Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Którą gospodarką świata jest Polska? Gonimy czołówkę
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 27.06.2019 02:00

Którą gospodarką świata jest Polska? Gonimy czołówkę

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

W 2016 r. Polska na liście największych gospodarek świata zajmowała jeszcze miejsce za Szwecją i Argentyną, co wynika z raportu sporządzonego przez Bank Światowy. Jednak chwilowy problem z argentyńskim peso, na którego dewaluację zdecydował się rząd w Buenos Aires, a także coraz gorsza kondycja gospodarcza Szwecji doprowadziły do sytuacji, w której pod koniec roku 2018 r. bylismy już notowani bezpośrednio za Szwajcarią. 

Z wyliczeń podawanych przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy, to pod względem nominalnego PKB wyprzedziliśmy Szwecję już w 2017 r. MFW brał tutaj pod uwagę wzajemną relację walut i ich kursów, a także relacje w stosunku do dolara. Jeżeli zaś chodzi o dokładną nominalną wartość polskiego PKB na zakończenie 2018 r., to wyniosła ona 515 mld dol., podczas gdzy Szwecji 509 mld dol.

Niezależnie od tego jak kolosalna pozostaje różnica pomiędzy poziomem życia przeciętnego obywatela Szwecji a Polski, to wyprzedzenie kraju, który dokonał ekspansji na światowym rynku takimi markami jak chociażby Ikea czy Volvo, może napawać nas dumą z poziomu naszej gospodarki. Szwecja jest tutaj kluczowa z jeszcze jednego powodu, albowiem to ona w gruncie rzeczy odpowiada za lata naszej gospodarczej niekonkurencyjności względem świata. Biorąc pod uwagę, że według różnych wyliczeń, które siłą rzeczy (a raczej czasu) nie mogą być oparte na konkretnych liczbach, to potop szwedzki z 1655 r. spowodował straty wojenne na terenach Polski kilkukrotnie większe niż druga wojna światowa. Mówimy tutaj oczywiście o stratach proporcjonalnych do majątku i zasobów w danych okresach.

Tak więc Szwecja zaczęła osiągać rolę gospodarczego hegemona Morza Bałtyckiego właśnie w XVII w., kiedy to Polska zaczęła ją tracić. Chociaż nie można zbyt mocno się zauroczyć i wciąż trzeba pamiętać o tym, że pod względem ludnościowym ten skandynawski kraj jest od Polski czterokrotnie mniejszy, to jest to w jakimś stopniu moment wręcz symboliczny, gdy nasza gospodarka odradza się po wiekach zawirowań historycznych, które bynajmniej jej nie sprzyjały.

Prognozy MFW

Międzynarodowy Fundusz Walutowy który prognozuje na okres kilku lat biorąc pod uwagę obecną dynamikę rozowoju gospodarczego danego kraju, fluktuacje walutowe na przestrzeni lat oraz ogólnoświatowe tendencje ekonomiczne przwiduje jednak, że do 2025 r. Polska powinna być już w prestiżowym gronie G20, czyli dwudziestu największych gospodarek świata. Którą gospodarką świata ostatecznie będzie Polska przekonamy się jednak z biegiem nadchodzącyh lat, ponieważ prognozy analityków lubią się nie sprawdzać. Na ten przykład możan podać chociażby Niemcy, które ostatnimi miesiącami mają dużo większą zadyszkę gospodarczą niż spodziewaliby się dego prognozujący.

Tagi: PKB