KRD publikuje wyniki badania. Już co trzecia firma źle ocenia swoją sytuację ekonomiczną
Z tego artykułu dowiesz się:
-
Jakie są nastroje wśród przedsiębiorców obecnie, a jakie były w badaniu KRD w grudniu
-
Ile firm zawiesiło działalność, a ile odwiesiło
-
Jakie argumenty przywołują zwolennicy, a jakie przeciwnicy lockdownu
KRD o optymistach i pesymistach wśród MŚP
KRD po raz siódmy przeprowadził badanie „KoronaBilans MŚP” we współpracy IMAS International. Analiza dowodzi, że coraz więcej firm pozytywnie ocenia swoją kondycję ekonomiczną (38,5 proc.) . To o 1,5 pkt. proc. niż w grudniowym badaniu KRD i znacznie więcej niż na początku pandemii, gdy optymistycznym podejściem charakteryzował się zaledwie co czwarty przedsiębiorca działający w Polsce.
Najnowsze badanie KRD wskazuje jednak również zdecydowany wzrósł odsetka firm, które uskarżają się na negatywną kondycję finansową. W grudniu 2020 r. o złej kondycji mówiło 30 proc. spółek, a w lutym 2021 r. - już 34 proc. Portal bankier.pl podaje, że oznacza to spadek liczby przedsiębiorców, którzy nie są w stanie realnie ocenić swojej sytuacji materialnej.
Jakie są widoki na przyszłość? Mimo widma obostrzeń związanych z trzecią falą pandemii 15 proc. przedsiębiorców liczy na poprawę sytuacji. Jednak odsetek pesymistów jest w dalszym ciągu wyższy - aż 27 proc. zarządców spodziewa się pogorszenia warunków ekonomicznych swoich spółek . W grudniowym badaniu KRD obawy miało 41 proc. przedsiębiorców.
Więcej zamknięć niż otwarć. Problemy nie opuszczają MŚP
Z analizy KRD wynika, że 76 proc. wszystkich ankietowanych przedsiębiorców odnotowało negatywny wpływ pandemii na działalność . - To o 5,6 pp. mniej niż w grudniu, ale nadal bardzo dużo - przyznał w rozmowie z PAP Adam Łącki, prezes KRD.
Niepokojący jest także fakt, że aż 95 proc. zarządców z tej grupy musiało ograniczyć, zawiesić bądź zamknąć swoje firmy. Dane Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej wskazują bowiem, że spółek, które w ostatnim czasie zamknęły lub zawiesiły swoje aktywności jest więcej niż firm, które wznowiły działalność . W grudniu 2020 r. z prowadzenia firmy zrezygnowało 47,3 tys. przedsiębiorców, podczas gdy działalność odwiesiło zaledwie 27,1 tys. osób.
Dwugłos w sprawie lockdownu
Obostrzenia w dalszym ciągu dzielą nie tylko zwykłych obywateli, lecz także przedsiębiorców. 79 proc. ankietowanych przez KRD przyznało, że październikowe restrykcje wpłynęły negatywnie na prowadzone przez nich biznesy. Konsekwencji nie odczuł co piąty zarządca, a połowa respondentów jest przekonana, że podtrzymanie niektórych obostrzeń tylko pogorszy sytuację finansową spółek.
Lockdown to strategia słuszna w ocenie 40 proc. uczestników badania KRD. Ponad połowa z tej grupy twierdzi, że dzięki radykalnemu zamknięciu gospodarki pandemia skończy się szybciej , a 46 proc. sądzi, że będzie miało to pozytywny wpływ na poziom bezpieczeństwa.
Z kolei przeciwnicy lockdownu zwracają uwagę przede wszystkim na paraliż gospodarki (68 proc. ankietowanych) oraz brak źródeł utrzymania (61 proc.) . Ponad połowa przedsiębiorców uważa, że częściowy lockdown nie ma sensu, ponieważ niektóre działające branże współpracują z sektorami zamkniętymi, co de facto przekłada się na pogorszenie sytuacji finansowej firm, które nie zostały dotknięte obostrzeniami.
Andrzej Kulik, ekspert Rzetelnej Firmy współpracującej z KRD, jako przykład takiej kooperacji podaje hotele i pralnie. W dobie lockdownu hotelarstwa zakłady pralnicze straciły ok. 80 proc. wszystkich zysków. Jego zdaniem takich powiązań jest bardzo dużo.
VII badanie „KoronaBilans MŚP” na zlecenie KRD odbyło się w lutym 2021 r. Wzięło w nim udział 301 firm z sektora MŚP: mikro (3-9 pracowników), małe (10-49) i średnie (50-249).