Koniec tarczy antyinflacyjnej? Opinia Rady Polityki Pieniężnej na temat ustawy budżetowej na 2024 rok
Rada Polityki Pieniężnej podzieliła się swoją opinią o ustawie budżetowej na 2024 rok. Jak się okazuje, kwestia przedłużenia tarczy antyinflacyjnej może mieć kluczowe znaczenie w kwestii polityki fiskalnej.
RPP o kwestii przedłużenia tarczy antyinflacyjnej
Rada Polityki Pieniężnej w poniedziałek opublikowała opinię w sprawie ustawy budżetowej na 2024 rok. Wskazano w niej, że ważnym źródłem niepewności polityki fiskalnej jest kwestia przedłużenia tak zwanej tarczy antyinflacyjnej, czyli działań osłonowych mających na celu ochronę podmiotów gospodarczych przed skutkami wysokich wzrostów cen energii i żywności.
- Z zapisów zawartych w projekcie ustawy i uzasadnieniu można wnioskować, że projekt ten zakłada zakończenie funkcjonowania głównych rozwiązań składających się na tarczę antyinflacyjną z końcem 2023 roku. […] Według szacunków NBP, łącznie przyczyni się to do wzrostu dochodów sektora w 2024 r. w relacji do PKB o co najmniej 0,6 pkt. proc. PKB - przekazano.
ZUS przypomina o nowym obowiązku. W zeszłym roku czegoś takiego nie byłoWpływ zmian w świadczeniach społecznych na PKB
NBP szacuje, że relacja wydatków na świadczenia społeczne do PKB w przyszłym roku wzrośnie o 1,0 pkt. proc. PKB. Jak można się spodziewać, główną tego przyczyną będzie podniesienie świadczenia wychowawczego z 500 złotych na 800 złotych. W perspektywie zapowiadanej dezinflacji, wskaźnik waloryzacji rent i emerytur będzie wyższy od przewidywanej inflacji i od oczekiwanego wzrostu nominalnego PKB.
RPP o ustawie budżetowej na 2024 rok
Według Narodowego Banku Polskiego na wydatki związane z wynagrodzeniami w państwowym budżecie jest przewidziane o 13,4 proc. niż w ustawie budżetowej na rok 2023 po nowelizacji. W latach 2024-2027 relacja państwowego długu publicznego do PKB ma się obniżyć pod koniec tego roku w porównaniu z poprzednim rokiem z 39,4 proc do 37,9 proc.