Kopalnia w Turowie do natychmiastowego zamknięcia. Czesi postawili na swoim
Kopalnia Turów ma natychmiast zaprzestać wydobycia węgla brunatnego. Decyzję w tym zakresie podjął Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). O zamknięcie zakładu wnioskowali Czesi.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jaką decyzję podjął TSUE i co się z nią wiąże
Jakie mogą być skutki zamknięcia zakładu
Dlaczego Kopalnia Turów przeszkadza Czechom
Kopalnia Turów ma zostać bezzwłocznie zamknięta. Polska przegrywa z Czechami
Kopalnia Turów stała się kością niezgody między Warszawą a Pragą. W związku z tym, że stronom nie udało się dojść do porozumienia na początku marca 2021 r. Czechy zaskarżyły Polskę do TSUE.
W kwietniu 2021 r. polski rząd wnioskował o odrzucenie wniosku sąsiadów. Jednak TSUE nie przychylił się do tego apelu. Portal money.pl podaje, że w piątek 21 maja unijny trybunał stanął po stronie Czechów.
W rezultacie Kopalnia Turów ma zostać natychmiast zamknięta. Wydobycie węgla brunatnego jest wstrzymane do momentu merytorycznego rozstrzygnięcia. „Podnoszone przez Czechy zarzuty dotyczące stanu faktycznego i prawnego uzasadniają zarządzenie wnioskowanych środków tymczasowych”, czytamy w postanowieniu, które wydała wiceprezes TSUE.
W kwietniu 2021 r. Artur Soboń, pełnomocnik rządu ds. górnictwa, oświadczył, że natychmiastowe zamknięcie Kopalni Turów oznaczałoby dla Polski ogromną stratę rzędu 13,5 mld zł. Jego zdaniem wstrzymanie wydobycia wiąże się również z katastrofą ekologiczną.
Kopalnia Turów poróżniła sąsiadów. Ekspansja energetyczna kontra dobro mieszkańców
Polski rząd zaangażował się w sprawę, ponieważ spółka PGE stara się uzyskać zgodę na rozbudowę zakładu odkrywkowego. Dzięki temu cały kompleks energetyczny w Turowie mógłby działać aż do 2044 r.
Ekspansja nie leży w interesie Czechów. Zdaniem naszych południowych sąsiadów dalsza rozbudowa odkrywki sprawi, że dostęp do wody pitnej może stracić kilkanaście tysięcy mieszkańców regionu, który sąsiaduje z kopalnią po czeskiej stronie.
Portal money.pl przypomina również, że Kopalnia Turów przyczynia się do zapadania gruntów. To poważne zagrożenie dla domów w regionie Żytawy. Czesi, którzy naprawiają swoje nieruchomości obawiają się, że dalsza ekspansja obniży ich wartość i stabilność.
Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]