BiznesINFO.pl Praca Komu wypłacić wynagrodzenie po śmierci pracownika? Odpowiedź nie jest prosta
Biznesinfo.pl

Komu wypłacić wynagrodzenie po śmierci pracownika? Odpowiedź nie jest prosta

10 lipca 2019

Komu wypłacić wynagrodzenie po śmierci pracownika? Sama śmierć pracownika powoduje automatyczne wygaśnięcie stosunku pracy, a jako że ten ma charatker osobisty, nikt nie może wejść nagle w obowiązki, którymi obwarowana była zmarła osoba. Inną sprawą jednak jest kwestia wynagrodzenia zmarłego. Prawa majątkowe zmarłego przechodzą bowiem na jego następców. Mowa tutaj o zaległym wynagrodzeniu czy niewypłaconym dodatku.

Pracodawca musi na początku ustalić, kto ma prawo do wynagrodzenia po śmierci pracownika. Zgodnie z ustawą z 26 czerwca 1974 roku Kodeks Pracy, po śmierci pracownika prawa majątkowe przechodzą w równych częściach na jego współmałżonka oraz inne osoby, które kwalifikują się do uzyskania renty rodzinnej. Jednakże pierwszą osobą w kolejności do dziedziczenia, jest zawsze wdowa lub wdowiec po zmarłym pracowniku.

Komu wypłacić wynagrodzenie po śmierci pracownika?

Jeśli jednak małżonek nie jest w stanie przyjąć renty, co może być spowodowane śmiercią małżonka albo pozostawaniem w separacji lub bycie już po rozwodzie, wówczas pieniądze wypracowane przez zmarłego w stosunku pracy, należą się innym członkom rodziny uprawnionym do renty rodzinnej. Mowa tutaj o dzieciach zmarłego, jego wnukach, a nawet siostrzeńcach i bratanicach. Grupa ta jest jednak znacznie obszerniejsza i obwarowana różnymi warunkami.

Osobami, które są uprawnione do renty rodzinnej, a tym samym do wypłaty wynagrodzenia po zmarłym są:

  1. Dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione;

  2. Przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności wnuki, rodzeństwo i inne dzieci, z wyłączeniem dzieci przyjętych na wychowanie i utrzymanie w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka;

  3. Dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione mają prawo do renty rodzinnej: - do ukończenia 16 lat; - do ukończenia nauki w szkole, jeżeli przekroczyły 16 lat życia, nie dłużej jednak niż do osiągnięcia 25 lat życia, albo - bez względu na wiek, jeżeli stały się całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolne do pracy w okresie, o którym mowa w pkt 1 lub 2. Jeżeli dziecko osiągnęło 25 lat życia, będąc na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty rodzinnej przedłuża się do zakończenia tego roku studiów.

  4. Rodzice,

  5. Dzieci, które zostały przyjęte na wychowanie i utrzymanie co najmniej na rok przed śmiercią ubezpieczonego (emeryta lub rencisty), chyba że śmierć była następstwem wypadku, oraznie mają prawa do renty po zmarłych rodzicach, a gdy rodzice żyją, jeżeli:a) nie mogą zapewnić im utrzymania albob) ubezpieczony (emeryt lub rencista) lub jego małżonek był ich opiekunem ustanowionym przez sąd.

Obserwuj nas w
autor
Przemysław Terlecki

Wydawca Biznesinfo. Dziennikarz z wykształcenia i z zamiłowania. Baczny obserwator polityki, nocnego nieba, a także rozwoju rynku piw kraftowych. Z mediami związany od lat, zwykle zaangażowany w komentowanie świata polityki.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat