Korea Północna wysłała żołnierzy na Ukrainę. Prezydent USA podjął ważną decyzję
Totalitarny reżim Kim Dzong Una rozpoczął wspieranie Rosji na szeroką skalę, a północnokoreańscy żołnierze już szkolą się do walki z Ukraińcami – takie informacje opublikował amerykański Instytut Studiów nad Wojną oraz Kyiv Post, powołując się na swoje źródła wywiadowcze. Kreml posyłając do walki wojsko sojusznika chce jak najdłużej opóźniać kolejną falę mobilizacji.
Dyktator wspiera dyktatora
Podczas gdy rosyjski najeźdźca wciąż zmaga się z niedoborami w swojej armii, w obawie przed społecznymi konsekwencjami chce jednocześnie odsuwać w czasie kolejną falę mobilizacji tak bardzo, jak tylko jest to możliwe. Niestety, z pomocą Rosjanom przychodzi północnokoreański dyktator Kim Dzong Un, który poza wsparciem w postaci dostaw sprzętu i amunicji, teraz na wojnę z Ukrainą zaczął wysyłać również ludzi. Taką informację opublikował portal Kyiv Post, powołując się na swoje źródła w ukraińskim wywiadzie wojskowym (HUR).
Tysiące północnokoreańskich żołnierzy, według niektórych doniesień, mają wejść w skład rosyjskiego Specjalnego Batalionu Buriatów.
Tak Rosjanie zareagowali na polską powódź. Mówi o tym pół EuropyPółnocnokoreańskie mięso armatnie
Doniesienia ukraińskich dziennikarzy potwierdza także amerykański Institute for the Study of War (ISW), który tłumaczy, że transfer personelu oraz żołnierzy z Korei Północnej odbywa się na mocy porozumienia zawartego między Kim Dzong Unem a Putinem w czerwcu tego roku.
Kreml prawdopodobnie wykorzystuje niedawne, zawarte w czerwcu 2024 r. kompleksowe porozumienie o strategicznym partnerstwie między Rosją a Koreą Północną, częściowo w celu zrównoważenia rosyjskich potrzeb w zakresie tworzenia sił i bezpieczeństwa granic – co jeszcze bardziej potwierdza zaangażowanie Putina w unikanie mobilizacji tak długo, jak to możliwe – ocenia ISW.
Projekt ustawy ratyfikującej umowę Rosji i Korei Północnej, Putin przedłożył w poniedziałek 14 października. Według jej zapisów, jeśli jeden z krajów zostanie zaatakowany, drugi zapewni mu wsparcie przy użyciu wszelkich możliwych i dostępnych środków. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski już wcześniej informował, że ukraińscy żołnierze podczas walki z agresorem mierzą się również zarówno ze sprzętem, jak i żołnierzami z Korei Północnej.
Joe Biden zdecydował o pomocy
Tymczasem w środę 16 października Joe Biden rozmawiał z Wołodymyrem Zełenskim. Przywódcy USA i Ukrainy dyskutowali o wsparcie Stanów Zjednoczonych dla Ukrainy oraz omawiali plan zwycięstwa, który przedstawił Zełenski.
Następnie Biden ogłosił, że USA wdrożą nowy pakiet pomocy dla Ukrainy o wartości 425 mln dolarów, czyli ok. 1,68 mld zł. Biały Dom poinformował, że w jego ramach Ukraina ma otrzymać miedzy innymi setki systemów obrony powietrznej. W skład pakietu wejdzie też amunicja, rakiety ziemia-powietrze oraz pojazdy opancerzone.
Stany Zjednoczone zapewnią Ukrainie szereg dodatkowych zdolności, w tym setki zestawów obrony powietrznej, dziesiątki taktycznych systemów obrony powietrznej, dodatkowe systemy artyleryjskie, znaczne ilości amunicji, setki transporterów opancerzonych i bojowych wozów piechoty oraz tysiące dodatkowych pojazdów opancerzonych, które pomogą wyposażyć siły zbrojne Ukrainy – powiedział Joe Biden.
Pomoc ma zostać przekazana Ukrainie w ciągu najbliższych miesięcy.