Główny Urząd Statystyczny opublikował nowy raport dotyczący wynagrodzeń Polaków. Ile zarabia się nad Wisłą? Widać kto, kiedy zestawimy przeciętne wynagrodzenie z medianą. Według statystyk spadek wynagrodzeń odczuli najbardziej… najbogatsi Polacy. To oni stracili najwięcej. GUS nie ma też dobrych wiadomości dotyczących wynagrodzeń kobiet.
Według najnowszego raportu Głównego Urzędu Statystycznego, w Polsce spada sprzedaż detaliczna. Największe spadki zainteresowania wśród kupujących zanotowano w przypadku produktów takich jak tekstylia, odzież i obuwie. Na tym się nie kończy, jednak najbardziej zaskakuje skala. Eksperci nie boją się używać mocnych słów.
Dane GUS nie pozostawiają wątpliwości — za zakupy znów płacimy więcej. Więcej niż w poprzednim miesiącu i więcej niż przed rokiem. Znacznie wzrosły ceny w sklepach i dyskontach, ale nie tylko. Gdzie podwyżki widać najbardziej? Wrażenie robi przede wszystkim jeden popularny produkt. Używamy go codziennie w kuchni, a teraz wydamy na niego majątek.
W tym miesiącu przypada ważna data dla organizacji Kościoła katolickiego. Już za kilka dni zostanie ustalona liczba wiernych, którzy uczęszczają w mszy oraz przyjmują komunię świętą. Archidiecezja warszawska wskazała termin przeprowadzenia badania, którym zajmie się Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego.
Podczas gdy Polska znajduje się w kryzysie demograficznym, kolejne sposoby mające na celu odwrócenie sytuacji okazują się nieskuteczne. Polaków do rodzicielstwa nie przekonuje ani budowa żłobków, ani świadczenie 800+. ”To kwestia decyzji podejmowanych przez młodych” - Dominik Owczarek z Instytutu Spraw Publicznych. Jest jednak nadzieja. W czym, a raczej w kim należy jej upatrywać?
Główny Urząd Statystyczny podał nowe dane o inflacji we wrześniu br., które potwierdzają założenia analityków. Średnie ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 4,9 proc. w skali roku. A patrząc miesiąc wstecz, inflacja konsumencka była średnio o 0,1 proc. niższa od obecnej. Co to oznacza?
Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), inflacja w sierpniu 2024 roku wyniosła 4,3% w ujęciu rocznym. To wynik zgodny z wstępnymi szacunkami analityków, którzy spodziewali się utrzymania wzrostu cen na poziomie zbliżonym do 4,2%. W porównaniu z lipcem, inflacja wzrosła o 0,1% w ujęciu miesięcznym, co wskazuje na nieznaczne, ale ciągłe tempo wzrostu cen w Polsce. Jakie czynniki wpływają na ten wzrost i co może wydarzyć się w kolejnych miesiącach?
Główny Urząd statystyczny wreszcie opublikował dane dotyczące szybkiego szacunku wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu. I nie są one dobre. Inflacja nie tylko nie zwalnia, ale jest najwyższa w tym roku! Za co zapłacimy najwięcej? Niektóre ceny spadają, ale tak naprawdę i tak jest coraz drożej. Sprawdzamy szczegóły.
GUS podaje nowe dane o inflacji w lipcu 2024 r. Średnie ceny towarów i usług rosną tak, jak zakładali urzędnicy i analitycy, choć z niewielką korektą na plus. Czyli znacznie. 4,2 proc. w skali rdr. to przepaść względem poprzedniego wyniku - 2,6 proc. Różnicę daje się odczuć jeszcze bardziej porównując wzrost cen w skali miesiąc do miesiąca. Z naszych portfeli ubywa, analizujemy dane, predykcje i trendy.
GUS właśnie podał najnowsze dane dotyczący wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych w Polsce. Z szacunkowego odczytu wynika, że sprawdziły się przewidywania ekonomistów - inflacja w lipcu znacznie wzrosła. Specjaliści nie mają również dobrych wieści na kolejne miesiące.
Coroczna publikacja tablic średniej długości trwania życia, które opracowuje Główny Urząd Statystyczny, wprost przekładają się na wysokość emerytur, które po uwzględnieniu tego czynnika, wylicza Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Im dłuższe życie, tym większy dzielnik, przez który ZUS podzieli zgromadzoną przez nas kwotę na koncie emerytalnym. We wtorek 30 lipca GUS opublikował nowe tablice średniego trwania życia w ramach corocznego raportu trwania życia.
Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące zatrudnienia z czerwca bieżącego roku. Zakłady zadeklarowały, że tego miesiąca zwolniły 4,3 tys. pracowników. To o 1,5 tys. więcej, niż w czerwcu ubiegłego roku. Mimo to, sytuacja na rynku pracy jest dobra, a bezrobocie spada.
Eurostat przekazał dane, z których jasno wynika, że kryzys demograficzny w naszym kraju się pogłębia. Co więcej, Polska odnotowała największy spadek ludności wśród krajów Unii Europejskiej. Prognozy Głównego Urzędu Statystycznego na kolejne lata również nie napawają optymizmem.
Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane dotyczące rynku nieruchomości. Jak się okazuje, nastąpiło ochłodzenie - wzrost cen mieszkań nieco wyhamował. Co więcej, drugi rok z rzędu ceny mieszkań nie dotrzymywały kroku wzrostowi płac w polskiej gospodarce. Przedstawiamy szczegóły.
Inflacja w czerwcu, nowe dane GUS. Główny Urząd Statystyczny opublikował właśnie nowe dane inflacyjne za czerwiec. Nowy raport GUS dotyczy tzw. szybkiego szacunku wskaźnika cen towarów i usług, czyli głównego wskaźnika inflacji. Ile wyniosła inflacja w czerwcu 2024?
W czwartek, 20 czerwca Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowsze dane dotyczące wynagrodzeń i zatrudnienia. Wiadomo już, ile w maju wyniosło przeciętne wynagrodzenie oraz na jakim poziomie był wzrost płac. Poznaliśmy także kluczowe informacje ws. zatrudnienia. Przedstawiamy szczegóły.
Zwolnienia grupowe, trwające w Polsce od początku 2024 r., były już przedmiotem analizy ministerstw i Głównego Urzędu Statystycznego. W skali makro wciąż notujemy spadek przeciętnego zatrudnienia; etatów jest coraz mniej. Mimo tego, stopa bezrobocia za kwiecień wyniosła nieco ponad 5 proc. i była niższa w zestawieniu z minionym miesiącem i rokiem. Jak sytuacja na rynku pracy wygląda względem lat minionych i kto zwalnia?
Główny Urząd Statystyczny przedstawił najnowsze dane dotyczące inflacji w Polsce. Odczyty za maj wskazują 2,5 proc. wzrost, co pozytywnie zaskoczyło ekspertów, którzy prognozowali 2,8 proc. To jednak koniec dobrych informacji.
Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowsze dane ws. rynku pracy w Polsce. Potwierdziły się szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, według których stopa bezrobocia rejestrowanego w kwietniu wyniosła 5,1 proc., czyli o 0,2 pkt proc. mniej niż w marcu br. i kwietniu 2023 r. Taki wynik nie był notowany od lat.
Najnowszy raport Głównego Urzędu Statystycznego za kwiecień 2024 r. Przeciętne wynagrodzenie wzrosło, ale mniej, niż spodziewali się tego ekonomiści. Symultanicznie spada liczba etatów. Najnowsze dane GUS; ile zarabiamy i dlaczego wektor zarobków od marca skierowany jest w dół?
Główny Urząd Statystyczny właśnie opublikował najnowsze dane dotyczące poziomu inflacji w kwietniu. Okazuje się, że w poprzednim miesiącu ceny nieco wzrosły. Wiadomo też, co zdrożało najbardziej, a co było tańsze. Przedstawiamy szczegóły.
Polacy mogą spodziewać się w najbliższym czasie wizyty pracowników Głównego Urzędu Statystycznego. Jak się okazuje, ankieterzy będą pukać do drzwi tysięcy osób i przeprowadzać z nimi ankiety na temat warunków mieszkaniowych czy sytuacji finansowej. Kogo konkretnie odwiedzą ankieterzy?
W ostatnim czasie coraz więcej Polaków znajduje w swoich skrzynkach pisma od prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. W listach jest mowa o wizytach ankieterów, którzy mają pytać mieszkańców między innymi o dochody czy sytuację materialną. O co dokładnie chodzi? Wyjaśniamy.
Główny Urząd Statystyczny publikuje nowe dane o bezrobociu, reagując na zwielokrotnione doniesienia o grupowych zwolnieniach w wielu spółkach w Polsce, zarówno tych z kapitałem polskim, jak zagranicznym. Co wynika z najnowszych danych GUS? Urząd tonuje alarmistyczne nastroje.
Od wynagrodzeń Polaków pobierane są liczne opłaty, takie jak podatki czy składki na ubezpieczenie społeczne. Główny Urząd Statystyczny raz w roku przedstawia dane, które wskazują, jakie kwoty są potrącane od zarobków. Okazuje się, że sumy te są naprawdę pokaźne.
Wysokość emerytury zależy od wielu różnych czynników. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wylicza świadczenia między innymi na podstawie dalszego trwania życia. GUS przedstawił nowe wskaźniki, a zmiany wejdą w życie już od 1 kwietnia.
Wysokość emerytury zależy od wielu różnych czynników. Polacy przed zakończeniem pracy i rozpoczęciem pobierania świadczenia, powinni zastanowić się, kiedy najlepiej złożyć wniosek. Okazuje się, że duże znaczenie ma także pewien dokument, który co roku publikuje GUS. O co dokładnie chodzi?
Główny Urząd Statystyczny właśnie przekazał oficjalne dane dotyczące tego, ile wyniosło przeciętne wynagrodzenie w ubiegłym roku. Jak się okazuje, odnotowany został wzrost, a w tym roku Polacy również mogą spodziewać się podwyżek pensji. Przedstawiamy szczegóły.