BiznesINFO.pl Finanse Kontrolerzy Poczty Polskiej weryfikują płacenie abonamentu. Kara za zaniedbanie obowiązku jest dotkliwa
Biznesinfo

Kontrolerzy Poczty Polskiej weryfikują płacenie abonamentu. Kara za zaniedbanie obowiązku jest dotkliwa

29 stycznia 2023
Autor tekstu: Maria Gil-Sobczyk

Kontrolerzy Poczty Polskiej weryfikują, czy obywatele rejestrują odbiorniki radiowe i telewizyjne oraz odprowadzają należny z tego tytułu abonament RTV. Jeśli tego nie robią, mogą dostać karę w 30-krotnej wysokości miesięcznej opłaty. Muszą również uregulować zaległe składki. Po czym poznać, że kontroler ma właściwe uprawnienia i czy zawsze należy go wpuścić do domu?

Kontrole są przeprowadzane całorocznie

Portal Wirtualnemedia.pl donosi, że do przeprowadzania kontroli abonamentowych są uprawnieni konkretni pracownicy Poczty Polskiej, a mianowicie Centrum Obsługi Finansowej PP. Wbrew niektórym doniesieniom medialnym, donosów na niepłacących nie składają listonosze, a same kontrole nie zostały wprowadzone z dnia na dzień. Są one prowadzone od dawna i trwają na terenie całego kraju.

Pracownicy przeprowadzający kontrolę mają obowiązek okazać upoważnienie do wykonywania czynności kontrolnych w zakresie obowiązku rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych i uiszczania opłat abonamentowych za ich używanie, legitymację służbową, a na żądanie kontrolowanego — również dowód osobisty wyjaśnia Poczta Polska w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl.

Instytucja tłumaczy również, że osoba, która podlega kontroli, powinna umożliwić jej przebieg (choć zdaniem prawników z Kancelarii Prawnej Media zapis ten ma bardziej charakter życzeniowy): pozwolić pracownikowi PP zweryfikować rejestrację odbiornika telewizyjnego bądź radiofonicznego lub okazać dowód, który to potwierdza. Sam kontroler musi z kolei wykazać, że urządzenie rzeczywiście działa i że w każdym momencie można odebrać sygnał za jego pośrednictwem.

Przypomnijmy, że w okresie między styczniem a marcem ubiegłego roku Poczta Polska wystawiła do urzędów skarbowych prawie 8 tys. tytułów wykonawczych z podstawą prawną egzekwowanego obowiązku "OPAB — Nieuiszczona opłata abonamentowa za używanie odbiornika". Taki dokument pozwala na wszczęcie postępowania egzekucyjnego.

Kara za niepłacenie abonamentu stanowi 30-krotność jego miesięcznej opłaty. W 2023 roku, w przypadku odbiornika telewizyjnego jest to 819 zł, a w przypadku odbiornika radiofonicznego — 261 zł. Poza tym ukarany ma też obowiązek uiścić zaległe opłaty.

Czy kontrolera Poczty Polskiej trzeba wpuścić do domu?

Prawnicy z Kancelarii Prawnej Media zwracają jednak uwagę w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl, że w wyniku zagwarantowanej konstytucyjnie zasady legalizmu, a także wolności zamieszkujący nie mają obowiązku wpuścić pracownika Poczty Polskiej do swojego domu. W ustawie o opłatach abonamentowych czy też połączonym z nią akcie wykonawczym nie znalazły się żadne przepisy, które miałyby zdefiniować przebieg kontroli.

W efekcie obywatel, który jej odmówi, nie ponosi z tego tytułu żadnych konsekwencji. Tyczy się to również właścicieli samochodów. Nawet jeśli kontroler posiadałby zdjęcie odbiornika radiofonicznego w samochodzie i wiedziałby, że jego właściciel nie płaci abonamentu, to nie może tylko na tej podstawie udzielić kary. Niespełniony jest bowiem wciąż warunek sprawdzenia, czy urządzenie działa.

Obserwuj nas w
autor
Maria Gil-Sobczyk

Redaktor Biznesinfo, copywriter i korektor językowy. W poprzednich latach dziennikarz Grupy KRN Media oraz specjalista ds. mediów społecznościowych. Ukończyła studia magisterskie z dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Szczególnie interesują ją tematy społeczne i gospodarcze, pilnie śledzi zmiany dotyczące rynku nieruchomości i finansów. Prywatnie pasjonują ją podróże, górskie wędrówki i cukiernicze rewolucje dokonywane we własnej kuchni.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat