Kościół rozliczy się z wiernymi w Polsce. Archidiecezja zdradziła oficjalny termin - wielkie liczenie w całym kraju
W tym miesiącu przypada ważna data dla organizacji Kościoła katolickiego. Już za kilka dni zostanie ustalona liczba wiernych, którzy uczęszczają w mszy oraz przyjmują komunię świętą. Archidiecezja warszawska wskazała termin przeprowadzenia badania, którym zajmie się Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego.
Kościół policzy wiernych. Kiedy?
Jeszcze w tym tygodniu w kościołach w całym kraju zostaną przeprowadzone badania dominicantes i communicantes. Pozwolą one ustalić, ilu wiernych w stosunku do ogólnej liczby zobowiązanych uczęszcza na niedzielną mszę i ilu przystępuje do tzw. komunii św. Badanie przeprowadzane jest każdego roku w październiku — w tym roku, jak poinformowała archidiecezja warszawska, termin został wyznaczony na 13 października.
Obliczenia zostaną przeprowadzone przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC im. ks. Witolda Zdaniewicza, który we współpracy z GUS prowadzi badania w zakresie religijności już od 52 lat. Kto zostanie wpisany do kościelnego “rejestru”?
Coś dziwnego stało się z Polakami po pandemii. Tę samą zmianę widać w całej EuropieIle osób chodzi w Polsce do kościoła?
Ostatni raport pokazał, że największy odsetek wiernych uczestniczy w mszach w diecezji tarnowskiej (tu bez zmian od wielu lat), rzeszowskiej oraz przemyskiej. W czasie badania w 2022 roku w kościele pojawiło się tam ponad 45 proc. zobowiązanych.
Nieco niższy wynik odnotowano w diecezji drohiczyńskiej, natomiast mniej niż 20 proc. wiernych uczestniczyło w mszy w diecezji sosnowieckiej, łódzkiej i szczecińskiej. Był to najniższy odsetek w całym kraju. Cały wskaźnik dominicantes, czyli osób uczestniczących w niedzielnej mszy, wyniósł zaledwie 29,5 proc. To jednak wciąż o 1,2 proc. więcej niż poprzednio. O 1 proc. wzrosła również liczba communicantes — osób przystępujących do komunii. W 2022 roku było ich 13,9 proc. Spadła natomiast liczba Polaków przyjmujących chrzest, dokładnie o 4,2 proc.
Zobacz też: Coś dziwnego stało się z Polakami po pandemii. Tę samą zmianę widać w całej Europie
Kto ”zostanie policzony” przez Instytut Statystyki Kościoła?
W badaniu uwzględnieni zostaną zobowiązani, czyli katolicy powyżej siódmego roku życia. Termin ten nie obejmuje osób starszych o ograniczonych możliwościach poruszania, a także obłożnie chorych. W pierwszej kolejności dane zbierane są przez proboszcza, później - poprzez kurię - trafiają do Instytutu, który potwierdza ich wiarygodność poprzez kontrole.
Raport z 2022 roku ponownie pokazał, że w ostatnich latach liczba osób uczestniczących w mszy spada. Mimo to, w ubiegłym roku ochrzczonych w Polsce zostało 302,2 tys. osób. Sakrament małżeństwa w ostatnim roku przyjęło 87,9 tys. par.