BiznesINFO.pl Finanse Więcej kontroli, tłustsze premie. Urzędnik zyskuje, a podatnik zostaje bez szans?
Pixabay/gosiak1980

Więcej kontroli, tłustsze premie. Urzędnik zyskuje, a podatnik zostaje bez szans?

11 lipca 2020
Autor tekstu: Radosław Święcki

Opłacalne kontrole

Z informacji do których dotarł serwis Prawo.pl wynika, że pracownik urzędu skarbowego otrzymuje 100 proc. nagrody, jeśli w kwartale zakończy trzy lub więcej kontroli celno-skarbowych. Premiowane są również dodatkowe wpłaty, duże przypisy, decyzje o zabezpieczeniu, udział w zorganizowanych akcjach, utrzymanie sprawy przez drugą instancję i sądy.

Tymczasem z danych, które portal uzyskał z Ministerstwa Finansów wynika, że w ubiegłym roku przeciętna nagroda brutto w samym resorcie na jednego zatrudnionego wyniosła 16 845 zł, zaś dla funkcjonariuszy było to przeciętnie 17 455 zł. Wysokość tych nagród budzi zastrzeżenia związków zawodowych pracowników skarbówki.

- W Krajowej Administracji Skarbowej zdumienie budzi drastyczna różnica pomiędzy środkami przeznaczonymi na ten cel w Ministerstwie Finansów i w podległych jednostkach organizacyjnych (tj. Izbach Administracji Skarbowej, Krajowej Informacji Skarbowej i Krajowej Szkole Skarbowości). Według uzyskanych przez nas danych, przeciętna roczna nagroda w Ministerstwie Finansów była blisko 3,5 razy większa, niż w podległych urzędach – mówi w rozmowie z serwisem Tomasz Ludwiński, przewodniczący Rady Krajowej Sekcji Administracji Skarbowej NSZZ Solidarność.

Zdaniem Ludwińskiego tak znacząca różnica to efekt polityki kadrowej prowadzonej w Ministerstwie Finansów, zgodnie z którą utrzymywane jest kilkaset wakatów, co pozwala na powiększanie funduszu nagród ponad ustawowe 3 procent.

- Zwracaliśmy uwagę Dyrektorowi Generalnemu Ministerstwa Finansów, że przy permanentnych niedoborach kadrowych w większości izb administracji skarbowej, część środków finansowych przewidzianych w ustawie budżetowej na zatrudnienie pracowników w Ministerstwie Finansów powinno zostać przesunięte do podległych jednostek organizacyjnych. Niestety, tak się nie stało, dyrektor generalny MF wolał te środki rozdysponować wśród podległych pracowników – stąd tak wysoki fundusz nagród – wyjaśnia Ludwiński.

Wątpliwości ws. nagród

Prawo.pl zwraca jednak uwagę, że wątpliwości może budzić również sposób przekazywania nagród pracownikom skarbówki. Portal dotarł do dokumentów z których wynika, że aby pracownik mógł otrzymać nagrodę w pełnej wysokości, musi zakończyć w kwartale trzy lub więcej kontroli. Do pełnej premii mogą wystarczyć też dwie kontrole, ale wtedy pracownik musi pochwalić się tzw. dodatkowymi rzeczami, jak np.  wpłaty, duże przypisy, decyzje o zabezpieczeniu, udział w zorganizowanych akcjach, badanie cen transferowych, czy optymalizacja podatkowa.

Sytuacja ta budzi wątpliwości ekspertów. Zdaniem Roberta Gniezdzia, radcy prawnego, partnera w kancelarii Chmielniak Adwokaci nagroda przyznawana pracownikowi skarbowemu powiązana z obiektywną krzywdą przedsiębiorcy nie pozwala mówić o społecznej akceptacji dla takich nagród.

- Tym bardziej nie można zgodzić się z premiowaniem działań zmierzających do uzależniania wypłaconej nagrody od liczby wydanych decyzji o zabezpieczeniu, które z punktu widzenia sytuacji gospodarczej podatnika mogą mieć daleko idące konsekwencje, skutkujące chociażby ryzykiem utraty płynności finansowej przez podatnika – podkreśla Gniezdzia.

Obserwuj nas w
autor
Radosław Święcki

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat