Kto wydobywa gaz łupkowy w Polsce? Lista koncesji
Dokładna lista koncesji (stan na 30 listopada 2017 r.) jakie mają obecnie firmy zajmujące się wydobywaniem lub poszukiwaniem gazu łupkowego zamyka się w liczbie siedmiu przedsiębiorstw, co wynika z przedstawionej przez MŚ listy.
Kto wydobywa gaz łupkowy w Polsce
Najwięcej koncesji należy obecnie do ShaleTech Energy Sp. z o.o., firmy ze szwedzkim kapitałem. ShaleTech Energy Sp. z o.o., w której głównym udziałowcem jest Stena Investment S.A.R.L. ma obecnie do dyspozycji 7 koncesji, które znajdują się głównie w województwach pomorskim i warmińsko-mazurskim.
Po cztery koncesje należą do Orlen Upstream Sp. z o.o. i LOTOS Petrobaltic S.A., z czego do Orlenu należą przede wszystkim miejsca położone w woj. lubelskim, a LOTOS poszukiwaniem gazu zajmuje się w znacznej większości na obszarach morskich bałtyckiej strefy ekonomicznej należącej do Polski.
Dwie koncesje należą do Baltic Oil & Gas Sp. z o.o., jednak spółka od bieżącego roku znajduje się w procesie likwidacji, co stawia pod znakiem zapytania dalsze zagospodarowanie należących do spółki rejonów objętych koncesjami. Znajdują się one w rejonach nadmorskich.
Po jednej koncesji mają: PGNiG S.A, Rawicz Energy Sp. z o.o. i Strzelecki Energia Sp. z o.o.. PGNiG S.A może pochawalić się koncesją w woj. warmińsko-mazurskim, Rawicz Energy Sp. z o.o. działa na granicy woj. dolnośląskiego i wielkopolskiego, a Strzelecki Energia Sp. z o.o. działa na terenach woj. łódzkiego, wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego.
Łączna wielkość całego obszaru objętego koncesjami na terenach Polski i polskiej strefy ekonomicznej na Morzu Bałtyckim, to 15 322,79 km kwadratowych.