BiznesINFO.pl Finanse Ksiądz krótko wyjaśnił, ile dać w kopercie na kolędzie. “Sprawa jest banalnie prosta”
Zdj. ilustracyjne, Zofia i Marek Bazak/East News

Ksiądz krótko wyjaśnił, ile dać w kopercie na kolędzie. “Sprawa jest banalnie prosta”

30 listopada 2023
Autor tekstu: Maria Gil-Sobczyk

Kolęda stanowi określenie wizyty duszpasterskiej proboszcza bądź reprezentującej go osoby w domach parafian. Odbywa się w wielu Kościołach chrześcijańskich, a w Kościele katolickim określono ją w prawie kanonicznym. W niektórych parafiach rozpoczęły się już coroczne odwiedziny duszpasterskie i niezmiennie jednym z pytań, które pojawiają się w tym czasie, jest: ile dać księdzu do koperty? Katolicki duchowny Adrian Chojnicki postanowił rozwiać wszelkie wątpliwości na ten temat.

Ile dać w kopercie na kolędzie? Duchowny odpowiada

Ksiądz Adrian Chojnicki z parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Chwałowicach jest Opiekunem Wspólnoty Jezusa Miłosiernego z Rybnika oraz katechetą tamtejszego IV Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika. Jest też osobą aktywnie działającą w Internecie. Na platformie TikTok działa pod nazwą “Padre Adriano”. Zgromadził tu 86.5 tys. obserwujących, a jego filmy zdobyły już 1.7 miliona polubień. Za pośrednictwem mediów społecznościowych ksiądz porusza różnorakie tematy związane z wiarą katolicką i moralnością. Jednym z ostatnio omówionych przez duchownego tematów była kwestia dotycząca tego, ile dać księdzu w kopercie podczas odwiedzin duszpasterskich.

Zrzut ekranu 2023-11-30 o 11.00.03.png

Jeżeli ktoś chce złożyć ofiarę, to ją daje. Jeśli nie chce, to nie daje. Tak samo kolęda, czyli wizyta duszpasterska jest sprawą dobrowolną. Jeśli nie chcesz wpuszczać kolędy, to masz do tego prawo. Kolęda jest po to, aby ksiądz mógł pomodlić się wspólnie z rodziną, aby oddać dom pod opiekę Pana Boga – wyjaśnił ks. Adrian Chojnicki.

Zbliża się ważna data w ZUS. Po 1 stycznia już nie złożysz tych dokumentów, zmieniły się terminy
Ile zarabia grabarz? Można się naprawdę zdziwić

Ile Polacy dają księdzu w kopercie? Oto wyniki sondażu

W 2022 roku Onet zlecił przygotowanie sondażu dotyczącego stanowiska Polaków wobec składania ofiary finansowej podczas wizyty duszpasterskiej. 35 proc. ankietowanych stwierdziło, że duchownemu nie trzeba nic dawać, 12,8 proc., że nie ma ogólnie przyjętej kwoty, którą należałoby wręczyć, a 7,7 proc. zaznaczyło, że “ciężko powiedzieć”.

Natomiast ci, którzy wręczają pieniądze podczas wizyt duszpasterskich, wskazali w sondażu konkretne kwoty: 12,8 proc. wybrało opcję "do 50 zł", 12 proc. – "równe 50 zł", 9,6 proc. – "od 81 do 100 zł", 3,9 proc. – "od 51 zł do 80 zł", 3,2 proc. – "od 101 do 150 zł", 2 proc. – "od 151 do 200 zł", a zaledwie 1 proc. – "powyżej 200 zł".

Oto inne wybrane filmy ks. Adriana Chojnickiego

To już ostatnie godziny na złożenie wniosku. ZUS wypłaci jednorazowe 300 zł
Obserwuj nas w
autor
Maria Gil-Sobczyk

Redaktor Biznesinfo, copywriter i korektor językowy. W poprzednich latach dziennikarz Grupy KRN Media oraz specjalista ds. mediów społecznościowych. Ukończyła studia magisterskie z dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Szczególnie interesują ją tematy społeczne i gospodarcze, pilnie śledzi zmiany dotyczące rynku nieruchomości i finansów. Prywatnie pasjonują ją podróże, górskie wędrówki i cukiernicze rewolucje dokonywane we własnej kuchni.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat