Komu należy się zwrot nadpłaconych rat kredytu?
Mało kto wie, jak wiele może zyskać, jeżeli spełnia pewne warunki. Ta wiadomość ucieszy wielu frankowiczów. W tym artykule przedstawimy możliwe rozwiązania, z których warto skorzystać.
Kim są frankowicze?
Potocznie przyjęło się, że frankowiczami nazywamy grupę osób, które zaciągnęły denominowany lub indeksowany kredyt we frankach szwajcarskich (hipoteczny lub mieszkaniowy). Kredyty CHF zaciągane były głównie w latach 2003-2011, ale do dzisiaj ci, którzy przeżyli ten koszmar osobiście, na samo wspomnienie tego tematu reagują nerwowo. Problem dotknął około 4 mln Polaków.
Dlaczego kredyty CHF były niekorzystne?
Główną przyczyną problemów z kredytami CHF były zmiany kursu franka szwajcarskiego, które wpłynęły na zwiększenie wysokości rat i zobowiązań kredytobiorców (o kilkadziesiąt procent). Drugim z kolei powodem tzw. afery frankowej, były klauzule niedozwolone (abuzywne), które znalazły się w „pechowych” umowach kredytowych. Do dziś prowadzone są postępowania przeciwko bankom, w których pokrzywdzeni próbują dochodzić swoich praw (o nich w dalszej części artykułu).
Przykładem może być prawomocny wyrok Sądu Apelacyjnego z dnia 30.07.2021 r. (sygn. I ACa 349/2), w którym Sąd ustalił nieważność umowy kredytu indeksowanego i zasądził od mBank S.A. na rzecz kredytobiorców kwotę 219 751,93 zł z odsetkami ustawowymi za opóźnienie. Kosztami procesu został obciążony bank. Sprawa ta była prowadzona przez mec. Jacka Barczaka i mec. Tomasza Karlikowskiego z Kancelarii Xaltum, której oferta znajduje się w bezpłatnej wyszukiwarce [ tutaj ].
O jaką kwotę możesz walczyć z bankiem? [sprawdź]
Podstawowym zapisem Prawa Unii Europejskiej chroniącym frankowiczów jest:
Artykuł 3 ust. 1 dyrektywy 93/13/EWG(2) przewiduje, że:
„Warunki umowy, które nie były indywidualnie negocjowane, mogą być uznane za nieuczciwe, jeśli stoją w sprzeczności z wymogami dobrej wiary, powodują znaczącą nierównowagę wynikających z umowy, praw i obowiązków stron ze szkodą dla konsumenta”.
Skala problemu jest tak ogromna, że organizowano manifestacje, a kandydaci na prezydentów przygotowywali programy wyborcze kierowane do frankowiczów. Na temat ten wypowiadali się także: Prezes UOKIK, Rzecznik Praw Obywatelskich, Rzecznik Finansowy i reprezentanci partii politycznych. Wiele kancelarii prawnych specjalizuje się w pomocy prawnej dla frankowiczów.
Co możesz zyskać, jeśli masz problem z kredytem CHF?
Jakie warunki trzeba spełnić, aby móc dochodzić swoich praw?
-
Brałeś kredyt w latach 2003-2011.
-
Podpisałeś umowę na denominowany lub indeksowany kredyt we frankach szwajcarskich.
-
Zaciągnąłeś kredyt hipoteczny.
-
W umowie znajdują się niedozwolone zapisy [ tu znajdziesz pomoc w analizie ].
Jeżeli spełniasz powyższe warunki, będziesz mógł ubiegać się o:
-
zwrot nadpłaconych rat,
-
odfrankowienie umowy,
-
unieważnienie umowy.
Pomoc kancelarii prawnych specjalizujących się w pomocy frankowiczom, to ogromna szansa dla wielu osób, które do dziś nie mogą ponieść się z dołka finansowego i psychicznego. O załamaniach psychicznych, a nawet o samobójstwach będących konsekwencjami podpisania niekorzystnych umów z bankami mówi m.in. Maciej Pawlicki, czołowy działacz frankowiczów:
“A ci, którzy zostali złapani w pułapkę metodą „na franka”, czyli na toksyczne instrumenty pochodne nazwane kredytami walutowymi, w większości już zdali sobie sprawę z tego, że są bezprawnie pozbawiani swojej własności. Koszty społeczne są ogromne – tysiące załamań nerwowych i chorób, tysiące rozbitych rodzin, emigracja, tysiące zniszczonych firm, zabijane nadzieje, lawinowo wzrastająca liczba samobójstw, to już 8000 rocznie”.
Artykuł powstał we współpracy z Partnerem