Koniec z leczeniem na NFZ za darmo. Zagapisz się i stracisz prawo do świadczeń
Każdy Polak i każda Polka korzysta z opieki medycznej, choć częstotliwość i charakter wizyt są różne. Warto jednak pamiętać, że Narodowy Fundusz Zdrowia nie zawsze pokrywa koszty leczenia. W jakich sytuacjach ustaje prawo do bezpłatnych świadczeń medycznych? Lepiej o tym wiedzieć.
Leczenie na koszt NFZ - nie zawsze za darmo
W Polsce system opieki zdrowotnej finansowany jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ), co oznacza, że osoby objęte ubezpieczeniem mogą korzystać z usług medycznych bez dodatkowych opłat. Aby mieć dostęp do bezpłatnej opieki, konieczne jest regularne opłacanie składek zdrowotnych, które są pobierane np. z wynagrodzenia pracowników lub działalności gospodarczej.
Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby osoby, które nie chcą czekać w kolejkach lub preferują inną formę leczenia, korzystały z usług specjalistów prywatnie. W takim przypadku jednak wszelkie koszty wizyt, badań oraz leczenia pokrywa pacjent z własnych środków.
Jednocześnie nie wszyscy zdają sobie sprawę, że w niektórych okolicznościach możliwość bezpłatnej opieki medycznej wygasa. Lepiej wiedzieć, kiedy leczenie na koszt NFZ przestaje być darmowe.
Koniec z darmowymi wizytami u lekarza - jak nie wypaść z bazy pacjentów?
Aby móc korzystać z bezpłatnej opieki medycznej w Polsce, konieczne jest posiadanie ubezpieczenia – obowiązkowego lub dobrowolnego – oraz spełnienie wymogów określonych w ustawie z 27 sierpnia 2004 r. dotyczącej świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych.
Warto mieć świadomość, że w niektórych sytuacjach można stracić prawo do leczenia finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Niektóre z tych przypadków mogą wydawać się nieoczywiste, a czasem wystarczy drobne przeoczenie, by utracić dostęp do świadczeń.
Z tego powodu warto znać okoliczności, w których traci się uprawnienia do bezpłatnej opieki medycznej. Najczęściej dzieje się tak w wyniku wygaśnięcia obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego. Dobrze wiedzieć, kiedy może do tego dojść. Szczegóły wyjaśniamy poniżej.
Kiedy wygasa prawo do leczenia na koszt NFZ?
Narodowy Fundusz Zdrowia przestaje fundować leczenie w kilku sytuacjach. Między innymi szczególną uwagę powinny zwrócić na to osoby, które zmieniają miejsce zatrudnienia lub po prostu decydują się zrezygnować z pracy.
Podobnie sprawy mają się podczas zakończenia prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej, a także w przypadku osób zatrudnionych, ale przebywających na bezpłatnym urlopie. W wyżej wymienionych sytuacjach prawo do bezpłatnych świadczeń wygasa po 30 dniach od dnia wygaśnięcia obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego.
Aby upewnić się, że nadal jest się ubezpieczonym, wystarczy udać się do przychodni. Pracownicy rejestracji, korzystając z numeru PESEL i dowodu osobistego, szybko zweryfikują, czy pacjent ma prawo do bezpłatnej opieki medycznej. Alternatywnie, można sprawdzić tę informację samodzielnie, logując się na Internetowe Konto Pacjenta i przechodząc do zakładki „Prawo do świadczeń”.