biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
Obserwuj nas na:
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Kontrolerzy sprawdzą, czy segregujesz śmieci. Zaglądają do śmietników, taka naklejka to ostrzeżenie
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 16.04.2025 10:47

Kontrolerzy sprawdzą, czy segregujesz śmieci. Zaglądają do śmietników, taka naklejka to ostrzeżenie

kosze na śmieci
Fot. pawel_czerwinski/Unsplash

Segregowanie śmieci to kluczowy element dbania o środowisko. Choć świadomość ekologiczna jest coraz większa, to wciąż wiele osób wyrzuca odpady do nieodpowiednich pojemników. Aby gminy mogły osiągnąć odpowiednie rezultaty w kwestii gospodarowania odpadami, muszą stosować specjalne narzędzia kontroli. Urzędnicy będą zaglądać do pojemników i weryfikować, czy segregujemy śmieci. Taka naklejka to ostrzeżenie dla mieszkańców. Może oznaczać problemy.

Rośnie świadomość ekologiczna Polaków

Świadomość ekologiczna Polaków wzrasta. Coraz więcej osób wprowadza do swojego codziennego funkcjonowania nawyki zgodne z zasadą zero-waste. Wybieramy wielorazowe torby i opakowania, gdy idziemy na zakupy czy chociażby kupujemy ubrania z drugiej ręki. Poziom świadomości ekologicznej w naszym kraju wzięła pod lupę fundacja Veolia Polska.

Z raportu "Naprawiacze świata", prezentującego dane na temat znajomości trendów ekologicznych i skłonności Polek i Polaków do uczestnictwa w nich wynika, że 68 proc. respondentów chce żyć zgodnie z zasadami zero-waste. Dla porównania, w 2021 roku było to zaledwie 53 proc. 

Patryk Wołosz, Ursula von der Leyen
Europa szykuje się na wojnę. Konflikt USA-Chiny się zaostrza
Nowa promocja kolei na Wielkanoc. Bilety w okazjonalnej cenie i dodatkowa zniżka w aplikacji Polacy ruszyli do ZUS, pracownicy nie wyrabiają. Masowo ubiegają się o to świadczenie

Segregowanie śmieci to kluczowy element ochrony środowiska

Segregacja śmieci jest jednym z najważniejszych elementów w ochronie środowiska naturalnego. Dzięki niej odpady mogą zostać przetworzone w procesie recyklingu, a następnie ponownie wykorzystane. Dzięki temu oszczędzamy zarówno surowce naturalne, jak i energię. Dzięki segregowaniu śmieci zmniejszamy też ryzyko zanieczyszczenia gleby i wód.

Warto dokładnie zapoznać się z zasadami segregacji odpadów, by nie popełnić przy tym żadnego błędu. Odpady są podzielone na poszczególne kategorie, a do każdej z nich jest przypisany inny kolor pojemnika lub worka na śmieci.

  • Papier - niebieskie pojemniki lub worki (gazety, kartony, pojemniki);
  • Szkło - zielone pojemniki lub worki (szkło kolorowe), białe pojemniki lub worki (szkło białe);
  • Tworzywa sztuczne, metale - żółte pojemniki lub worki (opakowania plastikowe, torebki foliowe, reklamówki, butelki z plastiku, puszki, metalowe zakrętki, wszelkie metalowe elementy);
  • Bioodpady - brązowe pojemniki lub worki;
  • Odpady zmieszane - czarne pojemniki ( odpady, z których nie można nic odzyskać w procesie recyklingu).

Kontrolerzy ruszyli w teren, zaglądają do śmietników. Ta naklejka to ostrzeżenie

W związku z tym, że prawidłowa segregacja odpadów jest tak istotna, gminy przeprowadzają kontrole w tym zakresie. Stosowane są różne sposoby, a jednym z nich jest wysyłanie w teren urzędników, którzy zaglądają do pojemników na śmieci. Kontrolerzy sprawdzają, czy segregujemy śmieci zgodnie z zasadami. W przypadku wykrycia nieprawidłowości umieszczają na pojemniku specjalną naklejkę. Jak ona wygląda? Nie należy jej ignorować, to ważne ostrzeżenie.

EN_01617665_0003.jpg
Fot. Arkadiusz Ziolek/East News

Urzędnicy umieszczają na pojemnikach czerwoną lub żółtą etykietę, a na niej informacja o nieprawidłowej segregacji i o przekazaniu tej informacji do odpowiednich organów. W takim przypadku konieczne będzie ponowne posegregowanie śmieci. Należy zastosować się do obowiązujących zasad, bo konsekwencje mogą być opłakane. Jeśli bowiem sytuacja się powtórzy i podczas kolejnej kontroli odpady znów będą źle posegregowane, na właściciela może zostać nałożona podwyższona opłata za odbiór odpadów.