UOKiK, czyli Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, to jeden z centralnych organów administracji rządowej, stanowiący urząd antymonopolowy. Spektrum jego działania jest dość szerokie, obejmując zarówno walkę z monopolizacją poszczególnych dziedzin polskiej gospodarki, jak i ochronę konsumentów przed nieuczciwymi praktykami.
Podstawę działania UOKiK stanowi Ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów. Aktualnym Prezesem Urzędu jest Tomasz Chróstny, a siedziba UOKiK mieści się w Warszawie na placu Powstańców Warszawy 1.
W ścisłym znaczeniu ustawowej terminologii, to Prezes Urzędu obowiązany jest do wypełniania zadań wynikających z przepisów ustawy, natomiast UOKiK stanowi urząd obsługujący go i w pełni mu podległy. Prezes UOKiK za swoje działania odpowiada przed Premierem RP.
Podstawowym z zadań UOKiK jest dbałość o konkurencyjność wewnętrznej gospodarki i walka z powstawaniem na terenie Polski monopoli w dowolnym sektorze. Cel ten, zgodnie z ustawą, realizowany jest przede wszystkim poprzez konieczność zgłaszania do UOKiK niektórych transakcji. Głównie chodzi o sytuacje, w których ma dojść do połączenia bądź innej formy współpracy spółek, których łączny obrót na świecie w uprzednim roku był wyższy niż miliard euro, lub wyższy niż 50 milionów euro w Polsce.
UOKiK walczy także o uczciwość przedsiębiorców względem konsumentów, karząc ich za rozmaite praktyki, które niezgodne są zarówno z obowiązującym prawem, jak i powszechnie obowiązującym standardami uczciwości (naturalnie, skodyfikowanymi w ramach ustaw). Przykładem może być towar niezgodny z opisem czy wszelkiego typu wprowadzanie konsumentów w błąd.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta prowadzi także szeroko zakrojoną działalność edukacyjną, zorientowaną na edukację konsumencką. Cel ten wypełnia głównie poprzez prowadzenie edukacyjnego portalu czy organizowanie rozmaitych konkursów. UOKiK prowadzi również wiążącą prawnie listę klauzul niedozwolonych, a więc takich, których stosowanie w umowach czy regulaminach jest bezwzględnie zabronione z uwagi na rażące naruszenie interesów konsumenta.
Jeżeli jesteśmy świadkami jakiegokolwiek naruszenia praw konsumenta, czy też sami staliśmy się ofiarami takowego, powinniśmy niezwłocznie poinformować o tym UOKiK. Najłatwiej można zrobić to przez internet, anonimowo wypełniając formularz znajdujący się na stronie urzędu, lub pisząc maila na właściwy adres. Możemy również wysłać formalne zawiadomienie przez ePUAP.
Pokaż więcej
Sprzęt taki jak pralka czy lodówka ma służyć latami, dlatego zakup powinien być dobrze przemyślany, zwłaszcza że to spory wydatek. Okazuje się, że wiele osób mogło paść ofiarą zmowy, przez którą straciło możliwość kupna tańszych produktów. Sprawa jest poważna, ponieważ są w nią zamieszane duże i znane marki. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zajął się badaniem tej sytuacji.
Cały sektor bankowy w Polsce przechodzi weryfikację pod kątem metodyki działania systemu oceny zdolności kredytowej. Urząd antymonopolowy nie zdradza zbyt wielu szczegółów, ale ogłaszając publicznie trwający od kilku miesięcy proces weryfikacji sektora, jednocześnie pracuje nad nowym prawem umów kredytowych. Coś jest więc na rzeczy.
Znana sieć oferująca wiele produktów dla najmłodszych konsumentów wycofała ze sprzedaży jeden ze swoich produktów. Testy wykazały, że zabawka może być niebezpieczna dla dzieci. O ryzyku związanym z użyciem tego przedmiotu poinformował również Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Osoby, które marzą o własnych czterech kątach, muszą stawić czoło nieuczciwym praktykom deweloperów i wysokim cenom za metr kwadratowy. Pozostaje im tylko nadzieja, że jeżeli od lat pracują i regularnie spłacali swoje zobowiązania, to utrzymają zdolność kredytową i bank będzie dla nich łaskawy przy obliczaniu kosztów hipoteki. Nic bardziej błędnego. UOKiK właśnie trafił na ślad zaskakujących praktyk.
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów ogłosił decyzję o nałożeniu kar na podmioty należące do polskich celebrytów. Łącznie ich wysokość sięgnęła blisko pół miliona złotych. Biorąc pod uwagę budżety reklamowe, nie jest to kwota zawrotna, ale może stanowić ostrzeżenie dla całego influencerskiego światka.
Biedronka nie będzie tolerować zachowania klientów, które przez lata pozostawało jedną z popularnych praktyk podczas trwających zakupów spożywczych. Sieć ostrzega wprost: takie zachowanie będzie rozliczane jako kradzież. Co więcej, takie stanowisko popiera również Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta.
Liczne skargi niezadowolonych turystów w końcu przyniosły efekty. UOKiK nałożył ogromną karę finansową na znane Polakom biuro podróży za stosowanie podstępnych praktyk, przez które klienci tracili coraz więcej pieniędzy. Nie do pomyślenia, jakie warunki były im stawiane. Czy konsumentom uda się odzyskać choć część poniesionych kosztów?
Zła wiadomość dla posiadaczy samochodów popularnej marki. UOKiK informuje o wykryciu poważnych nieprawidłowości. Chodzi o groźną wadę. Nie obędzie się bez wizyty w autoryzowanym serwisie.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował o postawieniu zarzutów dwóm znanym spółkom telekomunikacyjnym. Stawiane im zarzuty dotyczą wątpliwej prezentacji cen usług, co może wprowadzać konsumentów w błąd. Grozi im surowa kara.
UOKiK weźmie pod lupę ubezpieczycieli. Ma przyjrzeć się sygnałom, które sugerują, że firmy ubezpieczeniowe zaniżają odszkodowania, wypłacane osobom, które dotknęły katastrofalne skutki zeszłorocznych powodzi.
Rząd pracuje nad projektem ustawy o kredycie konsumenckim, który może diametralnie zmienić zasady reklamy oraz udzielania kredytów w Polsce. Zmiany wprowadzone przez UOKiK mają na celu zwiększenie ochrony konsumentów i dostosowanie polskiego prawa do unijnych przepisów.
Rozpoczęły się już poświąteczne wyprzedaże, a kolejne będą pojawiać się w dużej liczbie także po Nowym Roku. Jest to okazja, by zrobić odkładane zakupy w okazyjnych cenach, ale też zagrożenie - część produktów, ale też standardy obsługi sprzedawców, mogą okazać się rozczarowaniem. Tym bardziej ważna jest znajomość praw konsumenta.
Ten jeden prezent może okazać się wyjątkowo nietrafiony. Popularna sieć sklepów poinformowała właśnie o wycofaniu ze sprzedaży kilku modeli zabawki, która może być szkodliwa dla zdrowia. Komunikat pojawił się również na stronie UOKiK. Co zrobić z już zakupionym produktem?
Druga połowa grudnia, to czas, kiedy robimy ostatnie przedświąteczne zakupy i wybieramy prezenty. Szukając podarków dla najmłodszych członków rodziny powinniśmy być niezwykle czujni. Ważne są nie tylko ich upodobania, ale też bezpieczeństwo. Przedstawiciele Inspekcji Handlowej w ciągu ostatnich miesięcy sprawdzili 221 modeli zabawek w całej Polsce. Wyniki kontroli wprawiają w osłupienie.
“Naruszanie zbiorowych interesów konsumentów i wprowadzenie i ich w błąd w zakresie przysługującym ich praw.” Takie zarzuty Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów postawił przewoźnikowi, z którego usług każdego roku korzysta tysiące pasażerów, w tym Polaków. Poszło o uszkodzone i zagubione bagaże.
Do trzech siedzib największej spółki branży energetycznej w Polsce wkroczyli dziś w asyście policji pracownicy Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Podejrzenia obejmują bardzo poważne naruszenia i mogą skończyć się nałożeniem na spółkę gigantycznej kary finansowej.
Wszyscy konsumenci, którym zależy na wspieraniu polskiej gospodarki przez zakup naszych rodzimych produktów, nie będą zadowoleni. Kolejna polska firma została przejęta przez zagraniczny koncern. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wyraził już zgodę na tę transakcję. Przygotowania trwały pół roku.
