Urząd Skarbowy stanowi podstawową jednostkę organizacyjną administracji państwowej w sprawach podatkowych – urzędy skarbowe stanowią pomniejsze, terenowe oddziały Krajowej Administracji Skarbowej. Każdy obywatel przypisany jest do określonego urzędu skarbowego (przez wzgląd na miejsce zamieszkania i/lub prowadzenia działalności gospodarczej) jako właściwego dla rozpatrywania wszelkich zagadnień natury podatkowej rzeczonego podmiotu.
Urzędy skarbowe zasadniczo dzieli się przez wzgląd na terytorium właściwe dla jego operowania, jednak istnieje kilka urzędów wyspecjalizowanych. Zostały one powołane do obsługi niektórych kategorii podatników, takich, jak grupy kapitałowe, banki, zakłady ubezpieczeń, spółki giełdowe, fundusze inwestycyjne, fundusze emerytalne, czy przedstawicielstwa przedsiębiorstw zagranicznych. Wyróżniamy w tej materii 20 wojewódzkich urzędów skarbowych oraz II Urząd Skarbowy Warszawa – Śródmieście.
Konkretną placówką zarządza naczelnik urzędu skarbowego, a jego prawą rękę stanowi zastępca naczelnika. Wśród innych stanowisk w służbie cywilnej wymienia się takie, jak kierownik działu, kierownik referatu, radca skarbowy, kontroler skarbowy, czy referent.
Z punktu widzenia prawnego, działalność urzędów skarbowych i ich kompetencje podzielone są na dwie kategorie. Pierwszą jest obsługa naczelnika urzędu skarbowego w zakresie jego kompetencji przewidzianych ustawą – de facto bowiem to naczelnik urzędu skarbowego jest organem podatkowym pierwszej instancji, jak również organem egzekucyjnym i finansowym organem postępowania przygotowawczego. Organ odwoławczy od jego decyzji stanowi z kolei dyrektor izby administracji skarbowej.
W związku z obsługą naczelnika, przedmiotem działania urzędu skarbowego jest ustalanie wysokości oraz pobór podatków i innych zobowiązań, rejestrowanie podatników i przyjmowanie deklaracji podatkowych, wykonywanie kontroli podatkowej i egzekucji administracyjnej należności podatkowych, podział pozyskanych funduszy pomiędzy jednostki samorządu terytorialnego i budżet państwa, a także doradzanie podatnikom w zakresie obowiązków podatkowych.
W sferze autonomicznej urząd skarbowy prowadzi dochodzenia w sprawach o przestępstwa i wykroczenia skarbowe i wykonuje w tym zakresie funkcję oskarżyciela publicznego, a także wykonuje kary majątkowe w zakresie przewidzianym przez zapisy Kodeksu karnego wykonawczego i Kodeksu karnego skarbowego.
Każdy obywatel, bez względu na poziom i źródło osiąganych dochodów, przynajmniej raz w roku będzie musiał dopełnić formalności podatkowych w urzędzie skarbowym. Jeszcze do niedawna najpopularniejszą z metod w tym zakresie stanowiło fizyczne pojawienie się w placówce właściwego urzędu.
Dzisiaj jednak, dużo wygodniejszą alternatywę przedstawia e-Urząd Skarbowy, do którego dostęp ma każdy obywatel, mogąc szybko i wygodnie wykonać wszystkie swoje obowiązki podatkowe. Aby zalogować się do e-Urzędu Skarbowego wystarczy wejść na właściwą stronę i skorzystać z jednej z metod logowania: profil zaufany, aplikacja mObywatel, e-dowód lub bankowość elektroniczna. Do samej usługi e-PIT z kolei można zalogować się podając swój PESEL lub NIP i kwotę przychodów.
