Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Rząd ugiął się przed górnikami. Powstaje plan naprawczy kopalń
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 20.07.2020 02:00

Rząd ugiął się przed górnikami. Powstaje plan naprawczy kopalń

Kopalnie dostaną pomoc
Wikimedia Commons/Lestat (Jan Mehlich)/GNU

Kopalnie pod specjalnym nadzorem Ministerstwa Aktywów Państwowych. Resort pracuje nad przygotowaniem specjalnej rezerwy celowej, która ma wspomóc polskie górnictwo. Jak dowiadujemy się z serwisu Biznes Alert, Agencja Rezerw Materiałowych ma utworzyć specjalny fundusz na rzecz górnictwa węgla kamiennego. Wartość wsparcia? Niebagatelna - 130 mln zł netto. Jest to odpowiedź na dramatyczny apel górników o którym pisaliśmy szerzej w tym artykule.

Kopalnie dostaną gigantyczne pieniądze

Kopalnie zobaczą plan rządu już 23 lipca - zostanie on wówczas poddany społecznym konsultacjom. Jak wskazuje ministerstwo w oficjalnym komunikacie, górnictwo zostało szczególnie dotknięte kryzysem przez pandemię koronawirusa - według szacunków MAP zapotrzebowanie na energię elektryczną spadło o 10 proc. Wywołało to głęboką recesję w górnictwie, które notuje rekordowe straty. Resort informuje, że prowadzi analizy, by zapewnić maksymalne bezpieczeństwo w sektorze górnictwa oraz energetyki. Podkreśla się, że prace mają być prowadzone wspólnie z zarządami spółek wydobywczych, koncernów energetycznych, ale także z ośrodkami naukowymi i badawczymi. Nie możemy przecież zapominać, że transformacja energetyczna jest obowiązkiem, przed którym stoi dzisiaj Polska.

Ministerstwo wskazuje, że Polska Grupa Górnicza przygotowała plan naprawczy, który zdaniem resortu jest wiarygodny i realistyczny, a w dłuższej perspektywie ekonomicznie uzasadniony. Ministerstwo odpowiada tym samym na żądania górników, którzy zapowiedzieli, że jeżeli państwo nie wspomoże działalności PGG, która zdaniem związkowców jest w katastrofalnym stanie odbędą się protesty. Związki zawodowe wystosowały notę do premiera Mateusza Morawieckiego, w której wezwali go do pilnego spotkania. Brak debaty o górnictwie ma zakończyć się wznowieniem działalności Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego. Czas na realizację ultimatum górnicy dali do końca lipca. W wystosowanej nocie związkowcy wskazali, że MAP jest bezradne wobec problemów kopalń i całego sektora.

Nikt nie chce inwestować w kopalnie

Kopalnie mogą mieć problem ze zdobyciem finansowania z innych źródeł niż państwowe. Kolejne banki oraz inne instytucje finansowe wycofują się z pożyczania pieniędzy dla podmiotów, które zajmują się wydobyciem i spalaniem węgla. Świadomość ekologiczna inwestorów powoduje, że mówią oni kategoryczne nie dla jakichkolwiek rozmów o wsparciu górnictwa. Kilka dni temu na cenzurowanym znalazły się największe europejskie banki,którym udowodniono, że wspierają swoimi działaniami "trucicieli", jak zaczęto określać emitentów CO2. Część banków zapowiedziała wycofanie się z inwestowania w tego typu przedsięwzięcia. 

Ministerstwo Aktywów Państwowych odpowiedziało górnikom. Z jednej strony informuje, że nieprawdą jest aby było bezczynne wobec ich sytuacji i wskazuje na swoje osiągnięcia. A zdanie MAP-u, dzięki racjonalnej polityce i weryfikacji rynku udało się zmniejszyć import węgla do Polski z innych krajów. Jak wskazuje resort w okresie styczeń-maj 2020 miało do Polski wjechać niemalże 2,8 mln ton węgla mniej niż w 2019 roku. - Zmniejszenie importu nie wynika z sytuacji rynkowej, ale jest efektem działań, które rząd podjął m.in. w zakresie zintensyfikowania kontroli na granicach, a także przyjęcia przez spółki energetyczne zasady, zgodnie z którą wykorzystywany w energetyce zawodowej jest wyłącznie węgiel krajowy - napisano w oświadczeniu.

Kopalnie górą

Z drugiej jednak strony MAP ulega górniczemu ultimatum i przygotowuje pokaźny projekt wsparcia kopalń. - Ważnym elementem planu jest dążenie do zapewnienia bezpieczeństwa ekonomicznego zatrudnionych pracowników. Jego prezentacja i dyskusja ze związkami zawodowymi zaplanowana jest na najbliższy czwartek, tj. 23 lipca br. W tym celu skierowano stosowne zaproszenia do reprezentatywnych związków zawodowych działających w Polskiej Grupie Górniczej - czytamy na stronie internetowej Ministerstwa Aktywów Państwowych.