Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Komisja wojskowa rusza 3 lutego. Wezwanie dostaną też kobiety i seniorzy. Mogą posypać się kary
Julia Czwórnóg
Julia Czwórnóg 03.02.2025 13:57

Komisja wojskowa rusza 3 lutego. Wezwanie dostaną też kobiety i seniorzy. Mogą posypać się kary

Wojsko polskie
Fot. Canva Teams

Oficjalnie rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa, a wezwania przed komisję zostały już doręczone oczywiście młodym mężczyznom, ale również kobietom i seniorom. Za stawienie się na komisji obowiązują zwroty pieniężne. Niektórych Polaków mogą spotkać do zapłacenia kary. Jak ich uniknąć?

Ruszyła kwalifikacja wojskowa 2025 - wezwania powinny dotrzeć w określonym terminie

Kwalifikacja rozpoczyna się 3 lutego i potrwa do 30 kwietnia. Przepisy wskazują, że osoby powołane do stawienia się na komisji wzywane są przez wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast. Wezwania muszą zostać doręczone na co najmniej siedem dni przed wyznaczonym terminem komisji. W tym roku listy trafią do 230 tys. osób. Jak przebiega kwalifikacja wojskowa? 

Żołnierze
Fot. Wojciech Olkusnik/East News

Najpierw sprawdza się tożsamość osoby, która stawiła się przed komisją. Dane zostają wprowadzone do ewidencji wojskowej. Następnie przeprowadza się badanie psychologiczne oraz lekarskie i otrzymuje się kategorię do służby. Kolejny etap to przydzielenie wyznaczonych form obowiązku obrony, przekazanie informacji o możliwości wejścia do wojska, po czym nadaje się stopień wojskowego szeregowego i przenosi do rezerwy. Wydaje się zaświadczenie o odbytej komisji, a więc o uregulowanym obowiązku, a powiatowa komisja nadaje jedną z możliwych kategorii zdolności do służby.

Kto powinien spodziewać się wezwania na komisję wojskową?

Pięć lat po Brexicie brytyjski premier musi to zrobić. W tle manipulacje Trumpa Wojna handlowa z USA. Unia Europejska podnosi rękawicę - konsekwencje odczują wszyscy

Kto otrzyma wezwanie na komisję wojskową?

Wezwanie otrzymają młodzi mężczyźni, którzy w tym roku osiągnęli wiek 19 lat, urodzeni w 2006 r., oraz mężczyźni w wieku 20-24 lat, urodzeni w latach 2001–2005, nieposiadający określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. Zawiadomione zostaną także osoby, które w latach 2023 i 2024:

  • zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej, ze względu na stan zdrowia, - jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej,
  • lub powiatowe komisje lekarskie uznały je za czasowo niezdolne do służby wojskowej, ze względu na stan zdrowia, również jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyły odpowiedni wniosek o zmianę kategorii zdolności

Wezwanie na komisję otrzymają także kobiety, które urodziły się w latach 1998-2006 i posiadają kwalifikacje przydatne do służby wojskowej. Zawiadomione zostaną również kobiety, które kontynuują naukę w celu uzyskania kwalifikacji w roku szkolnym lub akademickim 2024/2025, i kończą studia lub kończą naukę na kierunkach m.in. w zawodach medycznych, weterynaryjnych, psychologów, rehabilitantów, radiologów, diagnostów laboratoryjnych, informatyków, teleinformatyków, nawigatorów oraz tłumaczy. 

Co więcej, na komisji będą musiały się stawić również osoby, które ukończyły 18 lat i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej, a także osoby o nieuregulowanym stosunku do służby wojskowej, do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat życia, jeżeli jeszcze nie posiadają określonej kategorii do służby i zgłoszą się na komisję. 

Warto wiedzieć, że za stawienie się na komisji można otrzymać zwroty finansowe. Za niedopełnienie obowiązku można otrzymać surową karę.

Zobacz też: Kraj spoza Europy dołączy do Unii? To „nie niemożliwe”

Za niestawienie się na komisji grożą poważne konsekwencje

Warto wiedzieć, że wezwany na kwalifikację wojskową może wystąpić o zwrot kosztów dojazdu oraz o rekompensatę za utracone zarobki spowodowane nieobecnością konieczną do stawienia się na kwalifikacji wojskowej. Za każdy dzień przysługuje 1/30 minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w grudniu roku poprzedniego. W grudniu 2024 r. minimalna płaca wynosiła 4 tys. 300 zł, więc za nieobecność przysługuje obecnie 143 zł dniówki.

Wojsko
Fot. Pawel Wodzynski/East News

Osoba, która nie stawi się na kwalifikacji, może zostać doprowadzona przez policję lub nakłada się grzywnę w celu przymuszenia. (zgodnie z art. 59 ust. 8 ustawy o obronie Ojczyzny)