Pokaż więcej
Utrzymanie zwierząt domowych wiąże się nie tylko obowiązek karmienia i dbania o pupila, ale także liczne koszty. Poza wydatkami na karmę, zabawki, czy regularne wizyty u weterynarza, trzeba liczyć się także obowiązkami podatkowymi, które mogą zaskoczyć wielu właścicieli. W Polsce, w niektórych regionach, obowiązuje lokalna opłata za posiadanie psa. Mało znany jest jednak fakt, że w pewnych przypadkach podatek dotyczy także kotów.
Krajowa Administracja Skarbowa za pieniądze podatników zatrudnia na etatach ośmiu duchownych. Jak się okazuje, płaci im też pokaźne wynagrodzenia. Dzięki interpelacji poselskiej wyszły na jaw zarobki kapelanów oraz roczne koszty ich posługi. Chodzi o miliony złotych, które mogłyby zostać przeznaczone na inny cel, np. ułatwienie życia przedsiębiorcom.
Wszyscy, którzy nie wyobrażają sobie gorszego sposobu spędzania czasu, niż załatwianie jakichkolwiek formalności związanych z Urzędem Skarbowym, mogą odetchnąć z ulgą. Lada chwila zostanie im bowiem udostępnione narzędzie, dzięki któremu wszystko, w łatwy i szybki sposób, będą mogli załatwić w jednym miejscu. Bez wychodzenia z domu, ani nawet bez konieczności wstania z kanapy.
W lipcu 2022 roku weszły w życie nowe przepisy, które umożliwiają Urzędowi Skarbowemu przeprowadzanie kontroli osobistych finansów obywateli, w tym także analizy dokonywanych i otrzymywanych przez nich przelewów bankowych. Zmiany te wynikają z ustaw o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Na co należy uważać?
Przedsiębiorcy, którzy spóźnili się i nie wysłali na czas oświadczenia o wyborze formy rozliczeń do urzędu skarbowego, mogą odetchnąć z ulgą. Fiskus zmienia zdanie w sprawie interpretacji przepisów. Fiskus pokazał przedsiębiorcom ludzką twarz i dał rozwiązanie, które może uratować sytuację tych, którzy zapomnieli o dopełnieniu formalności.
Zbliżający się koniec roku to okres intensywnych działań skarbówki, która mobilizuje wszystkie dostępne środki, aby zapobiec przedawnieniu zaległych zobowiązań podatkowych. Fiskus podejmuje coraz bardziej inwazyjne działania, aby ściągnąć należności od podatników, zanim straci na to możliwość. Jakie metody stosuje i co to oznacza dla podatników?
Urzędnicy Krajowej Administracji Skarbowej niedawno skarżyli się, że kierownictwo chce zabrać im nagrody. W piśmie przesłanym do mediów informowali także, że szef KAS Marcin Łoboda nie rozmawia że związkowcami i zamyka się w swoim gabinecie. Teraz ministerstwo finansów tłumaczy się z zamieszania związanego z nagrodami. Podano także kwoty, które wypłacono urzędnikom.
Członkowie najbliższej rodziny często oferują sobie nawzajem bezzwrotną pomoc finansową. Nawet pieniądze otrzymane od rodziców w niektórych przypadkach mogą oznaczać konieczność zapłacenia podatku od darowizny. Kiedy darowizna podlega opodatkowaniu i ile wynosi podatek? Co zrobić, żeby zostać z niego zwolnionym?
Urzędnicy skarbówki domagali się interwencji Donalda Tuska, po tym, jak kierownictwo chciało odebrać im nagrody kwartalne (od ok. 1 tys. do 2,5 tys. zł na rękę). Do naszej redakcji wpłynęło pismo związkowców w tej sprawie. - Dla ludzi to była tragedia. Wybuchła ogromna panika - mówi nam szefowa związków zawodowych. Kilka dni później sprawy przybrały zaskakujący obrót. Kto stoi za tymi decyzjami?
Lekarze, pozostający w kontakcie z warszawską Kancelarią Adwokacko-Radcowską “Podsiadły-Gęsikowska, Powierża”, raportują swoim prawnikom o pismach ze skarbówki, w których urzędnicy pytają o szczegóły wizyt poszczególnych pacjentów. Lekarze nie odpowiadają, w konsekwencji Fiskus trafia do… samych pacjentów. I pyta o to samo. Jak trafia, dlaczego pyta i czy powinien? Radczyni Aleksandra Powierża podnosi alarm. Co zrobić z pismem z urzędu skarbowego?
Najbliższe miesiące przyniosą wielką zmianę dla wynajmujących domy lub mieszkania. To efekt przepisów, które weszły w życie już jakiś czas temu, ale Polacy dopiero teraz odczują ich skutki. Wynajmujący mają powody do obaw? Krajowa Administracja Skarbowa wskazała termin, kiedy sprawdzi, czy zapłaciliśmy podatek.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) zadecydowała. Będą zmiany w systemie podatkowym dla polskich streamerów ws. donate'ów. Urząd Skarbowy poinformował, że zmiany wynikają z problemów z weryfikacją tożsamości darczyńców. Nowy sposób rozliczania podatkowego ma umożliwić skuteczniejszą kontrolę fiskusowi.
Kwestie związane z fiskusem nie rzadko budzą wątpliwości — zwłaszcza, kiedy trzeba zapłacić podatek. Często jednak trudno jest uzyskać odpowiedzi na pytania, jeśli nasza sprawa jest bardziej skomplikowana. Teraz jednak Urząd Skarbowy wychodzi na przeciw oczekiwań Polaków. Już jutro ruszy specjalna infolinia. Co dzięki niej załatwimy?
Urzędnicy coraz częściej zaglądają na konta bankowe Polaków - informuje “Fakt”. Nie trzeba nawet podejrzeń, że doszło do oszustwa, żeby bank udostępnił urzędowi skarbowemu np. informacje o saldach i przelewach. Wystarczy, że skarbówka poprosi o wgląd na konto i może dostać najbardziej wrażliwe dane. Uprawnienia do takich działań dał urzędnikom. Polski Ład. Szef Krajowej Administracji Skarbowej podał, ile postępowań przeprowadzono.
Dotyczy to osób, które wynajmują domy i mieszkania za pośrednictwem stron jak Booking czy Airbnb. Ich dane niebawem znajdą się w urzędzie skarbowym. Jeśli nie wykonali rozliczeń podatkowych poprawnie, skarbówka może wnieść o uregulowanie zaległych zobowiązań. I to nawet do 5 lat wstecz... z odsetkami.
Jak dotąd osoby, które posiadają odbiornik radiowy bądź telewizyjny, który odbiera kanały publiczne, są zobowiązane do uiszczania opłat za abonament RTV. Istnieje również wąska grupa osób, których ten abonament nie obowiązuje. Jednak według najnowszych doniesień Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji rozważa zmianę — nową, uniwersalną opłatę audiowizualną. Jak inicjatorzy argumentują projekt? Będzie miał zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników.
Polskie przepisy podatkowe skrywają pewne niespodzianki, które mogą zaskoczyć wielu podatników. Jak wynika z informacji podanych przez "Gazetę Wyborczą", Urząd Skarbowy może sięgnąć po zaległy podatek nawet sprzed kilku lat. Co więcej, dotyczy to nie tylko firm, ale również osób prywatnych, które wynajmują nieruchomości.
Nikogo nie dziwi, że w Polsce darowizny od osób najbliższych są zwolnione z podatku. Wiele osób może jednak zdziwić fakt, że by rzeczywiście nie musieć go opłacać, trzeba zadbać o prawidłowe udokumentowanie przelewu. Jeśli nie wpiszesz tytuły przelewu, lub popełnisz błąd wpisując nie taki, jaki powinien być, w najlepszym razie narażasz się na kontrolę skarbówki. W gorszym – za nieuwagę słono zapłacisz.
