Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Finanse > Łatwo zablokujesz kontrolę skarbówki. Wystarczy złożyć jeden wniosek
Stanisław Węgrowski
Stanisław Węgrowski 07.04.2020 02:00

Łatwo zablokujesz kontrolę skarbówki. Wystarczy złożyć jeden wniosek

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Kontrola do uniknięcia. Wystarczy jeden wniosek

Jak podaje “DGP”, resort wydał nowe instrukcje dla skarbówki w sprawie wniosków o odroczenie podatków, umorzenie ich czy rozłożenie na raty. Zalecenia przewidują, że  wniosek podatnika blokuje takie procedury jak egzekucja, kontrola podatkowa, czynności sprawdzające i inne postępowania karne skarbowe.

Jeśli chodzi o same ulgi, to resort rekomenduje przesunięcie terminów płatności o przynajmniej trzy miesiące, przy czym istnieje możliwość zastosowania dłuższych terminów.

“DGP” podkreśla, że w obu sytuacjach zgoda fiskusa nie oznacza strat dla budżetu państwa. Jednak w przypadku, gdy podatnik wnosi umorzenie zaległości podatkowych, to zalecana jest pogłębiona analiza i kontrola “zasad pomocy publicznej”.

Kontrola zablokowana. Ulga dla wielu

"Ponadto, jeśli ktoś wystąpił już o zwrot podatku (np. VAT) albo o nadpłatę, a teraz ma zaległość, to urząd nie skompensuje jednego z drugim. Słowem, pieniądze nie zostaną w kasie państwa, tylko powinny trafić do podatnika" - pisze “DGP”. I zaznacza, że ma to poprawić płynność finansową przedsiębiorców.

W ocenie “DGP” bardzo dobrą wiadomością jest zawieszenie egzekucji i kontroli, gdy podatnik wnioskuje o odroczenie płatności, rozłożenie jej na raty lub umorzenie. A to najczęstsze zmartwienia firm i osób, które składają wnioski.

Wcześniejsza kontrola dalej obowiązuje

Specjaliści zaznaczają jednak, że instrukcje ministerstwa finansów obejmują nowe kontrole i postępowania, a nie te, które są już prowadzone. Wcześniejsza kontrola nie zostanie zablokowana - zwraca uwagę gazeta. “DGP” podkreśla też, że wnioski o ulgi można przesłać urzędowi nawet e-mailem. Mają być rozpatrywane szybko i bez skomplikowanej procedury dowodowej.

Więcej w “Dzienniku Gazecie Prawnej”.