Coraz bardziej jasne staje się, że bańka spekulacyjna na rynku nieruchomości zaczyna pękać. Minister funduszy Katarzyna Pełczyńska jest zdania, że nadszedł czas, by rozpocząć rozliczenia i wezwała do działania Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Nie musiała długo czekać na odpowiedź, choć zapewne nie takiej oczekiwała.
Koreański producent samochodów, KIA, poinformował o konieczności przeprowadzenia kolejnej akcji serwisowej, tym razem obejmującej modele Sportage i Optima HEV. W autach może wystąpić awaria układu HECU, która w skrajnych przypadkach może prowadzić do pożaru w komorze silnika. Ilość zagrożonych samochodów szokuje. O które roczniki chodzi?
Niemiecka sieć sklepów cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Ostatnio wydała jednak niepokojący komunikat. Aż dwa rodzaje zabawek zostały wycofane z obrotu ze względu na potencjalne niebezpieczeństwo dla najmłodszych użytkowników. Lepiej sprawdź, czy twoje dziecko nie ma ich w swoim pokoju.
Dwa dni temu Prezes UOKiK poinformował publicznie o postawieniu Zrzutka.pl sp. z o.o. zarzutów naruszenia zbiorowych interesów konsumentów. Pod lupę Prezesa UOKiK trafił między innymi kot, który według urzędu wywoływał presję emocjonalną, mogącą stanowić nieuczciwą praktykę rynkową. Czy słusznie? Spółka punktuje decyzję i zapowiada walkę.
Zakup kotła do ogrzewania domu to ważna i trudna decyzja, której skutki będą towarzyszyć nam przez długie lata. Jak się okazuje, w niektórych przypadkach producenci z tej branży nadużywają zaufania klientów i podają nieprawdziwe informacje. UOKiK sprawdził 10 modeli kotłów na paliwa stałe. W aż czterech z nich wykryto nieprawidłowości. Urzędnicy radzą, na co zwracać uwagę, jeżeli planujemy zakup kotła.
Na stronach Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta pojawił się już komunikat w sprawie postępowania wyjaśniającego praktyki korporacji Meta, do której należy Facebook. Uwagę urzędu przykuła głośna praktyka ograniczania widoczności doniesień prasowych w serwisie, co jest odczytywane jako bezpośredni skutek prób egzekwowania od Meta wynagrodzeń dla mediów.
Sąd Okręgowy zgodził się z ustaleniami Prezesa UOKiK. Potwierdził, że spółka Jeronimo Martins Polska nie miała prawa uzyskiwać od dostawców produktów spożywczych nieumówionych wcześniej rabatów – napisał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w mediach społecznościowych. To oznacza, że właściciel Biedronki będzie musiał zapłacić ponad pół miliarda złotych kary.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przekazał dzisiaj ważny komunikat. Warto zwrócić na niego uwagę zwłaszcza, jeśli w ostatnim czasie kupiliśmy nowy odkurzacz. Jak poinformował sprzedawca, sprzęt może stanowić zagrożenie dla użytkownika i w określonej sytuacji stanąć w płomieniach. Na stronie marki wskazano dokładne instrukcje dla klientów.
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów — Tomasz Chróstny — wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie możliwego porozumienia ograniczającego konkurencję. Pod lupą UOKiK znajdują się obecnie cztery firmy zajmujące się sprzedażą dronów, gimbali i kamer sportowych. Co wiadomo w tej sprawie? Jakie kary grożą zamieszanym spółkom? I jak mogą ich uniknąć?
Zastanawialiście się kiedyś, jakie substancje chemiczne są wykorzystywane do wyprodukowania ubrań, które nosicie, lub pościeli, którą okrywacie się co noc? Odpowiedzi na to pytanie postanowili poszukać kontrolerzy z Inspekcji Handlowej. Stężenie szkodliwych substancji w niektórych produktach nawet 320 razy przekraczało normę!
A raczej o ich brak. Klienci Cinkciarza skarżą się, że otrzymują wypłaty z opóźnieniem. Właściciel fintechu tłumaczy się usterkami. Czy to kwestia jedynie technicznych problemów? Sprawie przygląda się zarówno Komisja Nadzoru Finansowego, jak i Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.