Nadchodzą ważne dla przedsiębiorców zmiany w ustawie o udostępnianiu i wymianie informacji gospodarczych. Zaledwie kilka dni po tym, jak jasne stało się, że usuwania treści z internetu będzie możliwe bez udziału sądu, nowy projekt wprowadza możliwość przeprowadzania tajnych kontroli służb. Przedsiębiorcy nie będą informowaniu o podejmowanych wobec nich działaniach.
Ministerstwo Finansów poinformowało o zmianach w skarbówce, które wejdą w życie już 1 października. Zostaną wprowadzone nowości dla osób, które będą chciały skontaktować się telefonicznie z Urzędem Skarbowym. Wkrótce nie dodzwonisz się do swojego urzędu. O co dokładnie chodzi? Przedstawiamy szczegóły.
Sezon na grzyby ruszył pełną parą, a leśne zbiory są coraz bardziej pożądanym towarem na targowiskach. Jednak niewielu grzybiarzy zdaje sobie sprawę, że ich działalność może zainteresować skarbówkę. Kiedy i w jakich okolicznościach trzeba rozliczyć się z fiskusem, sprzedając grzyby? Sprawdź, na co zwrócić uwagę, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji.
407 — tyle żądań uchylenia tajemnicy bankowej i ujawnienia informacji o rachunkach rozliczeniowych skierowali naczelnicy urzędów skarbowych do instytucji finansowych. 3112 — a tyle żądań wystawili naczelnicy urzędów celno-skarbowych od 1 lipca 2022 roku do 31 marca br. Kto może się spodziewać telefonu? Czy powinien się tłumaczyć? Co z RODO? Odpowiadamy.
Rozpoczęły się masowe kontrole użytkowników ulgi podatkowej IP Box. Dotyczy to w dużej mierze programistów działających na umowie B2B. Fiskus sprawdzi między innymi, kto bezzasadnie korzysta z usługi. Szykują się również zmiany w prawie.
Niektóre decyzje urzędów skarbowych mogły zostać podpisane przez niewłaściwych naczelników, co może prowadzić do przedawnienia zobowiązań podatkowych i konieczności zwrotu pieniędzy podatnikom. Czy podatnicy otrzymają zwrot należności? Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie Naczelny Sąd Administracyjny.
Po zakupie samochodu właściciel ma dwa tygodnie na dopełnienie tych formalności. Jeśli dopuści się zaniechania, może go czekać kara nawet 86 tys. złotych. Podpowiadamy, jakie kroki należy podjąć, by temu zapobiec. I kto, jest z tego podatku, zwolniony.
Polski system skarbowy jest znany ze swojej skuteczności, ale także z nierzadko wątpliwych metod działania. Jedną z najbardziej kontrowersyjnych praktyk stało się blokowanie kont bankowych podatników. Działania te, choć często uzasadniane walką z przestępczością skarbową, niosą ze sobą poważne konsekwencje dla przeciętnych obywateli. Przykładem może być sytuacja, gdy brak odbioru awiza spowodował zajęcie kilku tysięcy złotych z konta niczego niepodejrzewającego podatnika.
Polscy olimpijczycy, którzy zdobyli medale podczas igrzysk w Paryżu, mogą liczyć na nagrody pieniężne oraz materialne. O ile w przypadku tych pierwszych są zwolnieni z podatku, to w przypadku drugich będą już zmuszeni zapłacić fiskusowi odpowiednią należność. Okazuje się, że najprawdopodobniej jest to efekt… niechlujnie napisanej ustawy. Z tego tekstu dowiesz się:● Dlaczego medaliści muszą zapłacić, chociaż nie powinni?● Jaki błąd popełnił ustawodawca?● Jakie słowo jest wszystkiemu winne?
Do skarbówki spływają dziesiątki tysięcy donosów dotyczących między innymi prowadzenia firmy “na czarno” czy pochodzenia majątku. Wiadomo, kto najczęściej wysyła takie zgłoszenia do fiskusa. Wiele osób może zdziwić fakt, kim zazwyczaj są autorzy donosów. Przedstawiamy szczegóły.