalnym rozwiązaniem zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy. Są jednak sytuacje, kiedy nie jest dobrym rozwiązaniem, nawet jeśli na pierwszy rzut oka wydaje się inaczej. Kara może wynieść nawet 30 tysięcy. Chodzi o nadgodziny.
Nie jest tajemnicą, że osoby powyżej 50. roku życia mogą mierzyć się z większymi problemami ze znalezieniem nowej pracy. A im bliżej do emerytury — tym trudniej. Właśnie dlatego funkcjonuje tzw. wiek ochronny. Kogo obroni przed zwolnieniem?
Doskonała wiadomość dla wielu pracowników. Od 1 stycznia 2024 r. pracodawca, zanim dokona zwolnienia podwładnego, będzie musiał pokonać nowe, niemałe przeszkody. Wszystko dzięki wejściu w życie nowych przepisów zawartych w nowelizacji prawa o emeryturach pomostowych. Wyjaśniamy, kto może czuć się bezpieczniej i co jeszcze znaleźć można w zmodyfikowanej ustawie.
Pod koniec września w Kodeksie pracy zaszły pewne zmiany. Dowiadujemy się między innymi, ile dni przepracujemy w 2024 roku. Pojawiły się także informacje na temat bezpłatnego urlopu opiekuńczego, który będzie przysługiwał niektórym osobom.
Za tydzień w Polsce przypada święto Wszystkich Świętych. Wielu mieszkańców ruszy na groby bliskich, bardzo często przemierzając co najmniej połowę kraju. Ustawowo jest to dzień wolny od pracy, co ułatwi sprawę. Jak jednak wygląda kwestia Dnia Zadusznego? Czy 2 listopada będzie w tym roku wolny od pracy?
Wielu pracodawców zastanawia się jak zmniejszyć koszta pracownika, proponując m.in. formę zatrudnienia B2B. Samozatrudnienie jak wszystko ma swoje wady i zalety. O szczegółach tej formy zatrudnienia opowiedziała nam ekspertka w prawie pracy prawniczka Marta Handzlik-Rosuł.
Wielu pracowników może się w końcu cieszyć. W życie weszły bowiem długo oczekiwane zmiany w Kodeksie pracy, dotyczące m.in. urlopów rodzicielskich.
Kilka dni temu w życie weszły zmiany treści Kodeksu pracy. Przed zmianami, na pytania dotyczące reformy odpowiadało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.
Tuż przed Wielkanocą w życie wejdzie nowelizacja Kodeksu pracy. Pojawią się w niej zapisy dotyczące pracy zdalnej. Wśród nich są również zapisy dotyczące kontroli pracowników.
Sejm uchwalił zmiany, które wpłyną na sytuację pracowników. Chodzi o nowelizację Kodeksu pracy, która wprowadza wiele nowości, czytamy na stronie pit.pl.
W poniedziałek 6 lutego w Dzienniku Ustaw ukaże się nowelizacja, zgodnie z którą niebawem zmienią się zasady pracy dla 16 mln pracujących w Polsce. Chodzi przede wszystkim o możliwość kontroli trzeźwości zatrudnionych — bez ich zgody. Dziennik Gazeta Prawna przypomina, że to już ostatni moment dla firm, by ogłosić wewnętrznie nowe przepisy. Poza tym od kwietnia czekają nas też zmiany dotyczące pracy zdalnej.
Dziś w Sejmie ruszą prace nad zmianami w Kodeksie Pracy. Nowe urlopy brzmią kusząco, jednak jak zwraca uwagę “Fakt”, że skorzystanie z nich wpłynie na wysokość pensji.
Jak podaje ZUS, z urlopów rodzicielskich w Polsce obecnie korzysta tylko 1 proc. mężczyzn. Rząd rozpoczął prace nad projektem zmian w Kodeksie pracy, które m.in. wprowadzą dodatkowe dwa miesiące urlopu rodzicielskiego dostępne tylko dla mężczyzn. To ważny krok na drodze do umożliwienia kobietom szybszego powrotu na rynek pracy oraz zwalczania szkodliwego stereotypu, że opieka nad dzieckiem jest zajęciem tylko dla matki.W świetle aktualnie obowiązujących przepisów mężczyzna może, ale nie musi korzystać z urlopu rodzicielskiego. W praktyce, według danych udostępnianych przez ZUS, robi tak zaledwie 1 proc. Rozpoczęcie przez sejm prac nad formalną zmianą tej sytuacji i wprowadzeniem dodatkowych dwóch miesięcy urlopu rodzicielskiego, z których będą mogli skorzystać tylko ojcowie, jest więc istotnym krokiem w kierunku budowania większej równości na rynku pracy i umożliwienia kobietom szybszego powrotu do aktywności zawodowej – mówi Olga Kozierowska – prezeska Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką i pomysłodawczyni konkursu Bizneswoman Roku.Jej zdaniem po powrocie z urlopu macierzyńskiego kobiety dotyka zjawisko nazywane przez socjologów „karą za macierzyństwo” – przez nawet 2-3 lata nie są brane pod uwagę, kiedy w firmie pojawia się możliwość awansu. Omija je też tzw. podwyżka inflacyjna, a większość firm tego później nie wyrównuje. Z raportu „Bizneswoman Roku” Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką wynika, że pracujące matki w Polsce płacą wysoką cenę – niemal 40 proc. badanych przedsiębiorczyń twierdzi, że prowadzenie firmy utrudnia im życie rodzinne, a u niemal ¼ nie ma równego podziału obowiązków rodzinnych z partnerem. „Ta zmiana w Kodeksie pracy to również dobra wiadomość dla mężczyzn – w Polsce cały czas funkcjonuje stereotyp, że opieka nad dzieckiem należy do matki, a przecież coraz więcej młodych ojców chce się w nią angażować.” – uważa Olga KozierowskaDodaje, że badania jasno pokazują, że kiedy oboje rodziców angażuje się w wychowanie dzieci lepiej się uczą, rzadziej mają problemy psychologiczne i psychiatryczne, mają wyższą odporność i są szczęśliwsze. „Myślę, że nowe przepisy to również krok na drodze do zwalczenia tych podświadomych uprzedzeń wobec ojców, którzy chcą zajmować się własnymi dziećmi.” – podsumowuje Olga Kozierowska – prezeska Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką.
- Polska się zmienia, zmienia się rynek pracy, w szybkim tempie zmieniają się potrzeby pracowników i pracodawców – mówił podczas wtorkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.Premier poinformował, że wprowadzony zostanie dodatkowy urlop opiekuńczy(5 dni, dodatkowe przerwy w pracy) — jeśli dzień pracy pracownika jest dłuższy. Dodał, że będzie istniała możliwość urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego, opiekuńczego oraz zwolnienia w pilnych sprawach rodzinnych.Minister rodziny Marlena Maląg, która pojawiła się na spotkaniu z dziennikarzami poinformowała, że projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada m.in. zapewnienie pracownikowi, który wykonywał pracę co najmniej 6 miesięcy, prawa do wystąpienia raz w roku o zmianę rodzaju umowy o pracę na umowę o pracę na czas nieokreślony.
We wtorek rząd zajmie się projektem reformy Kodeksu pracy. Nowelizacja ma wydłużyć kilka typów urlopów. Pojawią się także dodatkowe benefity dla rodziców.Zmiany w Kodeksie pracy spowodowane są dwiema unijnymi dyrektywami. Pierwsza z nich dotyczy jasnych warunków pracy w Unii Europejskiej, zaś druga to dyrektywa rodzicielska.