BiznesINFO.pl Polska i Świat Komisja Europejska podjęła decyzję ws. Polski. Rusza specjalna procedura
Fot. Unsplash.com/ALEXANDRE LALLEMAND

Komisja Europejska podjęła decyzję ws. Polski. Rusza specjalna procedura

19 czerwca 2024
Autor tekstu: Agata Jaroszewska

Polska została objęta procedurą nadmiernego deficytu. Komisja Europejska podjęła decyzję i ogłosiła ją w środę (19.06). Bezpośrednim powodem uruchomienia procedury był fakt, iż deficyt budżetowy przekroczył 3 proc. PKB. Czekają nas kolejne cięcia budżetowe?

Polska objęta procedurą nadmiernego deficytu

Komisja Europejska zdecydowała i poinformowała w środę 19 czerwca o otwarciu procedury nadmiernego deficytu. W gronie państw, które zostały wskazane przez KE, oprócz Polski znalazło się jeszcze sześć innych krajów.

ZOBACZ TAKŻE: Drogo jak w Polsce? Inflacja w Europie - jak wypadamy na tle UE?

W świetle oceny zawartej w raporcie otwarcie procedury nadmiernego deficytu (EDP) jest uzasadnione w przypadku siedmiu państw członkowskich: Belgii, Francji, Włoch, Węgier, Malty, Polski i Słowacji - przekazała Komisja Europejska w specjalnej informacji prasowej.

Ruszyły masowe kontrole domów w całej Polsce. Kary sypią się w milionach

Komisja Europejska zdecydowała

Raport o przestrzeganiu kryteriów dot. deficytu budżetowego w 12 krajach został stworzony w oparciu o artykuł 123 (3) traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Powodem, dla którego Polska znalazła się w gronie państw objętych specjalną procedurą jest fakt, iż deficyt budżetowy kraju przekroczył 3 proc. PKB . Drugim czynnikiem wpływający na zaliczenie państwa członkowskiego do tej grupy jest dług wyższy niż 60 proc. PKB.

Komisja zaproponuje Radzie wydanie rekomendacji o zakończeniu sytuacji nadmiernego deficytu - czytamy w komunikacie KE.

Komisja Europejska nie poprzestanie tylko na daniu zielonego światła wszczęciu procedury wobec Polski i reszcie krajów. Do Rady Unii Europejskiej trafi specjalna rekomendacja dotycząca otwarcia (na podstawie kryterium deficytu) EDP jeszcze w lipcu .

Możliwe cięcia w wydatkach państwa

Czynnikiem łagodzącym podczas oceny Polski miały być wydatki poniesione na obronność. Chociaż miały wpłynąć one na to, jak szacowany był deficyt, to ostatecznie zdecydowano, iż ten aspekt będzie brany pod uwagę dopiero w następnych latach .

ZOBACZ TAKŻE: Tusk o rozmowie z kanclerzem Niemiec. Strona niemiecka przeprosiła Polskę

Konkretnie, Polska spodziewa się, że wydatki na obronność podwoją się w ciągu najbliższych czterech lat, ponieważ - według szacunków - wyniosą 2,8 proc. PKB w 2024 roku, 3,2 proc. PKB w 2025 roku, 3,7 proc. PKB w 2026 roku, 4,3 proc. PKB w 2027 roku oraz 4,1 proc. PKB w 2028 roku - wskazała Komisja Europejska.

Uruchomienie wobec Polski specjalnej procedury nadmiernego deficytu może odbić się na tym, jak wygląda proces wydawania publicznych pieniędzy. Możliwe, iż koniczne będzie wprowadzenia cięć w wydatkach państwa.

ZUS wysyła listy i apeluje do Polaków. "Istnieje ryzyko naruszenia Państwa praw"
Zmiany w podatkach nadchodzą wielkimi krokami. Lista jest długa
Obserwuj nas w
autor
Agata Jaroszewska

Redaktor portalu Goniec.pl, gościnnie piszę dla BiznesINFO. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie