Kredyt spłaciłeś przed czasem? Możesz dostać pieniądze z powrotem
Kredyt konsumencki - wyrok w sprawie
11 września 2019 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że jeśli klient wcześniej dokona spłaty pożyczki, wtedy bank musi zwrócić mu wszystkie koszty z nią związane, takie jak prowizje, opłaty przygotowawcze czy ubezpieczenia. Wszystkie koszta powinny zostać obniżone proporcjonalnie. Wyrok TSUE wyjaśnił wątpliwości, jakie zostały zawarte we wniosku prejudycjalnym Sądu Rejonowego Lublin-Wschód. Orzeczenie jest wytyczną dla sądów krajowych w kwestii interpretacji przepisów, które dotyczą zwrotów kosztów pożyczek i sposobu postępowania w przypadku skarg klientów.
Kredyt spłacony przed czasem to prawo do zwrotu
Teraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał pierwszą decyzję w takiej sytuacji. Firma Aasa Polska z siedzibą w Warszawie, zajmuje się udzielaniem kredytów konsumenckich (tzw. szybkie pożyczki). Zgodnie z nowymi zasadami UOKiK nakazał spółce, by skończyła z obciążaniem opłatami klientów, którzy spłacają pożyczki przed czasem. Niezależnie od tego, czy firma będzie się odwoływać.
W przypadku ich spłaty przed terminem Aasa, rozliczając się z klientami, nie zwraca proporcjonalnej części pobranej opłaty przygotowawczej. Tymczasem zgodnie z przepisami w takiej sytuacji kredytodawcy muszą obniżyć wszystkie koszty pożyczki proporcjonalnie do okresu, o jaki została skrócona umowa. Jeśli je pobrali wcześniej – wówczas powinni je zwrócić konsumentom - napisał Urząd na swoim portalu internetowym.
Jednocześnie UOKiK zobowiązał firmę, aby powiadomiła wszystkich swoich klientów, którzy po 16 maja 2016 r. spłacili kredyt przed czasem o tym, że mają prawo złożyć reklamację. W takim przypadku powinni dostać zwrot pieniędzy w przeciągu 30 dni.
Decyzja UOKiK jest pierwszą w tego typu sprawie po publikacji wyroku Trybunału Sprawiedliwości. Urząd podaje, że postawił już zarzuty 20 spółkom udzielającym kredytów konsumenckich, które nie rozliczają się z klientami w sytuacji wcześniejszej spłaty.