Grunt zamiast wkładu własnego. Rewolucja w kredytach
Kredyt hipoteczny a wkład własny
Wzięcie kredytu hipotecznego wymaga posiadania wkładu własnego równego 10% lub nawet 20%. Zebranie go wielu osobom może czasem zająć kilka lat. To właśnie nie zdolność kredytowa jest największą przeszkodą w otrzymaniu kredytu, ale właśnie wkład własny. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili sprawdzić, czy banki w Polsce przychylne są do uznania gruntu za wkład własny potencjalnego kredytobiorcy.
Według aktualnie obowiązującej wersji Rekomendacji S (z 2013 r.), czyli zbioru dobrych praktyk w obszarze kredytów hipotecznych przyjmowanych przez Komisję Nadzoru Finansowego, "bank może uznać działkę jako wkład własny przy kredycie budowlanym. Bank może za wkład własny uznać wartość nieruchomości gruntowej, na której docelowo znajdować się będzie nieruchomość stanowiąca przedmiot kredytowania” - czytamy we wspomnianej rekomendacji. Należy jednak pamiętać, że bank może, ale nie musi uznać działki za wkład własny.
Banki, które traktują grunt jako wkład własny
Eksperci rynekpierwotny.pl postanowili zwrócić się do banków z dwoma pytaniami: “Czy istnieje możliwość uwzględnienia działki w roli wkładu własnego przy kredycie na budowę domu?” oraz “Czy we wspomnianej sytuacji są jakieś inne wymagania banku poza poziomem LtV?”
Jak czytamy na money.pl, najpopularniejsze banki w Polsce dopuszczają możliwość traktowania działki budowlanej jako wkładu własnego przy kredycie na budowę domu. Na ogół nie stawiają dodatkowych wymagań dotyczących takiego gruntu pod zabudowę. Bez problemu kredyt z gruntem jako wkładem własnym można wziąć w następujących bankach.
BNP Paribas,
BOŚ Bank,
BPS,
ING Bank,
mBank,
Pekao,
PKO BP
PKO BP oraz ING Bank Śląski dopuszczają możliwość traktowania jako wkładu własnego działki, która już wcześniej została zakupiona na kredyt pod warunkiem że ma ona odpowiednio wysoką wartość pomniejszoną o aktualne saldo kredytu.