Koniec lex pilot. Rząd rezygnuje z kontrowersyjnych zmian
Rząd podjął decyzję o wycofaniu się z kontrowersyjnej ustawy lex pilot. Miała ona wprowadzić m.in. zasadę przeznaczania pięciu pierwszych miejsc na wszystkich dekoderach dla kanałów TVP. Zamiast tego została skrytykowana przez operatorów i nadawców.
Nie będzie obowiązkowej kolejności kanałów
O decyzji poinformował podsekretarz stanu w kancelarii premiera, Paweł Lewandowski, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Cyfryzacji. Z jego słów, podawanych przez portal wirtualnemedia.pl wynika, że zasada ustalonej kolejności kanałów nie będzie wprowadzona .
Nie są to jednak jedyne zmiany. Według projektu, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji miała mieć możliwość dodawania stacji do grona objętych zasadą “must carry, must offer”, tj. obowiązkowych w ofercie każdego operatora . Rząd wycofał się również i z tej zmiany.
Więcej kanałów w obowiązkowej ofercie
Jak podaje portal Gadżetomania, zamiast tej możliwości dla KRRiT, w ustawie pojawi się po prostu większe grono kanałów objętych tą zasadą . Oprócz pięciu stacji TVP, będą to również TVN, TV Puls, Polsat i TV4.
Dodatkowe zmiany zajdą również w kontekście modelu a la carte . Pierwotnie miała ona umożliwiać klientom zakup danego kanału osobno u operatora oraz operatorom osobno u nadawców. Po zmianach będzie ona dotyczyła tylko relacji operator-nadawca.
Zmiany zgodne z postulatami rynku
Jak wynika ze słów Lewandowskiego cytowanego przez portal wirtualnemedia.pl, zmiany w zasadzie a la carte uwolnią nadawców od tego przymusu jeżeli nie będą w stanie oferować kanału w ten sposób . Zmiany mają również być odzwierciedleniem głównych postulatów rynku.
Podczas tego samego posiedzenia Komisji Cyfryzacji, projekt ustawy został w całości odrzucony stosunkiem głosów 10 do 5 . Z informacji portalu wirtualnemedia.pl wynika, że o losie ustawy ma zdecydować Sejm.