Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Technologie > Koniec z kosztownymi utrudnieniami dla użytkowników - nowe smartfony będą zbudowane inaczej
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 01.07.2024 10:00

Koniec z kosztownymi utrudnieniami dla użytkowników - nowe smartfony będą zbudowane inaczej

iphone
Fot. Unsplash/Tyler Lastovich

Poza składanymi konstrukcjami dawno już nie mieliśmy do czynienia ze znaczącą ewolucją w budowie smartfonów. Być może tam, gdzie nie da się iść naprzód, trzeba zrobić krok w tył - kolejna generacja iPhone’ów, zawczasu dostosowując się do europejskiego prawa, będzie miała nową budowę pozwalającą na łatwą wymianę akumulatora.

Wymienialny akumulator od 2027 r.

W lipcu 2023 r. Rada UE przyjęła prawo stanowiące, że najpóźniej do 2027 r. wszystkie trafiające na rynek smartfony będą zbudowane tak, aby możliwa była łatwa wymiana baterii. Co ważne, łatwa dla końcowego użytkownika, a nie serwisanta dysponującego specjalistycznymi narzędziami.

Jeszcze 10 lat temu otwierana tylna część obudowy i wyjmowany akumulator była częstym widokiem, co zostało przez producentów porzucone, by smartfony były mniejsze i… miały krótszy cykl życia. Wymiana baterii w autoryzowanym serwisie to dziś koszt nierzadko kilkuset złotych, co może stanowić dużą część ceny nowego smartfonu. To się jednak wkrótce zmieni.

Lepiej usuń te aplikacje. Smartfon będzie działać dłużej

Zmiany w budowie iPhone’ów już jesienią

Na zmiany nie trzeba będzie czekać aż do 2027 r. Według Ming-Chi Kuom, jednego z najbardziej wpływowych analityków rynku, zmiany będą wprowadzone już w nadchodzącej odsłonie iPhone’ów. W iPhonie 16, którego premiery spodziewamy się jesienią, dalece zmodyfikowany zostanie sposób montażu akumulatora, co przełoży się na możliwość zastosowania ogniw o większej gęstości, ale też łatwość wymiany.

Zobacz: Masz takiego iPhone'a? Apple ogłasza koniec wsparcia

W nowych smartfonach Apple nie będziemy mieć najpewniej do czynienia z pełnym wdrożeniem wymogów UE, jednak poczynione zostaną w tym kierunku pierwsze kroki. Według Mich-Chi Kuo producent zdecydował się zastosować nową obudowę baterii wykonaną ze stali nierdzewnej, co miało mu pozwolić na zwiększenie pojemności ogniwa w ramach utrzymania dotychczasowych standardów bezpieczeństwa.

Smartfony posłużą nam dłużej

Kto wątpi w zamiar Apple szybkiego dostosowania się do europejskich wymogów, niech wspomni porzucenie własnego standardu Lightning na rzecz USB-C. Do zmiany tej nie doszłoby, gdyby nie regulacje podobne do tych stanowiących o obowiązku zapewnienia wymienialnej baterii.

Oczywiście inaczej skonstruowane będą musiały być także nowe smartfony z Androidem. W rezultacie wymuszony europejskimi regulacjami atawizm okazuje się najciekawszą zmianą w smartfonach od lat.

Powiązane
haker
Quiz sprawdzi, czy jesteś bezpieczny w internecie. Jeśli nie zdobędziesz 7/10 pkt., możesz mieć kłopoty