Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Finanse > Frankowicze niecierpliwie czekają. Jest termin wyroku TSUE ws. kredytów we frankach
Paulina Musianek
Paulina Musianek 21.09.2019 02:00

Frankowicze niecierpliwie czekają. Jest termin wyroku TSUE ws. kredytów we frankach

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Kredyty we frankach zostaną unieważnione?

Kredyty we frankach mogą zostać już niedługo unieważnione. 3 października ma zapaść wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie dotyczącej frankowiczów, jak poinformowały w piątek służby prasowe TSUE, na które powołuje się PAP. 

"Wyznaczony obecnie roboczo termin ogłoszenia wyroku TSUE to 3 października o godz. 9.30. Posiedzenie będzie jawne" – zdradził "Dziennikowi Gazecie Prawnej” informator zbliżony do Trybunału.

Frankowicze liczą na orzeczenie na ich korzyść w tej sprawie. Przypadek państwa Dziubaków może być precedensowy i pomóc frankowiczom walczyć o ich prawa, ale jednocześnie bardzo boleśnie uderzyć w sektor bankowy w Polsce i doprowadzić do problemów w gospodarce.

Przypadek państwa Dziubaków

Państwo Dziubakowie w 2008 roku wzięli kredyt hipoteczny na 40 lat. Bank dał im kredyt w złotym, który indeksowany był we franku szwajcarskim. Następnie wnieśli oni do Sądu Okręgowego w Warszawie o unieważnienie umowy z uwagi na nieuczciwe w ich opinii postanowienia dotyczące mechanizmu indeksowania. Dziubakowie zarzucali bankowi, że postanowienia te były niezgodne z prawem, ponieważ umożliwiały bankowi jednostronne i dowolne określanie kursu walut, a co za tym idzie - określanie salda kredytu oraz wyniku przeliczenia raty kredytu wyrażonej w walucie obcej na kwotę w walucie polskiej. Uznanie tych postanowień za nieuczciwe warunki umowne uniemożliwiałoby ustalenie obowiązującego kursu walut, a zatem powinno skutkować stwierdzeniem nieważności całej umowy.

Rozpoznający sprawę warszawski Sąd Okręgowy skierował do Trybunału pytania prejudycjalne w tej sprawie, domagając się wykładni unijnego prawa w kwestii nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich. Kilka miesięcy temu rzecznik generalny Trybunału wydał opinię, którą frankowicze mogą ją uznać za korzystną - uznał on bowiem, że sąd nie może uznać umowy o kredyt frankowy za nieważną wbrew interesowi klienta banku. 

Cios dla bankowości

Gdyby takie stanowisko utrzymał TSUE oznaczałoby to nowe otwarcie w sporach frankowiczów z bankami - sąd nie mógłby odmówić unieważnienia umowy o kredyt we frankach. Z drugiej strony mogłoby to spowodować potężny cios dla bankowości. Wyrok na korzyść frankowiczów może bowiem pociągnąć za sobą spore koszty, które znacznie obciążą wyniki banków.