BiznesINFO.pl
Zasiłki opiekuńcze z KRUS

Flickr/Olgierd Rudak, https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Zasiłki z KRUS do połowy marca. Znamy już decyzję

27 Lutego 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Osoby pobierające zasiłki opiekuńcze z KRUS mogą spać spokojnie. Resort rolnictwa przedstawił projekt rozporządzenia, który zakłada przedłużenie wypłaty świadczenia. Obywatele będą mogli liczyć wsparcie aż do 14 marca 2021 r.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Na jakim etapie są prace nad wydłużeniem zasiłków z KRUS

  • Komu należy się wsparcie

  • Czym jest KRUS

Zasiłki z KRUS wydłużone

Osoby ubezpieczone w KRUS (Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego) będą mogły w dalszym ciągu liczyć na wsparcie państwa. Do wykazu prac legislacyjnych rządu trafił bowiem projekt rozporządzenia, który zakłada przedłużenie wypłaty zasiłków opiekuńczych.

Autorem dokumentu jest Ministerstwo Rolnictwa. Portal money.pl podaje, że prawo do zasiłku z KRUS ma zostać wydłużone maksymalnie do 14 marca 2021 r. Na mocy obecnych zasad obywatele mogą pobierać pieniądze tylko do 28 lutego.

Zasiłek z KRUS na czas pandemii

Kto może ubiegać się o wsparcie? Zasiłek opiekuńczy KRUS przysługuje w sytuacji, gdy z powodu pandemii COVID-19 zamknięto żłobek, przedszkole, szkołę lub inną placówkę, do której uczęszcza dziecko. Pieniądze trafiają do ubezpieczonych rolników i domowników, którzy sprawują osobistą opiekę nad dzieckiem do 8. roku życia.

Z takimi utrudnieniami mierzą się już od dłuższego czasu mieszkańcy Nidzicy. „W związku z najwyższym wskaźnikiem zachorowań w Polsce [...] podjęliśmy decyzję o tymczasowym zamknięciu wszystkich gminnych szkół i przedszkoli. Zajęcia będą się odbywać w formie zdalnej do końca przyszłego tygodnia, tj. do 26 lutego 2021 r.”, czytamy we wpisie burmistrza Nidzicy Jacka Kosmali.

Zasiłek z KRUS może okazać się także niezbędny w kolejnych tygodniach. Na mocy najnowszych decyzji rządu uczniowie nie tylko z Nidzicy, lecz także z całego województwa warmińsko-mazurskiego powracają do nauki w trybie zdalnym już od 27 lutego.

Regionalizacja obostrzeń jest związana z nierównomiernymi wzrostami zachorowań na COVID-19. - Analizując odsetek pozytywnych testów na terenie całego kraju widzimy, w których regionach następują większe wzrosty. W woj. warmińsko-mazurskim jest to 34 proc. przy średniej ogólnopolskiej 19 proc. - przyznał minister zdrowia Adam Niedzielski.

Co więcej, zasiłek z KRUS mogą pobierać także rodzice w celu opieki nad dzieckiem z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności do ukończenia 18 lat. Wsparcie należy się także ubezpieczonym, którzy zajmują się dzieckiem z orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.

KRUS czy ZUS? Wybór nie zawsze należy do rolnika

Czym jest KRUS? To pewnego rodzaju odpowiednik ZUS skierowany do rolników. Jeżeli osoba utrzymuje się wyłącznie z rolnictwa to jest zobowiązana opłacać ubezpieczenie właśnie w KRUS.

W przypadku, gdy rolnik zdecyduje się na prowadzenie własnej działalności gospodarczej lub przystąpi jako wspólnik np. do spółki cywilnej to ma prawo wybrać, gdzie będzie odprowadzał składki - w KRUS czy ZUS. W takiej sytuacji dużo bardziej korzystne jest korzystanie z usług KRUS z uwagi znacznie niższe składki.

Jeżeli do KRUS chce przejść rolnik, który już prowadzi własną działalność gospodarczą i opłaca składki w ZUS to będzie musiał wyrejestrować swoją działalność, a także wyrejestrować się z ZUS. Dopiero później obywatel ma prawo dokonać zgłoszenia do KRUS, jednak pod warunkiem, że posiada co najmniej 1 h gruntu rolnego.

Podobne artykuły

Dodatkową emeryturę pobiera coraz więcej Polaków, jednak jej podstawa prawna jest wątpliwa

Twój portfel

Rośnie liczba stulatków w naszym kraju. Coraz więcej Polaków pobiera emeryturę honorową

Czytaj więcej >
Podwyżki mandatów. Kary będą naprawdę wysokie

Twój portfel

Mandaty za wykroczenia skarbowe w górę. Podwyżka będzie konkretna

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News.

Twój portfel

500 plus już droższe od elektrowni atomowej. Rok w rok na program wydajemy fortunę

Czytaj więcej >
Banknot z podobizną Lecha Kaczyńskiego zostanie wyemitowany już w listopadzie 2021 r.

Twój portfel

Banknot z Lechem Kaczyńskim już zaprojektowany. Niedługo emisja

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z Polskie banknoty w sniegu.

Twój portfel

300 plus już nie do ręki. Rząd wprowadza zmiany w kluczowym programie

Czytaj więcej >
pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Paliwo potrafi wyciągnąć z portfela fortunę. Oto kilka sposobów na tanie tankowanie

Czytaj więcej >